Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Kateřina Dubská – Z kopce do kopce

1 1 1 1 1 (3 hlasů)

Kateřina Dubská je autorkou několika úspěšných knih. Možná jste četli její knihy Člověk Gabriel či Dcery. Nejnovější kniha Z kopce do kopce je souborem drobných vyprávění o tom, jak se z městské ženy stane žena farmářka, která touží zapadnout mezi obyčejné vesnické lidi, kteří tíhnou k úplně jiným hodnotám než ona. Povídky jsou spíše úsměvné a často jde i o život. A o čí? Občas se do úzkých dostanou zvířata, ale namále mají i ti dvounožci, co se o ně snaží starat. Zasmějte se s knihou Z kopce do kopce.


knihaKateřina se otevírá čtenáři a svěřuje se mu s tím, jak se rozhodla přestěhovat z velkoměsta na venkov. A ne na jen tak ledajaký venkov, ale na samotu, kam se autem dostává lehko jen v létě, od podzimu do jara je to samé bláto a i terénní vůz má co dělat, aby tuto strastiplnou cestu zvládnul. Kateřina se ale s manželem svého snu nechce vzdát, a tak se sem opravdu oba nastěhují. Jejich dům je velký, má plno chyb, ale je to ten pravý. Kromě domu je zde plno prostor pro uskladnění zásob, chování různého druhu zvěrstva a při bližším ohledání najdou i poklad v podobě domácí pálenky. Opravy jdou pozvolna, ale ze staré ruiny se stává domov jejich snů.

A domem to teprve začíná. Jen co se zde pár usadí, začne Kateřina vymýšlet, jak by mohli využít prostor, který jim jejich pozemek nabízí. A tak začne pozvolna – koupí pár slepic. Ale i se slepicemi může být legrace, jak se sama vypravěčka brzy dozví. Proč by měl kur kupříkladu snášet na místo určené, když je to snazší „vyprdnout“ na zahradě, aby pak majitelé mohli hodiny a hodiny hledat vajíčka, která chtěli jíst ke snídani. A to samozřejmě není všechno. Vzpurný kohout či zlodějka liška z blízkého lesa jsou jen další perličky, které zpestřují každodenní stereotyp. A ve chvíli, kdy už se rodina sžije se slepicemi, rozhodnou se přibrat do party kozu. A to se teprve začnou dít divy.

Kateřina se stává farmářkou i plnohodnotnou členkou společnosti, ve které žije. Je to dříč a jen tak se něčeho nezalekne. Občas začne plašit a volá vystrašeně svému manželovi, ten ji ubezpečí o své lásce a posadí ji zpátky do sedla. V těchto těžkých chvílích se samozřejmě ukáže, jak silný jejich vztah je a jak důležití pro sebe jsou. Je to až inspirativní. Kateřina se nebojí žádné práce a každou výzvu bere poctivě. A se svými zkušenostmi se pak neváhá svěřit čtenáři, kteří se těší na její další zážitky ze života farmářky.

Jednotlivé příběhy mi připadaly skvělé. Zasmála jsem se, když se Kateřina snažila domluvit koze, aby se konečně chovala slušně. Líbilo se mi, že v knize zaznělo, jak se liší sociální chování ve městě a jaké zvyklosti fungují na vesnici. A autorka šla dál. Víte, co všechno se dozvíte, když si jdete sednout do hospody mezi místní štamgasty? A co uděláte, když vás vidí skupina dělníků ve sprše nahou? Musela jsem si ale mezi fejetony dávat pauzu, ve chvíli, když jsem jich četla více na jeden zátah, nesedly mi. Ale po troškách byly výborné. Vtipné tak akorát, kapka ironie a samozřejmě i ta pravda. Navíc vkusné ilustrace.

Kniha Z kopce do kopce je ideální pro čtenáře, kteří bydlí na samotě stejně jako autorka a ví, co znamená starat se nejen o sebe, ale i o další dvounohé i čtyřnohé členy domácnosti. A lidé z města možná díky této knize dostanou chuť udělat taky takovou změnu.


Z kopce do kopce
Autor Kateřina Dubská
Ilustrace Aleš Čuma
Nakladatelství Jota
Místo vydání Brno
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 224
ISBN/EAN 978-80-7565-381-9
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Komentáře   

 
Clarissa
+1 Odp.: Když se žena rozhodne stát farmářkouClarissa 2019-01-23 14:47
Tak to by bylo něco pro mou kamarádku :lol:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Terka
+1 Opravdu?Terka 2019-02-25 07:59
Pustila se do něčeho podobného?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení