Aktuality

Panter a pes ovládli komiksovou cenu Fabula Rasa

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
abstrakce

Je evidentně pravda, že lidé mají rádi zvířata. Letošní ročník komiksové ceny Fabula Rasa to jenom potvrdil. Vyhrála hned dvoje. Panter a pes.

Za cenou Fabula Rasa stojí největší česká komiksová databáze Comicsdb (www.comicsdb.cz), která sdružuje sběratele a fanoušky a dává jim možnost hodnotit tituly, psát své názory a doporučovat (či odrazovat) čtenáře od nových komiksů. Do letošního ročníku svým názory přispělo dvě stě účastníků – a naprostá většina z nich se shodla na tom, že to nejlepší, co se na trhu objevilo, pochází z nakladatelství Crew.

knihaŽánr zahraničního komiksu ovládl Blacksad. Variace na chandlerovskou drsnou školu se zvířaty v hlavní roli jednak reflektuje politické problémy minulého století (od Ku-Klux-Klanu, přes studenou válku až po drogy) – a jednak ohromuje nádhernou malbou. Ostatně, soukromé očko, černý panter Blacksad, se stal hitem už v době, kdy vycházel na pokračování v magazínu Crew... a kompletní knižní vydání si čtenáři téměř vynutili. Blacksad vyhrál nejen cenu za nejlepší kresbu (konkurenty byli španělskému Juanjovi Guarnidovi tvůrci jako Alex Maleev či Lee Bermejo) ale i v kategorii scénáře (kde to bylo opravdu tuhé – proti Juanu Diázovi Canalesovi stál kupříkladu Ed Brubaker se skvělým komiksem Criminal či Brian Azzarello, tvůrce 100 nábojů či Hellblazera) a dokonce byl oceněn i jako nejlepší kniha roku!

Ovšem velkým překvapením byla kategorie českých komiksů. Renomované tvůrce jako je Jiří Grus či Pavel Čech tentokrát předběhl Petr Kopl! Především díky úžasnému komiksu Štěky Broka Špindíry, kterým dokázal, že i Češi zvládnou napsat a nakreslit kvalitní stripovou sérii, jež se směle může měřit i s Garfieldem či Calvinem a Hobbesem. Petr Kopl má cit nejen pro vtip, ale navíc umí ten vtip i kresbou skvěle vystihnout – takže není divu, že autor získal cenu jak za scénář, tak za kresbu – a Štěky byly vyhodnoceny jako nejlepší český komiks.

brok„Z téhle ceny máme obzvlášť radost,“ řekl Petr Litoš z nakladatelství Crew. „Normálně totiž české autory příliš nevydáváme, není to úplně naše parketa, soustředíme se hlavně na zahraniční publikace. Ale pak se nám dostal do ruky komiks o psu Broku Špindírovi... a my s překvapením zjistili, že se u něj smějeme a pochechtáváme. A bylo rozhodnuto. Dobrý a legrační komiks je věc, kterou nemůžete odmítnout. A jsme rádi, že jsou i čtenáři toho samého názoru.“

Petr Kopl, který před tím věnoval několik svých obrazů do dražby a výdělek byl věnován na oběti povodní si převzal cenu osobně... za tvůrce Blacksada převzalo cenu nakladatelství Crew, ale slíbilo, že jim jí přepošle.

Soutěže

Aktuality

 • Svět knihy po dvacáté čtvrté očima mladého knihomola

  Svět knihy – to je mezinárodní knižní veletrh a literární festival, který si nenechá uniknout žádný milovník literatury. Festival se každoročně odehrává v prostorách a v přilehlém okolí pražského holešovického výstaviště. Letošní 24. ročník odstartoval ve čtvrtek 10. května a trval až do nedělního odpoledne. Za symbolických 120 korun jste se mohli ponořit do světa knih a komiksů.

  Číst dál...  
 • Bohatý komiksový program přilákal na Svět knihy rekordní počet návštěvníků

  Veletrh Svět knihy se letos nesl ve znamení komiksu, a i díky bohatému programu, který připravili komiksoví nakladatelé, přilákal rekordních 46 000 návštěvníků. „Tohle spojení prostě zafungovalo. Připravili jsme akce, přednášky a spousty novinek, sotva jsme stíhali stánek zásobovat,“ říká Jiří Pavlovský z největšího komiksového nakladatelství CREW. „Vznikaly i spontánní srazy komiksových fanoušků a na naprosté většině našich akcí bylo plno.“

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení