Knihy pro dospělé

Letmý sníh Pavla Vilikovského

5

Slovenský spisovatel Pavel Vilikovský je sice už několik let po smrti, zanechal však za sebou mnoho zajímavých děl. Některá byla přeložena do českého jazyka, ale čeští čtenáři se s nimi mohli seznámit i ve slovenštině. Nakladatelství Druhé město vydalo knihu Letmý sníh z roku 2014 v překladu Lubomíra Machaly.

Číst dál: Letmý sníh Pavla Vilikovského

Meg Masonová: Trýzeň a touha

Jeden z největších spisovatelských talentů je umění popsat duševní nemoc. Kombinaci trýzní a tužeb. Meg Masonová to parádně předvedla ve své knize, kde se velmi snadno sžijeme se čtyřicetiletou online redaktorkou a ženou se skomírajícím manželstvím. Mimo jiné i proto, že její duši svírají démoni. Strachy, záchvaty, smutky. Ale i tužby a radosti. Chtění být nějaká a nemožnost se k té radosti dostat. Je to nemoc, které nikdo moc nerozumí, lékaři léčí jen cosi povrchního a Marta jde životem dál. S myšlenkou, že vlastně je celá divná ona, a když jí léky nepomáhají, tak je to zase jen její problém. A my tento život žijeme s ní. V náznacích, které patří ke skvostům v knize, se ohlížíme do jejího mládí, dětství i do chvil, kdy byla neskonale šťastná.

Číst dál: Meg Masonová: Trýzeň a touha

Romeo a Julie padesátých let

Téma kolektivizace v padesátých letech se už v poslední době v literatuře příliš neobjevuje, pokud ano, bývá součástí rodinných kronik, protože tam se mu spisovatelé málokdy dokážou vyhnout. Výjimkou je novela Štěstí, kterou napsal Martin Fahrner. Nejde o příliš známého autora, který by se mohl chlubit bohatým dílem, ale jeho kniha stojí za pozornost.

Číst dál: Romeo a Julie padesátých let

Neklasická detektivka z alternativní reality

5

Leoš Kyša protentokrát opustil své alter ego František Kotleta, který je mezi čtenáři znám jako populární spisovatel pokleslé literatury. V knize Sudetenland se věnuje v poslední době tolik populárnímu žánru rodinné historie, v níž je děj odehrávající se v moderní době formován událostmi z druhé světové války. Zároveň se rozhodl představit svůj rodný kraj v alternativní realitě, kdy nedošlo k poválečnému odsunu Němců.

Číst dál: Neklasická detektivka z alternativní reality

Když magie šeptá

Harry, ani v kouzelnickém světě není normální slyšet hlasy. To řekl Ron Weasly svému slavnému čarodějnickému kamarádovi Harrymu Potterovi. Stejně tomu tak je v knize Čarodějka. Šepot kouzel. I tady se hlavní hrdinka potýká s nepochopením a strachem o své duševní zdraví, kdykoliv se o svých schopnostech zmíní. Je to opravdu tak zlé? Posuďte sami. Přečtěte si napínavou fantasy od autorky Elisy Kovy.

Číst dál: Když magie šeptá

Román české spisovatelky v jednadvacátém století

Nový román Radky Denemarkové Čokoládová krev se stal pro čtenáře malým překvapením, protože nakladatelství Host jeho vydání neoznámilo s předstihem, jaký by se dal očekávat u tak významné knihy. Jednalo se však o překvapení příjemné. Jsme zvyklí, že autorka vždy nalezne hluboké téma, které zpracovává komplexním způsobem, mnoho lidí se jím cítí zasaženo.

 

Číst dál: Román české spisovatelky v jednadvacátém století

Čekání na letadlo

Čekání na letadlo sice nemusí být tak nekonečné jako čekání na Godota, ale ti, kteří často tímto dopravním prostředkem cestují, vědí své o zpožděních či o zrušených letech. Bianca Bellová si takové situace zvolila za základ své nové knihy Transfer.

Číst dál: Čekání na letadlo

Maršál Mannerheim v románu Markéty Hejkalové

Markéta Hejkalová má k Finsku velmi kladný vztah. Není to jen proto, že finštinu studovala, ale měla také možnost v této zemi delší dobu pobývat. To se odrazilo v jejím díle – v překladech i vlastních knihách. Jejím nejnovějším románem je Století na vlnách.

Číst dál: Maršál Mannerheim v románu Markéty Hejkalové

Rodina Karnovských

5

Židé ve společnosti národů vždy zaujímali specifické místo. Nenávidění i obdivovaní, tajemní a zatracovaní, bohatí majetkem i duchem vzbuzovali a vzbuzují emoce. Román Rodina Karnovských vyšel v roce 1943 a ani po sedmdesáti letech neztrácí na své aktuálnosti. Jisroel Ješaja Singer podává pravdivý obraz tehdejší doby a pozorný čtenář v díle najde nejednu paralelu se současným děním.

Číst dál: Rodina Karnovských

Současný Alžír očima českého spisovatele

5

Nebudu Čechy podceňovat, takže předpokládám, že většina z nás ví, že Alžír leží v Africe. Trochu větší problém bývá rozlišit Alžír od Alžírska. Takže správná odpověď na to, kde je Alžír, je: Alžír leží v Alžírsku, je to jeho hlavní město. A Alžírsko leží v Africe vedle Tuniska, země trochu známější jako prázdninová destinace. Tolik trochu kostrbatý úvod ke knize Alžírské arabesky Štěpána Kučery. Znalým se za něj omlouvám, ale mám rád jasno.

Číst dál: Současný Alžír očima českého spisovatele

Prokletí svatojánského domu

5

Říkali si „Dluhonická pětka“ a jejich znamením byla číslice pět na levé paži, vyřezaná do kůže. Pět přátel, jejichž přátelství v minulosti narušila válka, později události spojené s nástupem komunistického režimu. Lenka Chalupová napsala další strhující příběh lásky i nenávisti, příběh života v mnoha odstínech. Po Kyselých třešních (recenze zde) a Pátém jablku (recenze zde) se prostřednictvím románu Svatojánské ořechy čtenář opět ocitá v okolí města Přerova, je vtažen do jednotlivých příběhů obyvatel obce Dluhonice v 50. letech minulého století a postupně rozkrývá osudy Hanuše, Řehoře, Evžena, Ctirada, Blažeje a jejich blízkých.

Číst dál: Prokletí svatojánského domu

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení