Aktuality

22. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

22. Podzimní knižní veletrh se bude konat v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě v pátek a v sobotu 19. a 20. října 2012. Představí se na něm více než 150 nakladatelů všech žánrů z celé České republiky. Budou mezi nimi prestižní nakladatelé české i světové beletrie (Host, Argo, Druhé město, Atlantis, Mladá fronta), nakladatelství vydávající dětskou literaturu (Fragment, Artur, Meander, Sun, Studio Trnka), nakladatelé učebnic a encyklopedické literatury (Academia, Nakladatelství Lidové noviny, Karolinum, Fraus, Portál, Masarykova univerzita), zábavné a oddechové literatury (Moba, Šulc-Švarc, Beta Dobrovský) i non-fiction (Dokořán, Portál, Grada, Jan Vašut). Neméně zajímavé jsou pro návštěvníky už tradičně stánky menších a ne tak známých nakladatelů, umístěné většinou v prvním patře Kulturního domu Ostrov.

 

veletrhHlavní téma - Knihy a sny - veletrhu dal nový román jednoho z nejvýznamnějších evropských spisovatelů Jiřího Kratochvila Dobrou noc, sladké sny, který bude na veletrhu představen ve světové premiéře (v pátek 19. října v 17.17 hodin). Sny jsou i mottem letošního ročníku festivalu Free the Word!, pořádaného při veletrhu českým a mezinárodním PEN klubem ve spolupráci s Krajskou knihovnou Vysočiny (s přispěním Ministerstva kultury ČR, města Havlíčkův Brod a zdejší pobočky UniCredit Bank). Festival představí kurdské novináře a spisovatele Raschida Khalila a Nejipa Balaye (Kurdský sen o svobodě, pátek 19. října ve 13 hodin), srbského prozaika a organizátora pozoruhodného literárního Thintank festivalu Sašu Stojanoviče, úspěšného slovenského spisovatele Jozefa Banáše a české autory: Michala Viewegha (uvede kontroverzní novinku Mráz přichází z Hradu), spisovatele a nakladatele Martina Reinera, prozaiky Ludvíka Vaculíka, Kateřinu Tučkovou, Jiřího Hájíčka, Irenu Obermannovou, Romana Ludvu, básníka Milana Kozelku a skupinu studentů z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem pod vedením Ivo Haráka.


Kromě nich se na veletrhu představí mnoho dalších spisovatelů všech žánrů: Irena Dousková (jejíž povídku letos dopisovali účastníci tradiční soutěže), Jiří a Daniel Reynkovi s Alešem Palánem, Lydie Romanská, Ivan Wernisch, Sylva Lauerová, Martin Hilský, Veronika Válková, Josef Mlejnek, Pavel Švanda, Jiří Dědeček, František Kalenda aj. Bude uvedena i kniha Václav Havel o divadle z Knihovny Václava Havla a poezie rovněž již nežijícího norského básníka Hanse Borliho v překladu Petra Uhlíře. Nově se v autorském čtení představí laureáti ceny Jiřího Ortena – Petra Hůlová, která získala Ortenovu cenu v roce 2007, laureát z roku 2010 Jan Těsnohlídek ml. a letošní vítěz Vratislav Maňák. Ani letos nebude chybět stále populárnější Tomio Okamura či Radim Uzel. Veletrh se stane i příležitostí k oslavě životního jubilea legendárního pražského knihkupce Vráti Ebra. Všechna jména jsou k vidění v průběžně aktualizovaném programu na stránkách www.hejkal.cz.

Součástí veletrhu bude již tradičně výstava ilustrací, tentokrát představují práce třiceti čtyř studentek a studentů z vysokých uměleckých škol (vernisáž v galerii výtvarného umění v pátek 19. října v 17 hodin) a Česká astronomická společnost rovněž tradičně udělí cenu Littera Astronomica – jméno laureáta bude oznámeno později.

Odborný seminář bude letos věnován polygrafii. Pod názvem Použití efektových laků v ofsetovém tisku jej pořádají Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s. (hlavní sponzor a partner veletrhu) v pátek 19. října v 11 hodin.

Tradičně bude pokračovat i losování návštěvnických vstupenek. Dvakrát, v pátek 19. října v 18 hodin a v sobotu 20. října v 16 hodin mohou přítomní návštěvníci vyhrát knihy dle vlastního výběru v hodnotě 5 000 Kč z knihkupectví Kanzelsberger a zájezd za vínem do Alsaska v hodnotě 4 500 Kč od havlíčkobrodských firem M Tour a Pozdní sběr. Vstupenky na Podzimní knižní veletrh jsou unikátní: mají podobu knížečky s  kupony na slevy u stánků osmi vystavovatelů (Mladá fronta, Metafora, Mindok, Vutium, Zoner Press, Jaku, Jan Vašut a Hejkal) a obsahují také vstupenky do Galerie výtvarného umění a Muzea Vysočiny. Dvoudenní a přenosná vstupenka stojí 50 Kč, ale např. žáci a studenti (hromadně a předem) nebo návštěvníci, kteří předloží kupon z loňské vstupenky, si ji mohou koupit za symbolických 10 Kč.

22. Podzimní knižní veletrh zahájí autorské čtení Michala Viewegha a Martina Reinera v předvečer veletrhu (ve čtvrtek 18. října v 19 hodin v kavárně U notáře v Havlíčkově Brodě). Veletrh bude otevřen v pátek 19. října od 10 hodin (úvodní tisková konference bude v 10.05) do 19 hodin. Ve 20 hodin budou v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě uděleny ceny Města Havlíčkova Brodu, Kraje Vysočina a Českého Rozhlasu Region a Tiskáren Havlíčkův Brod. a.s. za nejkrásnější knihy veletrhu. V sobotu 20. října bude veletrh otevřen od 9 do 17 hodin.

První tisková konference k 22. Podzimnímu knižnímu veletrhu se bude konat v úterý 2. října v 11 hodin v Českém centru PEN klubu v pátém patře Národní knihovny, Klementinum 190, Praha 1 a všichni novináři jsou na ni srdečně zváni.

Podrobné a průběžně aktualizované informace o 22. Podzimním knižním veletrhu najdete na stránkách www.hejkal.cz.

 

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení