Aktuality

Tabook - Festival malých nakladatelů v Táboře

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

V pátek 5. října odstartuje v Táboře první ročník mezinárodního festivalu, který dá konečně i kvalitním malým nakladatelům možnost prezentovat se před čtenáři, živě se zapojit do vytváření programu, potkat se a inspirovat se vzájemně nejen s českými kolegy a autory, ale i s nakladateli ze středoevropského regionu (Thierry Magnier, Éditions, Czosa ceruza, Dwie Siostry, Asil). To vše při společných veřejných debatách, čteních, výstavách a kulatých stolech.

knihaFestival chce být především setkáním čtenářů, autorů, nakladatelů a čtenářů i profesionálů (učitelů, knihovníků, nakladatelů) navzájem. Má být skutečným kulturním oživením, dotekem, který zasáhne město spíš zevnitř než zvenku. Kromě hlavního festivalového stanu festival využije spřízněné prostory: muzeum, kavárny, galerie, knihkupectví, zahrádky, náměstí a přirozeně tak propojí veřejný a soukromý sektor.

Festival TABOOK nabídne tři základní témata pro tento ročník. Velkých panelových diskusí na toto téma se účastní přední čeští i zahraniční odborníci z řad nakladatelů, spisovatelů, výtvarníků, historiků a knihovníků.

Fenomén malý nakladatel ve Střední Evropě
Kvalitní literatura pro děti a mládež
Jak se píše středověk

Více o debatách a jejich účastnících na: www.tabook.cz

Proč festival malých nakladatelství?

Jestli je někdo, kdo se skutečně podílí na formování kvalitní současné kultury ve střední Evropě, pak jsou to malá nekomerční nakladatelství. Proměna státních nakladatelských kolosů po pádu komunismu v roce 1989 byla živelná. Kromě velkých komerčních subjektů a nadnárodních firem vzniklo i množství nových nakladatelství, z nichž některá přetrvala dodnes, navázala na to nejlepší, co ve velkých nakladatelstvích vznikalo i v totalitě a přežila i náraz (nebo spíš nával) komerční konkurence. Pestrost a šíře jejich záběru je neuvěřitelná, stejně jako jejich nasazení pro věc.

TABOOK, festival pro čtenáře

Festival malých nakladatelů přiváží do Tábora malé nakladatele a jejich produkci. Středobodem čtenářského festivalu je stan na náměstí, ve kterém budou po dva dny vystaveny a též prodávány knihy malých nakladatelů. Ve stanu a ve spřízněných prostorech (kavárnách a galeriích a v Husitském muzeu v Táboře) bude probíhat řada doprovodných akcí: autorských čtení, akcí nakladatelství, představení knih, divadelních představení a výstavy.

TABOOK, festival pro profesionály

Kromě českých nakladatelů festival hostí i zajímavé zahraniční hosty, kteří se budou aktivně účastnit programu jako autoři výstav, aktéři debat nebo prezentací práce svých nakladatelství. Jejich vzájemné setkání s českými nakladateli by se mohlo stát odrazovým můstkem ke společným projektům. Cílem těchto setkání je také zlepšení informovanosti profesionálů knižního života v Čechách, možnost setkání se zahraničními zkušenostmi, propojení českých a zahraničních nakladatelů. 
Vybraní nakladatelé, zahraniční hosté a hosté z řad profesionálů (knihovníci, knihkupci, novináři): vždy jeden nakladatel z některé nakladatelské velmoci (Francie, Thierry Magnier éditions) a vybraní malí nakladatelé z Polska (Dwie Siostry), Slovenska (ASIL, Knižná dielna Timotej), Maďarska (Czosa ceruza), autoři, knihovníci a jejich zahraniční host (BNF: Anne Laure Cognat) se setkají během dvou dnů u kulatých stolů a přednášek. Veškerý program je přístupný hostům z řad učitelů, knihovníků, knihkupců i interesované veřejnosti. 

Zahraniční hosté festivalu:

Atak (Germany), Blexbolex (France-Germany), Anne-Laure Cognet (Bibliothèque nationale
de France), Erik Jakub Groch (Slovakia), Tomáš Klepoch (ASIL, Slovakia), Thierry Magnier (Thierry Magnier éditions, France), Daniela Olejníková (ASIL, Slovakia), Csilla Mária Sándor (Csodaceruza Publishing House, Hungary), Beatrice Vincent (Albin Michel, France)

Čeští hosté festivalu:

Iva Procházková, Petr Borkovec, Joachim Dvořák, Jáchym Topol, Martin Ryšavý, Martin Vopěnka, Markéta Pilátová, Sylva Fischerová, Svatava Antošová, Jiří Peňás, Radek Malý, Lucie Lomová, Jan Šulc, Martin Nodl, Anežka Charvátová, Dagmar Urbánková a mnozí další.

Výstavy festivalu:

TARGET, výstava ateliéru typografie VŠUP, sál Střelnice
Daniela Olejníková, výstava slovenské výtvarnice, Kostnický dům
ON STRIKE, ateliér ilustrace VŠUP
Blexbolex/Atak, Galerie U Radnice
Současná polská ilustrace, Nakladatelství Dwie Siostry, Galerie 140
This is... Miroslav Šašek, Galerie Baobab
Tomáš Klepoch, v ulicích Tábora

TABOOK pro děti:

Dětská literatura je jedním ze tří hlavních témat prvního ročníku. Festival proto vedle panelové diskuse na toto téma nabízí i řadu autorských čtení, divadel a výtvarných dílen pro děti a mládež pod vedením renomovaných autorů: Iva Procházková, Markéta Pilátová, Lucie Lomová, Juraj Horváth, Dagmar Urbánková, Pavel Hrnčíř, Radek Malý, Lukáš Urbánek a další.

Kompletní program, informace o hostech, výstavách naleznete už nyní na www.tabook.cz.

Pořadatelem festivalu je Nakladatelství Baobab ve spolupráci s městem Tábor.

Festival se koná za finanční podpory:

Visegrad Fund: www.visegradfund.org
Francouzský Institut v Praze: www.ifp.cz
Město Tábor: www.tabor.cz

Hlavní mediální partner:

Týdeník Respekt: www.respekt.cz

Mediální partneři: 


A2: www.advojka.cz

Radio Wave: www.rozhlas.cz/radiowave

Český rozhlas České Budějovice: www.rozhlas.cz/cb/

Literární noviny: www.literarky.cz

Organizace a sdružení, která spolupracují na festivalu:

Goethe-Institut, Polský institut, Komiksfest, Listování, Městská knihovna Tábor, Husitské muzeum v Táboře, Vembloudi, Asil (Bratislava) a další


 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení