E-knihy: Vaše Literatura - Literatura pro všechny!

Čteme rádi, vždy a všude

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
ekniha

Mnoho knihomolů ještě dnes, v éře digitalizace a technických vymožeností, dává přednost klasickým tištěným knihám před jejich elektronickými protějšky. Proč tomu tak je? Jednak jde o návyk, jednak o neznalost věci. Ano, je to tak. Řada z nás brojí proti e-knihám, přestože je nikdy nevyzkoušela. Pojďme si tedy postupně projít výhody a nevýhody e-knih, jak je vidím já.

 

Vždy při ruce

Hlavní předností elektronických knih je jejich dostupnost a skladnost. Své o tom ví ti, kteří často cestují nebo tráví hodně času v dopravních prostředcích (pokud tedy neřídí). Nemusí si s sebou brát tlustou knihu, která by jim zbytečně zabírala místo v zavazadle, ani se nemusí bát, že by jim zásoba knih určených na dovolenkové čtení došla. Stačí jediné čtecí zařízení třeba v podobě čtečky nebo tabletu, které vám – s trochou nadsázky – nahradí celou Národní knihovnu. Čtecí zařízení, zvláště specializované čtečky e-knih, vám mohou usnadnit samotný čtecí proces. Lze v nich měnit velikost písma a font, což dozajista uvítají lidé mající problémy se zrakem. A co teprve možnost vyhledávání, kterou by uvítal nejeden milovník spletitých detektivek, který se ztrácí v ději, a hlavně v postavách! V e-knihách lze navíc text označit nebo do něj vložit poznámku. A pokud stejně jako já ztrácíte záložky a pak marně hledáte právě rozečtenou pasáž, pak můžete tyto obavy pustit z hlavy – ve čtečce se samozřejmě soubor otevře na posledně čteném místě.

Předností e-knih je i způsob nákupu. Stačí si vybrat titul třeba na eKNIHOVNA.cz, objednat ho on-line a za pár vteřin si ho už můžete číst v pohodlí domova. Nemusíte čekat, až vám knihu dopraví pošta, ani se mačkat ve frontě v knihkupectví a doufat, že vás – v případě žádaného bestselleru – někdo nepředběhne. To je aktuální zvláště v tento předvánoční čas, kdy návštěvy kamenných obchodů nejsou nijak příjemné. 

Nesmíme zapomínat ani na cenovou dostupnost. E-knihy jsou o něco levnější než klasické papírové knihy, což je pochopitelné, neboť na jejich výrobu vydavatel nepotřebuje tolik finančních prostředků. Koupí e-knihy navíc chráníme lesy, což je skvělá zpráva pro ty, kterým není lhostejné naše životní prostředí.

E-knihy jsou skvělé, ale…

Zdálo by se, že e-knihy mají samé výhody, přesto si myslím, že nikdy zcela nenahradí klasickou knihu. Důvodů je opět několik. Zejména starší generace má jiné čtecí návyky a není natolik technicky gramotná jako ti dříve narození. Ovšem ani nejmladší čtenáři v nejbližší době dozajista nezavrhnou klasickou knihu – má totiž své kouzlo. 


Knihy jsou často uměleckým unikátem, u nichž kromě samotného obsahu obdivujeme i vazbu, přebal, kvalitu papíru, ilustrace, … To vše ke knihám patří, stejně tak nenapodobitelná vůně papíru a zvláštní kouzlo, které má pouhopouhé listování knihu. To šustění! A pokud patříte mezi sběratele, kteří se s novými přírůstky rádi chlubí na poličce nebo na specializovaném místě v knihovničce, pak už není zapotřebí nic řešit!

U klasické knihy je pak výhodou také to, že vám u nich nikdy nedojde baterka, zatímco u čtečky nebo tabletu potřebujete neustále myslet na to, kolik vám zbývá času do vybití. Řešením by bylo zavedení solárního dobíjení, které známe třeba u kalkulaček, zatím je ale dostupné jen u některých čteček (např. značky Booken).

V diskuzích na sociálních sítích se stále opakují rozepře mezi zastánci klasických knih a vyznavačů modernější cesty. Řešení je přitom prosté. Kompromis. Sama v současnosti využívám obojí; přednost sice stále dávám klasickým knihám, avšak když jedu na služební cestu nebo na dovolenou, namísto knih si s sebou přibalím čtečku. A jede se. Bez zbytečných zavazadel a strachu, že mi dojde čtení.

A na závěr jeden tip: na webu eKNIHOVNA.cz naleznete velký výběr e-knih zdarma. Je libo třeba Alenku v říši divů, Báječná léta pod psa nebo Bílou velrybu? V nabídce tu jsou i nejnovější bestsellery od českých a zahraničních autorů, to vše v češtině i cizích jazycích!

A co vy? Čtete e-knihy? Zdroj fotografií: unsplash.com


Soutěže

Aktuality

 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   
 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení