Aktuality

Havlíčkobrodský Podzimní knižní veletrh je ohrožen

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

22. Podzimní knižní veletrh se bude konat 19. a 20. října 2012 a to datum si stojí zato pamatovat. Hrozí totiž, že to bude poslední knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Podle článku, uveřejněného v regionální příloze MF DNES 23. ledna, město nekoupí Kulturní dům Ostrov, protože „rozpočty by koupě i následný provoz a technické zhodnocení objektu neúměrně zatížily,“ je v článku citován vedoucí ekonomického odboru havlíčkobrodské radnice. Znamená to, že některé peníze jsou těžší než jiné? Že na radnici nerozhodují zvolení zastupitelé, ale úředníci? Že kvůli doporučení jednoho úředníka budou občané Havlíčkova Brodu připraveni  o taneční, plesy, koncerty... a také o Podzimní knižní veletrh?Když veletrh v roce 1991 začínal, nikdo nevěřil, že se podaří, že do Havlíčkova Brodu vůbec někdo přijede. Podařil se – Podzimní knižní veletrh se stal druhým největším českým knižním veletrhem. Každý rok sem přijíždějí stovky nakladatelů a tisíce návštěvníků z celé České republiky a čím dál častěji i ze zahraničí. Lidé se na Podzimním knižním veletrhu setkávají s těmi nejslavnějšími spisovateli a jinými známými osobnostmi, mohou si výhodně nakoupit tisíce knih, navštívit desítky zajímavých programů.

Podzimní knižní veletrh se podařil díky tomu, že na něj občané Havlíčkova Brodu rádi chodí. Přízeň města a jeho vedení nechci bagatelizovat a děkuji za ni, ale finanční podpora je spíše symbolická a veletrh by se bez ní obešel. Jinými slovy: Podzimní knižní veletrh stojí každého občana Havlíčkova Brodu pouze tolik peněz, kolik zaplatí za vstupenku a nakoupené knížky.

22. Podzimní knižní veletrh se bude konat 19. a 20. října a jeho mottem jsou Knihy a sny. Když jsem motto vymýšlela, nenapadlo mě, že bude možná prorocké: že tím končí sen o veselém a přátelském ostrově plném knížek. Dva říjnové dny nebudou výjimečné a slavnostní, Havlíčkův Brod nebude městem s největší hustotou knih a spisovatelů na jednoho obyvatele. Skončí sen a nastoupí skutečnost: dva z mnoha podzimních dnů v jednom z mnoha malých měst.

Nebo taky ne. Pokud občanům na Podzimním knižním veletrhu záleží a sdělí to svým zastupitelům (adresa radnice je posta(zavináč)muhb.cz), třeba městští úředníci svůj zvláštní postoj k prodeji Kulturního domu Ostrov změní. A pokud lidé tu zprávu pošlou v kopii na adresu veletrh(zavináč)hejkal.cz, získají na 22. Podzimní knižní veletrh vstupenku zdarma – jako malé poděkování za velkou pomoc. A na veletrh v roce 2013 taky – jestli bude.

 

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení