Aktuality

Jakou knihu si vzít na dovolenou? Vede oddychová beletrie a křížovky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
drak

Dovolené jsou rájem čtenářů. I ti, kteří po zbytek roku na knihu nesáhli, si tu svou od Vánoc odkládanou do kufru přibalí. Jaké budou hity letošního léta? Napětí na písečnou pláž přinese řada Hunger Games, zahrada u chaty se změní v bájný svět rytířů díky sérii Odkaz Dračích jezdců. Podle dlouhodobých statistik Nakladatelství Fragment vedou u Čechů o prázdninách kromě bestsellerů také křížovky!knihaKřížovky patří k titulům, které se prodávají průběžně celý rok, ale právě v letních měsících se jejich obliba ještě zvyšuje. „Stálicemi jsou křížovky „s přidanou hodnotou“, například s vtipy Petra Urbana nebo Pavla Kantorka, s tipy na výlety, s báječnými recepty a další,“ potvrdil Pavel Nýč, spolumajitel Nakladatelství Fragment. „Novinkou posledních měsíců, která se setkala s nečekaným ohlasem, jsou Křížovky PRO SENIORY. Tato edice je ve formátu A4 s velkými písmeny a umožňuje luštit bez brýlí na čtení. Jejich prodeje trvale rostou,“ doplnil.

Ačkoli do knihkupectví zavítá v létě méně lidí než v ostatních měsících, pro čtení jsou dovolené ideálním obdobím. Pracovní stres vystřídá relaxace a chuť prožít dobrodružství oblíbených hrdinů. Právě nedostatek volného času byl pro 60 procent respondentů posledního sociologického průzkumu Čtenáři a čtení v České republice hlavním důvodem, proč po celý rok beletristickou knihu neotevřou. Na dovolené je to jiné.  

„Celkově jsou prodeje v létě mírně nižší než v ostatních měsících, okolo patnácti procent, ale propady již nejsou tak vysoké jako dříve, kdy dosahovaly až dvaceti procent. Naopak zájem se zvyšuje o turistické průvodce nebo oddychovou beletrii,“ uvedl Pavel Nýč z Nakladatelství Fragment, které tuzemským cestovatelům nabízí sérii titulů „křížem krážem“ – po českých a moravských horách, po stopách Járy Cimrmana, po nejznámějších filmových místech, po Česku na kole, in-linech i na koni. Děti pak jistě potěší výlety inspirované průvodcem Nejznámější pohádková místa křížem krážem po Česku.

U čtenářů stále vedou knihy tištěné před těmi elektronickými. „Ovšem právě při cestě na dovolenou vyvstane jedna z výhod e-knih – místo papírem přetížené tašky s sebou vezete pouze malou čtečku, chytrý telefon nebo notebook, kde můžete mít uloženo nespočet titulů. Pro vyznavače zářivých displejů máme elektronické verze hned několika bestsellerů – ze série Odkaz Dračích jezdců, Hunger Games nebo Upíří deníky,“ vyjmenoval nejznámější tituly Pavel Nýč. „I já se těším, až si na dovolené přečtu několik knih. V zásobě mám životopis, válečnou literaturu faktu a sci-fi román. Manželka zase tíhne k detektivkám a thrillerům,“ prozradil s úsměvem Nýč.

Tipy na léto:

Inheritance
Není tomu tak dávno, co byl Dračí jezdec Eragon obyčejným chudým farmářským chlapcem a jeho dračice Safira pouhým modrým kamenem v lese. Nyní právě na nich závisí osud celé civilizace!
Dlouhé měsíce výcviku a bojů přinesly mnohá vítězství a naději, ale také srdcervoucí ztrátu. A ta nejtěžší bitva je přitom teprve čeká: musí se postavit samotnému Galbatorixovi. Aby zvítězili, potřebují být neskutečně silní a odvážní. Pokud to nedokážou oni, neporazí Galbatorixe nikdo. Druhá šance neexistuje.
Jezdec a jeho drak došli dál, než se odvážil kdokoli jiný. Ale podaří se jim porazit samotného krále zla a obnovit v Alagaësii spravedlnost? A pokud ano, co budou muset obětovat?
Dlouho očekávaný čtvrtý díl světového bestselleru Odkaz Dračích jezdců!

knihaHunger Games (komplet)
Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger games začínají...
V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Do hry však vstupuje šestnáctiletá Katniss, která se nehodlá podřídit... Překvapivé výsledky zápasu povzbudí obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí, jehož důsledky by byly víc než hrozivé?
Souborné vydání světového bestselleru.

Nejznámější pohádková místa křížem krážem po Česku
Vydejte se po stopách českých pohádek a filmů pro děti! Zavedou vás tam, kde chtěla princezna Krasomila po králi Miroslavovi zavázat střevíček, nebo tam, kde se Bimbác ze Tří veteránů zamiloval do krásné princezny. Nechte se inspirovat 30 tipy na výlety po nejznámějších pohádkových místech, která znáte z televizní obrazovky, a staňte se na chvíli filmovou hvězdou.

Křížovky s báječnými recepty
Pobavte se luštěním křížovek a zpestřete si svůj jídelníček. Vyzkoušejte některý z báječných receptů Heleny Rytířové. Přejeme vám příjemnou zábavu i dobrou chuť!

Křížem krážem po stopách Járy Cimrmana
Vydejte se s námi na výlety po stopách Járy Cimrmana a navštivte poutní místa v České republice, kde tento velikán zanechal nějakou stopu.
Možná tudy J. C. pouze projížděl, sehrál představení, přespal, kdo ví… Na každém takovém místě však lidé na jeho počest postavili například pomník, pamětní desku, odlitek, zkrátka chtěli si navždy zachovat vzpomínku. Ke každé události, která se dotýká Járy Cimrmana, se vztahuje příběh, se kterým se seznámíte v tomto "průvodci". Do knihy byla zařazena nejzajímavější místa, která jsou spojena s J. C., a je doplněna řadou fotografií z těchto památných míst.

Potkala jsem Sicílii
Vydejte se s námi za netradičním poznáním Sicílie.
Autorka navštěvuje tento italský ostrov opakovaně již od roku 2000 a všechny své vjemy, postřehy a zážitky zpracovala do krátkých, vtipných fejetonů. Svůj pobyt tráví v malém městě na jihu země zcela stranou od běžných turisticky známých míst. Jaké jsou zvyky, tradice a povaha zdejších svérázných obyvatel? Je téma italské mafie stále aktuální? Jaké zvláštnosti ostrov skrývá?
Předmluvu ke knize napsal Jaroslav Dušek, který ostrov navštěvuje pravidelně každý rok, a je tedy důstojným průvodcem této knihy.

Křížovky pro seniory s tipy pro vaši zahrádku
Luštěte a poučte se! Velký formát a větší písmo usnadňují luštění i čtení.
Stovka švédských křížovek vás pobaví a rady a tipy přijdou vhod všem zahrádkářům.

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení