Aktuality

17. ročník Literární ceny Knižního klubu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
zalozka

Nakladatelství Knižní klub patří do společnosti EUROMEDIA GROUP, k. s., která vlastní rovněž nakladatelské značky Odeon, Ikar a Universum. Díky široké nabídce představuje českému čtenáři rozmanitost světové kultury, ale nezanedbatelná část jeho nabídky dává prostor také původní české literatuře. K tomu patří i sponzorství a podpora domácích autorů, jejichž pozice je často složitá (uplatnění rukopisů v nakladatelstvích, nízké náklady atd.).knihaV roce 1995 se proto Knižní klub rozhodl vyhlásit Literární cenu. Autor vítězné práce je oceňován prémií 100 000 korun.  Kniha vychází začátkem září téhož roku, kdy byla cena udělena.

Ačkoli jsou v České republice desítky literárních cen, jen minimum z nich je vyhlašováno nakladatelstvími. Navíc většina z nich oceňuje výročními prémiemi publikace již vydané. Knižní klub je tedy v této aktivitě ojedinělý – nabízí možnost publikovat původní dílo, garantuje vydání a autora odměňuje prémií. Prestiž jakékoli literární ceny je dána jednak její tradicí, jednak tím, kdo je cenou poctěn. Věříme, že po sedmnácti ročnících dokázala Literární cena Knižního klubu naplnit obě podmínky.

Do soutěže lze přihlásit dílo:

-    splňující formu novely nebo románu
-    dosud nepublikované, napsané česky a nevázané smluvně v jiném nakladatelství

Rukopisy je možné zasílat do 31. 12. 2012 na adresu:
Euromedia Group, Literární cena KK, Nádražní 32, 150 00, Praha 5

nebo prostřednictvím formuláře na našich stránkách www.lckk.cz

Práce jsou hodnoceny odbornou porotou složenou z autorů, literárních kritiků, publicistů a knihkupců, letos v čele se spisovatelem Ivanem Binarem. Všechny zaslané rukopisy posuzuje porota anonymně, tzn. jsou označeny čísly a totožnost autorů je odhalena až po stanovení vítěze. Oceněná práce má být skutečně hodnotným dílem, na něž se neklade požadavek komerční úspěšnosti. Výsledky 18. ročníku Literární ceny budou vyhlášeny začátkem září 2013.


Složení poroty 17. ročníku:

Ivan Binar, předseda poroty, prozaik
Tereza Brdečková, prozaička a filmová kritička
Petra Soukupová, prozaička a scenáristka
Pavel Janáček, literární historik a kritik
Jiří Seidl, místopředseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů


Hodnocení rukopisů 17. ročníku:

Do letošního ročníku bylo přihlášeno 133 rukopisů. Podobně jako v předešlých ročnících byl v 17. ročníku žánrově zastoupen historický román, životopisný román, dobrodružný román, thriller, detektivka, pohádka, sci-fi a fantasy.
Do druhého kola se probojovalo 5 rukopisů. Z tohoto okruhu pak porota určila vítěze – román Václava Holance Herci. Na cenu jej navrhl Pavel Janáček. 


Vítězný autor 17. ročníku
Václav Holanec: Herci

Žili bychom šťastnější  život, kdybychom se narodili do jiné doby?

Stejní hrdinové, jiná doba. Román Herci je komponován ze tří zápletek, které mají sice uzavřený děj, ale tvoří jeden celek. Děj knihy se odehrává v atraktivním prostředí velkého pražského divadla, a přestože se třikrát vrátíme na podzim roku 1956, nejedná se o historický příběh, ale o látku, která se originálně vyjadřuje k současnosti, o dílo, které nahlíží novodobou historii z nečekané perspektivy. 
Kniha využívá analogii herectví a lidské existence, zkoumá nakolik moc, touha po slávě a strach o kariéru, ale i rodinné poměry korumpují lidské jednání. Důmyslně pojaté faustovské téma využívá novodobou historii jako jeviště, na němž sledujeme dramatické osudy těch, kteří bilancují svůj život, i těch, kteří stojí na začátku kariéry.   
První část Mefistova zrada se odehrává v reálném kontextu. V SSSR proběhl XX. sjezd komunistické strany, zazněl slavný Chruščovův projev. Přátelství mezi populárními herci naruší nečekaná emigrace jednoho z nich. Místo očekávané svobody totalitní moc razantně upevňuje svou otřesenou autoritu. Druhá část Vrchol věčného světla vychází
z předpokladu, že díky atomové výzbroji si Německo udrželo své postavení v Evropě. Zatímco evropské země už získaly svobodu, v protektorátu se s německou pomocí drží
u moci Emanuel Moravec a společnost se chystá na vyřizování účtů. Poslední část Mnoho rozhněvaných mužů otevírá vizi Československa, které v roce 1948 postavilo komunistickou stranu mimo zákon. O osm let později stále rozdělenou společností otřásá krize a prezident Jan Masaryk se chystá  činnost komunistů povolit.
Žili bychom šťastnější  život, kdybychom se narodili do jiné doby? Kdo je zodpovědný za bolestivé kompromisy – náš charakter, nebo existenční tlak, který tak rádi připisujeme dějinám?

Vydala Euromedia Group – Knižní klub v Praze 2012
Odpovědný redaktor Jindřich Jůzl
368 stran, vázané, MOC 259 Kč
Vydání první

Václav Holanec (1970) studoval historii a absolvoval filmovou vědu na FF UK
v Praze. Od roku 1990 publikoval v novinách a časopisech, po roce 2001 se věnuje převážně scenáristické práci. V roce 2005 získal Stříbrného Orfea v Ceně Sazky za nejlepší nerealizovaný scénář udělovaný v rámci Českého lva, roku 2009 byl na stejnou cenu nominován. Jako scenárista je podepsán kupř. pod televizními filmy Stříbrná vůně mrazu, Malý terorista z cyklu Soukromé pasti, Velkofilm, Nepolepšitelný či Dům U Zlatého úsvitu. Podílel se na vzniku Encyklopedie Universum, je autorem knihy 99 filmů moderní kinematografie. Románem Herci se představuje jako prozaik. Roku 2013 by měla mít premiéru jeho divadelní hra o Nikolu Teslovi.

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení