Medailonky: Vaše Literatura - Literatura pro všechny!

Jules Verne – muž, který nás naučil snít

1 1 1 1 1 (1 hlas)
jules verne 100x100
Pamatujete si na jeho knihy? Určitě ano. Jsou to ty, které jsme hltali jako malé děti. Ty, které nás naučily snít. Ty, které nás naučily, že kdesi tam venku na nás čekají neprobádané oblasti země, stvořené jen pro nás. Knihy, které nám vyprávěly příběhy o úžasných dobrodružstvích na dalekých ostrovech, širých mořích. Byly to stránky plné hrdinů, jakými jsme od dětství chtěli být, hrdinů, na které ještě nyní s radostí vzpomínáme.

 

 

Jules Verne se narodil 8. února 1828 v Nantes. Už v mládí se projevila jeho touha po dobrodružství. Většinu času trávil s kamarády na ostrově Feydau uprostřed Loiry. Jeho strýc Châteaubourg ho v jeho snech podporoval.
V jedenácti letech se nechal najmout jako plavčík na trojstěžník Coralia do Indie. Jeho rodiče to však zjistili a v nejbližším přístavu ho otec od úmyslu odplout odradil.
Odmaturoval na královském lyceu v Nantes. Ve studiích měl pokračovat v Paříži, kde se měl podobně jako jeho otec stát advokátem.
Už za doby studií, kde se seznámil v Victorem Hugem a Alexandrem Dumasem, se snažil věnovat psaní. Když se to dozvěděl jeho otec, přestal ho finančně podporovat, a tak si musel přivydělávat jako obchodník s akciemi.
10. ledna 1857 se oženil s Honorinou Hébé Morelovou, vdovou a matkou dvou dcer. Měli spolu syna Michela, který se ukázal být problémovým člověkem, který rozhýřil všechny peníze. Za manželku si vzal herečku i přesto, že s tím otec nesouhlasil. Měl dvě děti se svou šestnáctiletou milenkou. Jeho vztah s otcem se napravil, až když byl starší. (Po smrti otce dopsal jeho nedokončená díla.)
Roku 1862 se Verne seznámil s nakladatelem Pierrem Julem Hetzelem, který se rozhodl vydat jeho román Pět neděl v baloně, za který mu nabídl 10 000 franků. Dílo zaznamenalo obrovský úspěch a Hetzel uzavřel s Vernem smlouvu na dvacet let. Podle něj měl Verne psát dva romány ročně za honorář 10 000 franků za jeden.
Když se Verneho romány staly velmi oblíbenými a přinášely velké zisky, Hetzel postupně zvyšoval spisovatelovy honoráře.
Autor se nakonec živil pouze psaním. Mohl si koupit vilu i jachtu. Stal se finančně nezávislým a mohl si dovolit cestovat po světě. Navštívil severoafrické pobřeží, Baltské moře, Spojené státy americké, Rusko...
9. března 1886 byl Verne postřelen svým synovcem Gastonem, který trpěl paranoiou. Jedna kulka ho minula, druhá zasáhla levou nohu a zanechala trvalé následky, kvůli kterým autor po zbytek života kulhal.
Roku 1888 umírá jeho přítel a nakladatel Hetzel a jeho matka, následkem toho Verne začíná psát temné pesimistické práce.
Ve stejném roce vstupuje do politiky. Byl zvolený městským zastupitelem v Amiens, kde sloužil veřejnosti dlouhých patnáct let.
Onemocněl na cukrovku, umírá ve věku 77 let 24. března 1905 ve svém domě na 44 Boulevard Longueville (v současnosti Boulevard Jules-Verne) v Amiens. Je pochovaný na hřbitově Madeleine v Amiens. V současnosti se vedou debaty o jeho možném přesunu do Pantheónu, k ostatním velikánům literatury.


Dílo

jules verneJules Verne psal o pozoruhodných cestách pod vodní hladinou, vzduchem či vesmírem dlouho předtím, než věda a technika podobné výlety umožnila. Jeho fantazie a zároveň obrovské vědomosti mu umožnily představit si svět, jaký v té době na všechny teprve čekal. Spolu s H. G. Wellsem bývá označovaný za otce science-fiction.
Podle Index Translationum je druhým nejvíc překládaným autorem na světě. Hned po Agathě Christie. Mnoho jeho knih bylo zpracováno ve filmové podobě.
Hrdiny románů Jula Verna jsou vzdělaní, odvážní, silní a duchem věčně mladí dobrodruhové, kteří se pouštějí do úkolů, které se jiným mohou zdát nemožné. Podobně je tomu i v jeho debutu, který ho přivedl na výsluní.
V románu Pět neděl v balóně nám kromě dobrodružství servíruje i mnoho údajů o historii a geografii Afriky. V tomto díle se doktor Samuel Ferguson pokouší přeletět křížem přes Afriku. Je provázený služebníkem Joem a přítelem Richardem Kennedym. Jejich cesta začíná v Zanzibaru a pokračuje přes Viktoriino jezero, jezero Čad, Timbuktu do Senegalu. Oblasti, které nebyly dosud dostatečně přezkoumané, si musí autor domýšlet. V knize hrdina putuje oblastmi, které autor popisuje jakou poušť. Ve skutečnosti se tu nachází savana.
O dva roky později vydává Verne knihu, která se také zařadila mezi ty, které zná každé dítě. Jeho Cesta do středu Země se okamžitě stala oblíbeným románem.
V obou knihách můžeme vysledovat mnoho podobností. Profesor se vydává na odvážnou šílenou cestu. Tentokrát do středu Země. S sebou bere průvodce Hanse, tichého oddaného společníka, a synovce Axela, věčně pochybujícího o profesorově cestě. V každé z těchto knih můžeme najít kapitolu plnou beznaděje, když hrdinům hrozí smrt.
Čím hlouběji se poutníci dostávají, tím starodávnější zvířata nalézají.
Představy, jaké v knize autor rozvíjí, se už dávno ukázaly jako nepravdivé, ale kniha kromě dobrodružství nabízí čtenářům i pohled, jak vypadala Země a život na ní v minulosti.
V románu Ze Země na Měsíc členové Gun Clubu vymysleli způsob, jak udržet svůj byznys. A rozhodnou se sestrojit dělo tak silné, které by dokázalo vystřelit lidskou posádku na Měsíc. V knize se sice střetneme s dosti zvláštním způsobem chápání gravitace či fyzikálních zákonů vesmíru, ale na tu dobu se už jen samotná představa cesty na Měsíc žádala silného ducha. Kniha se dočkala dvou pokračování: Okolo Měsíce a Všechno naopak.
V knize Dvacet tisíc mil pod mořem se seznamujeme s kapitánem Nemem a jeho dech beroucí ponorkou Nautilus.
S postavou kapitána Nema se setkáváme i ve Verneho nejslavnější robinsonádě Tajuplný ostrov. Na ostrov se dostane skupina pěti dobrodruhů po šíleném úniku balónem z Richmondu v období občanské války. Inženýr Cyrus Smith, bývalý otrok Neb, námořník Bonadventure Pencroff, jeho chráněnec Harbert Brown a novinář Gedéon Spilett se musí bít o svůj život nejen s drsnou přírodou ostrova, piráty, hladem, zimou, ale i s nebezpečnou sopkou a tajemným obyvatelem, který na ostrově sídlil dlouho před nimi.
V knize Zelený paprsek nám autor ukazuje, že dokáže myslet i na lásku. Představuje mladou dvojici, která se vydává za zeleným paprskem, světlem, které je viditelné jednu sekundu těsně po západu slunce. Dvojice místo zeleného světla však najde něco jiného. V knize se mísí dobrodružství s romantikou, ale bohužel nedosahuje stejné úrovně jako jeho čistě dobrodružná díla.
Velmi zajímavým je román Paříž v dvacátém století. Napsaný byl roku 1863, ale světlo světa uzřel až roku 1994, kdy byl publikovaný. Bývá označovaný jako Verneho ztracený román.
Hetzel ho odmítl publikovat, a tak ho Verne zamkl do sejfu. Byl nalezen až po letech jeho potomky.
Děj se odehrává v Paříži, který je technicky a vědecky na vysoké úrovni, ale kulturně upadá. Hlavní postavou je šestnáctiletý Michel Dufrénoy, který nedokáže najít štěstí ve světě plném techniky, vědy a pokroku.
V knize se můžeme dočíst o televizi, kalkulačkách, výtazích, faxu, mrakodrapech, rychlých vlacích či elektrickém křesle používaném na vykonání trestu smrti.


Přehled tvorby:

–    Cinq semaines en ballon; Pět neděl v balóně (1863)
–    Paris au XXe siècle; Paríž v 20. století (1863)
–    Le voyage au centre de la terre; Cesta do středu Země (1864)
–    De la Terre à la Lune; Ze Země na Měsíc (1865)
–    Voyages et aventures du capitaine Hatteras; Dobrodružství kapitána Hatterase (1866)
–    Les enfants du capitaine Grant; Děti kapitána Granta (1868)
–    Autour de la Lune; Okolo Měsíce (1870)
–    Une ville flottante; Plující město (1871)
–    Vingt mille lieues sous les mers; Dvacet tisíc mil pod mořem (1871)
–   Aventures de trois Russes et de trois Anglais; Dobrodružství třech Rusů a třech Angličanů (1872)
–    Le tour du monde en quatre–vingts jours; Cesta kolem světa za osmdesát dní (1873)
–   Le pays des fourrures; V krajině kožešin (1873)
–   Le docteur Ox; Doktor Ox (1874)
–    L'île mystérieuse; Tajuplný ostrov (1875)
–    Le Chancellor; Chancellor (1875)
–   Michel Strogoff; Michail Strogov (1876)
–    Les Indies noires; Černé Indie (1877)
–   Hector Servadac; Hector Servadac (v češtině vyšlo pod názvem Na kometě) (1877)
–    Un capitaine de quinze ans; Patnáctiletý kapitán (1878)
–    Les cinq cents millions de la Bégum; Nečekané dědictví (Ocelové město) (1879)
–   Les tribulations d'un Chinois en Chine; Číňanovy trampoty v Číně (1879)
–   La maison à vapeur; Dům na páře (1880)
–    La Jangada; Jangada (Tajemství pralesa) (1881)
–   L'école des robinsons; Škola robinsonů (1882)
–    Le rayon vert; Zelený paprsek(1882)
–    Kéraban le têtu; Tvrdohlavý Keraban (1883)
–    L'étoile du sud; Hvězda jihu (1884)
–    L'archipel en feu; Souostroví v ohni (1884)
–    Mathias Sandorff; Nový hrabě Monte Christo (1885)
–   L'épave de Cynthia; Deník ztroskotance (1885)
–   Robur le Conquérant; Robur Dobyvatel (1886)
–    Un billet de loterie No 9672; Los číslo 9672 (1886)
–    Nord contre Sud; Sever proti jihu (1887)
–    Le chemin de France; Francouzská cesta (1887)
–    Deux ans de vacances; Dva roky prázdnin (1888)
–    Sans dessus desous; Všechno naopak (1889)
–    Famille sans nom; Bezejmenná rodina (1889)
–    César Cascabel; César Cascabel (1890)
–   Mistress Branican; Paní Branicanová (1891)
–    Le château des Carpathes; Tajemný hrad v Karpatech (1892)
–    Claudius Bombarnac; Claudius Bombarnac (1893)
–    Petit Bonhomme; Malý hrdina (1893)
–    Mirifiques aventures de maître Antifer; Neobyčejné dobrodružství mistra Antifera (1894)
–   L'île hélice; Plovoucí ostrov (1895)
–   Face au drapeau; Vynález zkázy (1896)
–    Clovis Dardentor; Clovis Dardentor (1896)
–   Le sphinx des glaces; Ledová sfinga (1897)
–   Le superbe Orénoque; Nádherné Orinoco (1898)
–    Le testament d'un excentrique; Hra o dědictví (1899)
–    Seconde patrie; Druhá vlast (1900)
–    Le villange aérien; Dědina ve vzduchu (1901)
–   Les histoires de Jean–Marie Cabidoulin; Příběhy Jean Marie Cabidoulina (1901)
–    Les frères Kip; Bratři Kipovci (1902)
–   Bourses de voyage; Cestovní stipendia (1903)
–    Maître du monde; Robur Pán světa (1904)
–    Un drame en Livonie; Drama v Livonsku (1904)
–   L'invasion de la mer; Záplava z moře (1905)
–    Le phare du tour du monde; Maják na konci světa (1905)
–    Le volcan d'or; Zlatá sopka (1906), upravil Michel Verne
–    L'agence Thompson and Co.; Trampoty pana Thompsona (1907), upravil Michel Verne
–    La chasse au météore; Honba za meteorem (1908), upravil Michel Verne
–    Le pilote du Danube; Dunajský lodivod (1908), upravil Michel Verne
–    Les naufragés du Jonathan; Ztroskotanci z Jonathanu (1909), upravil Michel Verne
–   Le secret de Wilhelm Storitz; Tajemství neviditelna (1910), upravil Michel Verne
–   L'étonante aventure de la mission Barsac; Podivuhodná dobrodružství Barsacovy výpravy (1914-1920), upravil Michel Verne


Jules Verne patřil k autorům, na které se nikdy nezapomene. Poskytl nám pohled na svět, v jakém bychom chtěli žít, a na hrdiny, jakými se toužíme stát. Zakládal si na šikovnosti, vědomostech, odvaze, síle, čestnosti a upřímnosti. Dokázal ocenit vlastností, jaké bychom se my sami měli pokoušet najíst ve svém nitru. Vlastností, které by vytvořily tento svět lepším.


Zdroj obrázků: Wikipedia.org
 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení