Aktuality

Albatros udělil výroční ceny za rok 2010 a vyhlásil třetí ročník literární soutěže

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
logo

Své nejúspěšnější autory, výtvarníky a tituly za rok 2010 ocenilo ve čtvrtek 14. dubna nakladatelství Albatros. Hlavní cenu za celoživotní práci s dětskou knihou si odnesl výtvarník, grafik a typograf Jan Žbánek, dlouholetý člen výtvarné redakce. Vedle svých Výročních cen vyhlásil Albatros také výsledky druhého ročníku Literární soutěže o nejlepší původní českou prózu.Výroční ceny Albatrosu, jejichž prestiž se odvozuje z více jak šedesátileté tradice trvání nakladatelství a především z trvalého důrazu na umělecké literární a výtvarné kvality, byly uděleny v šesti kategoriích. Cenu za autorský projekt si odnesly Ester Stará a Martina Matlovičová za text a ilustrace knihy A pak se to stalo!. Martin Pokorný získal cenu za překlad Kiplingových Knih džunglí. Petra Braunová pokračovala ve vítězném tažení se svou Emou a kouzelnou knihou – den poté, co s ní vyhrála obě hlavní kategorie čtenářské ankety Suk 2010, za ni získala i výroční cenu Albatrosu v kategorii původní text. Nositelem trofeje za ilustrace pro menší děti se stal Jiří Votruba za to, jakou vtiskl podobu Panu Buřtíkovi a panu Špejličkovi Zdeňka Svěráka. Stejné ocenění za ilustrace pro starší děti si odnesl slovenský výtvarník Peter Uchnár, který tuto kategorii zcela ovládl ilustracemi k Werichově knize Deoduši a obrazovým doprovodem Kryštofova Vzdušného zámku Ladislava Karpianuse. Cenu za nejprodávanější knihu nakladatelství Albatros převzali společně Zdeněk Svěrák a Jiří Votruba za Pana Buřtíka a pana Špejličku.
Jan Žbánek (1927), který si odnesl Cenu za celoživotní práci s dětskou knihou, nastoupil do Albatrosu v polovině 50. let, kdy se ještě jmenoval Státní nakladatelství dětské knihy. Je autorem mnoha obálek a grafických úprav, dal výraznou grafickou podobu edicím Oko a KOD. Výtvarnou redakci nakonec i řídil. Stovky knih, které výtvarně upravil zůstávají již navždy chlopubou nakladatelství Albatros.


LITERÁRNÍ SOUTĚŽ o nejlepší původní českou prózu pro děti
Během udílení Výročních cen byly oznámeny také výsledky druhého ročníku Literární soutěže. Jeho tématem  byla Moderní pohádka. Do druhého ročníku přišel dvojnásobek rukopisů než do prvního, celkem 86. Do druhého kola postoupilo osm, z nichž odborná porota vybrala tři nejlepší. Vítězem šeku na pětadvacet tisíc korun se stal rukopis Stanislavy Reschové Ježkovy voči a jiné pohádky. Cenu  autorka převzala z rukou vítězky prvního ročníku Evy Prchalové, jejíž tehdy vítězná kniha Hromnice aneb Případ tajemné stopařky vyšla v nakladatelství Albatros před čtrnácti dny.
Šéfredaktorka nakladatelství Albatros Šárka Krejčová vyhlásila téma třetího ročníku Literární soutěže. Stala se jím Cena přátelství. Soutěže se může opět zúčastnit každý, s rukopisem, který nebyl dosud nikde publikován. Uzávěrka odevzdání rukopisů je 30. listopadu 2011 a vítěz se vedle finanční odměny za vítězství v soutěži, dočká také vydání svého díla v nakladatelství Albatros.Jan Žbánek při přebírání Ceny za celoživotní práci s dětskou knihouSEZNAM NOMINOVANÝCH V JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍCH:

VÝROČNÍ CENA ZA AUTORSKÝ PROJEKT   
Ester Stará – Martina Matlovičová: A pak se to stalo!
Renata Štulcová – Renata Fučíková: Mojmír. Cesta pravého krále.
VÝROČNÍ CENA ZA PŘEKLAD
Jarka Vrbová za Strašidýlko Nelu Unni Lindellové
Martin Pokorný za Knihy džunglí J. R. Kiplinga
Milan Žáček za Návrat do Stokorcového lesa Davida Benedictuse
VÝROČNÍ CENA ZA PŮVODNÍ TEXT ZA ROK 2010
Pavel Brycz: Bílá paní na hlídání
Petra Braunová: Ema a kouzelná kniha
Zuzana Holasová: Poník Bandita
VÝROČNÍ CENA ZA ILUSTRACE PRO MENŠÍ DĚTI ZA ROK 2010
Jiří Votruba za Pana Buřtíka a pana Špejličku Zdeňka Svěráka
Martina Matlovičová za A pak se to stalo! Ester Staré
VÝROČNÍ CENA ZA ILUSTRACE PRO STARŠÍ DĚTI ZA ROK 2010
Peter Uchnár za Deoduši Jana Wericha a Kryštofův Vzdušný zámek Ladislava Karpianuse
NEJPRODÁVANĚJŠÍ ČESKÁ KNIHA ZA ROK 2010
1.    Pan Buřtík a pan Špejlička
2.    Polámal se mraveneček
3.    Deoduši
4.    Obrázky z českých dějin a pověstí
5.    Krtek a zima
LITERÁRNÍ SOUTĚŽ – TÉMA MODERNÍ POHÁDKA
Ondřej S. Nečas: Čarodějův odkaz
Stanislava Reschová: Ježkovy voči a jiné pohádky
Dana Rusková: Jak se budí smutné domy

SEZNAM NOSITELŮ CENY ALBATROS ZA CELOŽIVOTNÍ PRÁCI S DĚTSKOU KNIHOU
1999 - Jindřich Kovařík
2000 - Miloš Macourek a Adolf Born
2001 - Zdeněk Miler
2002 - Hana Doskočilová, Zdeněk Smetana
2003 - Markéta Zinnerová
2004 - Jiří Běhounek
2005 - Jiří Žáček, Vojtěch Steklač
2006 - Václav Kabát
2007 - Ljuba Štíplová
2008 - Jiří Kahoun
2009 - Zdeněk Karel Slabý
2010 – Jan Žbánek

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení