Aktuality

Idioti 21. století mají křest za sebou

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
spisovatelka

Ve čtvrtek 10. května se v restauraci Mon Ami (Kodaňská 47, Praha 10) sešli všichni příznivci Vesny Tvrtković a nakladatelství JaS. Probíhal zde křest knihy Idioti 21. století. V sedm hodin odstartovala slavnostní večer spisovatelka a dramatička Daniela Fischerová. Ta hned na počátku vysvětlila, proč pro ni a její někdejší studentku Vesnu tentokrát nebyl čas přítelem.  Nedokázaly se v dostatečném předstihu před akcí sejít, knížku si předat, proto ona neměla možnost si ji dosud přečíst. „Jsem tedy pouhým popostrkovatelem  – budu postrkovat ostatní k mikrofonu.“cteniPo přivítání hostů věnovala Daniela Fischerová své někdejší studentce na Literární akademii Josefa Škvoreckého několik citátů slavných, vztahujících se k literatuře a psaní vůbec. Poté předala slovo Martinu Šafránkovi – svému kolegovi z akademie a též bývalému učiteli Vesny Tvrtković. Ten objasnil své někdejší žačce význam slova autor. Ubezpečil ji, že si nevybrala lehký úděl, že bude mnohokrát čelit hodnocení kritiků i čtenářů. Z toho prý si nesmí dělat těžkou hlavu a přijímat jen to, co ji posune v její tvorbě dál. Nakonec pokřtil Martin Šafránek v roli kmotra, nikoli knihu, ale přímo Vesnu Tvrtković jako autorku – po dvou knihách a jedné povídce ve sborníku si už toto označení prý po právu zaslouží.

Také Vesna Tvrtković se rozhovořila o své knize. Nejdřív prozradila, že její přítel, když se pustil do čtení knihy, se zděšením za ní přiběhl, že hned na začátku chybí v celém odstavci háčky a čárky. Vesna už už chtěla Janě Semelkové, redaktorce titulu, psát e-mail, že se někde stala chyba, když si uvědomila, že v úvodní části je několik esemesek, které úmyslně diakritiku postrádají. Přítomné tím velmi pobavila. Pak už se pustila do čtení ze své knížky. Především se zaměřila na Prolog – odůvodnila to slovy: „On každý ten Prolog většinou přeskočí, jenže tady je nesmírně důležitý. Tak já vám to přečtu, abyste ho pak nemuseli číst sami!“

Jana Semelková také přidala několik pochvalných slov a popřála knize hodně dobrých čtenářů. Ještě přiznala, že je ráda, že jí Vesna kvůli těm háčkům a čárkám, které údajně chyběly, nevolala, protože by to byla asi její smrt. Podotkla, že jejich důsledné odstranění navíc stálo nemálo sil. „Doufám, že nám tam nějaké to znaménko nakonec nezůstalo,“ řekla ještě. Tím oficiality byly u konce a nastala autogramiáda a nezávazné rozhovory všech se všemi.

Idioti 21. Století vyrazily do světa. S hudbou, smíchem, hlaholem. Jedna z přítomných dam při odchodu nadšeně poznamenala: „Byla to skvělá párty.“ A v ruce něžně tiskla novou knížku s věnováním od své oblíbené autorky.

Foto Jiří Holub

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení