Aktuality

21. Podzimní knižní veletrh – už za týden

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

21. Podzimní knižní veletrh se bude konat 21. a 22. října 2011 v Havlíčkově Brodě. Vystavovatelů i účastníků doprovodného programu neustále přibývá - pár dní před veletrhem je přihlášeno 162 vystavovatelů.K autorům, kteří jsou už v programu veletrhu i festivalu Knihy a svoboda uvedeni  (mj. Irena Obermannová, Robert Fulghum, Petra Soukupová, Jiří Hájíček, Jan Těsnohlídek ml., Jiří Dědeček, Ivan Klíma, Antonín Přidal, Petr Čichoň, Zdeněk Svěrák, Ludvík Vaculík, Jiří Stránský, Michal Viewegh, Václav Větvička, Martin Hilský, Vlastimil Vondruška, Magda Váňová, Jiří Žáček, Tomio Okamura, Arnošt Goldflam, Zdenka Becker, Christa Rothmeier, Peter Paul Wiplinger, Milena Fucimanová, Ludmila Klukanová, Josef Mlejnek, Martin Reiner, Jáchym Topol...) v poslední době přibyl například Michal Ajvaz – bude číst z nového románu Zlatý věk, srbský autor kontroverzního románu o válce v Kosovu Svár Saša Stojanovič (česky vydalo nakladatelství Dauphin), lužicko-srbský autor Tomasz Nawka, který prezentaci své básnické sbírky doprovodí hrou na dudy, Erika Bezdíčková, která v dětství přežila Osvětim a bude podepisovat memoárovou knihu Moje dlouhé mlčení, scenáristka Markéta Dočekalová, autor neobvyklého portrétu Boženy Němcové František Novotný, písničkář Pepa Nos, básník a prozaik Pavel Švanda, zakladatelka hospicového hnutí Marie Svatošová, cestovatel Michal Vičar, literární poradna Evy Hauserové a mnoho dalších autorů i programů. Program je průběžně aktualizován na stránkách www.hejkal.cz.

Z novinek, které budou na veletrhu představeny, jmenujme novelu Jiřího Stránského Tóny, detektivku Michala Viewegha Mafie v Česku, romány Petry Soukupové Marta v roce vetřelce a Michala Ajvaze Lucemburská zahrada, Nové povídky Zdeňka Svěráka, Slezský román Petra Čichoně, cestopis Michala Vičara Embéčkem kolem světa, fantasy román Gorian Alfreda Bekkera, básnická sbírka Jiřího Žáčka České moře, romány pro ženy Magdy Váňové Pavouk v síti a Markéty Dočekalové Něco za něco a mnoho dalších.

Součástí veletrhu se letos nově stává seminář pro zahraniční bohemisty, pořádaný Českým centrem PEN klubu s podporou Ministerstva kultury ČR. Na veletrh přijede 30 překladatelů české literatury z několika zemí (Velké Británie, Finska, Srbska, Rakouska, Bulharska, Rumunska, Švýcarska, Ruska...).

Letos poprvé zazní na veletrhu cizí jazyky. V dvoudílném cyklu česko-rakouských čtení Muškáty za okny a děti ve sklepě budou česky, německy a slovensky číst Zdenka Becker, Jiří Hájíček, Peter Paul Wiplinger, Milan Richter a několik dalších autorů (v pátek 21. října v 16.30 a v sobotu 22. října v 14.45). Při závěrečném Babylónském literárním večírku (v sobotu 22. října od 18 hodin v klubu Oko) budou spisovatelé a překladatelé číst krátké úryvky ze své tvorby v mnoha různých jazycích.

Bohatý program je připraven i pro děti. Mohou navštívit pásmo her a soutěží o ceny Dětského knižního klubu nakladatelství Grada (v pátek v 11 hodin), autogramiádu Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře (v pátek ve 13 hodin), křest fantasy románu Alfreda Bekkera Gorian (v sobotu ve 12 hodin) a u stánků mnoha vystavovatelů si koupit knížky a učebnice, ale také razítka, hračky, omalovánky aj.

Cenu Littera Astronomica za literaturu, spojenou s astronomií, získá (již podruhé) astronom Josip Kleczek za knihu Život se Sluncem a ve vesmíru. Cena bude udělena v pátek 21. října v 16 hodin, následně (v 17.15 hodin) přednese Josip Kleczek přednášku „na přání posluchačů“. Ti si budou moct vybrat mezi čtyřmi tématy: Energie ve vesmíru a v našich službách, nebo  Zapřáhněme Sluníčko (jak prakticky využít sluneční energii), nebo Historie naší vody (vznik vody ve vesmíru a přínos na Zem kometami), nebo Vesmír a člověk.

21. Podzimní knižní veletrh se bude konat v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě v pátek a v sobotu 21. a 22. října 2011. V pátek 21. října bude veletrh otevřen od 10 do 19 hodin (od 10 do 12 pouze pro odbornou veřejnost a další vážné zájemce), v sobotu 22. října od 9 do 17 hodin. Na závěr veletrhu se v sobotu od 18 hodin bude v Klubu Oko konat Babylónský literární večírek. Dvoudenní slosovatelná vstupenka s mnoha kupony na slevy stojí 50 Kč, vstupenka pro seniory 30 Kč. Předškolní děti a ti, kdo slaví v první den veletrhu 21. října narozeniny, dostanou vstupenku zdarma. Podrobné informace lze získat na internetových stránkách www.hejkal.cz.

 

Komentáře   

 
Marta Šimečková
0 Změny v programuMarta Šimečková 2011-10-20 11:02
Autogramiáda Roberta Fulghuma se koná už od 10 hodin v pátek na stánku nakladatelství Argo. Díky této autogramiádě bude veletrh letos přístupný široké čtenářské veřejnosti hned od začátku, tedy od 10 hodin (ne až od 12 hodin jako jindy).
Kvůli úrazu nemůže přijet Irena Obermannová a její autorské čtení v pátek se ruší.
Účast naopak definitivně potvrdil Saša Stojanovič ze Srbska. Napsal mimořádný román o válce v Kosovu Svár a představí ho spolu se svým českým překladatelem Janem Doležalem v pátek 21. října v 17 hodin prostoru PEN a znovu v sobotu 22. října v 11 hodin na stánku nakladatelství Dauphin.
Na stánku nakladatelství Academia přibyly autogramiády Stanislava Komárka a Ivana Klímy (v pátek odpoledne).
Festivalu Knihy a svoboda se zúčastní běloruští autoři: Ales Razanov, Sergej Smatričenko, Vital Ryžkov. V pořadu Chladná země Bělorusko je představí Jáchym Topol (sobota 22. října ve 13 hodin).
V Muzeu Vysočiny na Havlíčkově náměstí budou po dobu veletrhu (od 21. až do 31. října) vystaveny faksimile dvou vzácných rukopisů, které dala zhotovit královna Eliška Rejčka.
Seminář Rakousko – vyhnanství nebo ráj (v sobotu v 9 hodin) se přesunuje ze sálu staré radnice do velkého zasedacího sálu nové radnice (městského úřadu). Oba prostory jsou na Havlíčkově náměstí a jsou od sebe vzdáleny cca 1 minutu pomalé chůze.
Druhá část česko-rakouskýc h čtení Muškáty za okny a děti ve sklepě (sobota 14.45 – 16) se bude konat v salonku 1, nikoliv v salonku 2 (v Kulturním domě Ostrov).
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení