Aktuality

Brno čeká první ročník netradičního čtenářského festivalu I KRÁVA MÁ SVOU KNIHU

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
krava

Letošní podzim odstartuje první ročník očekávaného multižánrového festivalu I kráva má svou knihu. Tato netradiční kampaň na podporu knih a knihoven proběhne od 28. do 30. září 2011.Během prvních dvou dní akce bude v centru města Brna rozmístěno 7 pouličních site-specific knihovniček, které poslouží jako volný zdroj výpůjčky knih a zároveň pobaví doprovodným kulturním programem. Invaze těchto růžových knižních skříněk nemine ani prostředí 9 vybraných brněnských kaváren.
Poslední den festivalu se kompletně přesune do budovy Moravské zemské knihovny v Brně, kde proběhnou během dopoledních hodin vzdělávací přednášky, prohlídky a workshopy pro střední školy a gymnázia. Odpoledne se repertoár opět otevře širokému publiku a představí scénické čtení, divadla, tanec a autorské čtení s diskuzí.

Festival I kráva má svou knihu se snaží umístěním knihoven vycházet vstříc rozmanitým potřebám čtenáře. Na své si přijdou milovníci zeleně v parku Lužánky, v Denisových sadech, u hradu Špilberk a samozřejmě na Kraví Hoře. Městské typy naopak ocení Zelný trh, a Moravské a Mendlovo náměstí. V případě, že návštěvníci upřednostní únik do literárních světů s šálkem kávy v ruce, budou moci navštívit zdroje knih a časopisů v podnicích Leporelo+, Práh, Academia, Evropa, Falk, Tungsram, Švanda, 3Trojka či Alfa.     Interiéry některých kaváren budou dokonce oživeny výstavou prací studentů brněnské Fakulty výtvarných umění VUT, jenž v rámci spolupráce vytvořili speciální instalace snoubící představu salónního prostředí s četbou. Konkrétně se jedná o mladé umělkyně Kateřinu Valáškovou a její originální žaluzie s motivem verše a Yvetu Buchtovou, jenž zavěsí knižní závěsy pohrávající si s optikou a lidským podvědomím. Všechny instalace pod kurátorskou záštitou Julie Kačerovské.

logo


Bohatý program načnou autorská čtení s diskusí českých renomovaných spisovatelů Michala Viewegha, Pavla Čecha a Jana Kantůrka. Veřejná čtení u site-specific knihovniček zajistí kvalitní interpretace brněnských konzervatotistů.
Mezi přednášejícími se objeví Martin Pecina, jakožto knižní grafik a publicista a Eleonora Jelínková s dobovým pojednáním o Marii von Ebner Eschenbach.
Divadelní scéna nabídne dvě dosud nerealizovaná interaktivní vystoupení Divadla Feste, Divadlo DNO zařadí oblíbený Svět podle Fagi, Divadlo Líšeň představí ve svém vojenském stanu totalitní dílo Putin lyžuje a Divadlo jednoho herce Plzeň oživí dílo Městečko, kde se zastavil čas od Bohumila Hrabala.
Fanoušci scénického čtení se mohou těšit na populární cyklus Listování či historické, česko-německé vyprávění Gruppe 07.
Hudební stránku festivalu vyplní běsnění dua HUSO a koncert vlastní tvorby Adama Kubáta.
Nebude chybět ani taneční vystoupení, jenž zajistí členky skupiny Oorphane se svým dílem Holky v trojobale.

O originální vizuální obohacení "kravího" festivalu se postarala studentka FAVU VUT, Julie Kačerovská, se svou animovanou projekcí promítanou v atriu  Moravské zemské knihovny. 

Multigenerační pojetí festivalu nabízí zábavu opravdu pro všechny. Maminky s dětmi budou mít možnost navštívit čtení s dětskou dílnou v Café Práh.
Středoškolákům  je věnováno páteční dopoledne s odbornou prohlídkou v knihovně MZK, představením elektronických čteček, služby EOD – E-knihy na objednávku, instalací multimediální knihy a workshopu Materiálová laboratoř. Ta je určena zvídavějším studentům s chutí vyzkoušet si techniky ilustrace, vazbu knih a jiné.
Díky pomoci konzervatoristů se festival soustředí i na nejstarší spoluobčany. Prostřednictvím doprovodného programu tzv. Předčítačů totiž navštíví brněnské domovy pro seniory, aby zde přednesli literaturu na přání.

Akce je pořádána studenty Ústavu hudební vědy Masarykovy university pod hlavičkou občanského sdružení Kulturárium. Nad prvním ročníkem festivalu I kráva má svou knihu převzal záštitu primátor Statutárního města Brna Roman Onderka.

Do knihovniček věnovalo publikace Knihkupectví Knihy Dobrovský, Nakladatelství JOTA, Nakladatelství HOST, Akademické nakladatelství CERM, Nakladatelství SLOVART,  Nakladatelství CEED a Nakladatelství Weles.

Mediálními partnery se staly tyto subjekty: Turistické informační centrum města Brna TIC, Cliché Brünn, Svaz chovatelů českého strakatého skotu, Svět knihy s.r.o., Kabinet informačních studií a knihovnictví KISK, studentské rádio Masarykovy univerzity Rádio R, časopis A2, portály czechlit a iliteratura. 

K realizaci by nedošlo bez finanční podpory Statutárního města Brna, Nadace Via, Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe, Culture Programme a Ministerstva kultury, které si velice ceníme.

Díky patří také našim dalším partnerům: Ústavu hudební vědy a Kabinetu informačních studií a knihovnictví Masarykovy university, Moravské zemské knihovně v Brně, Knihovně Jiřího Mahena a Knihkupectví a e-shopu Barvič a Novotný.

Pro konkrétní programy a mapku knihovniček a kaváren navštivte oficiální web festivalu: http://ikravamasvouknihu.cz/
http://www.facebook.com/ikravamasvouknihu

Pro více informací se prosím obracejte na koordinátorku akce Zuzanu Balounovou
+420 776 819 183
zuzana.balounova(zavináč)ikravamasvouknihu.cz

Soutěže

Aktuality

 • Lidé poslechem audioknih tráví stále více času

  Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.

  Číst dál...  
 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení