Medailonky: Medailonky autorů

Ota Pavel a jeho život plný zvratů

1 1 1 1 1 (19 hlasů)
ota pavel
Smrt krásných srnců, Jak jsem potkal ryby nebo Pohádka o Raškovi. To jsou jedinečná díla české literatury, jejichž autorem je Ota Pavel (2. 7. 1930 – 31. 3. 1973), vlastním jménem Otto Popper, kterého jistě znáte nejen jako českého prozaika, ale i jako významného novináře a sportovního reportéra a redaktora. V následujících řádcích se vám pokusím v kostce představit jeho dílo a život plný zvratů.

Informace o životě Oty Pavla nemusíte složitě hledat někde ve slovnících českých spisovatelů. Stačí, když se pozorně začtete do řádků Pavlových nostalgicky laděných knížek Smrt krásných srnců (1971) a Jak jsem potkal ryby (1974), v nichž autor vzpomíná na své dětství, na svoji rodinu, která to zvláště v době druhé světové války neměla lehké, anebo na přátele, kteří mnohdy rádi podali pomocnou ruku.

Ota Pavel (vlastním jménem Otto Popper) se narodil 2. července 1930 v Praze Hermíně a Leovi Popperovým jako v pořadí třetí syn. Otův otec Leo, jak už jste se možná v povídkové knize Smrt krásných srnců dočetli, pracoval jako obchodní cestující se švédskými vysavači a ledničkami Elektrolux. Počátek druhé světové války byl však pro rodinu Popperovu jistým předělem v poklidném žití. Z rasových důvodů (otec Leo byl židovského původu) se totiž museli v roce 1939 přestěhovat do Buštěhradu na Křivoklátsku, kde žili Otovi prarodiče.

My tři kluci jsme do toho kraje za hrad Křivoklát ohromně rádi jezdili. Tenkrát jsem nevěděl proč, ale dnes to vím. Můj tatínek pochopil už tenkrát, že jednou můžu uvidět bulváry Paříže a mrakodrapy New Yorku, ale už nikdy nebudu moci týdny bydlet v chalupě, kde voní v peci chleba a v máselnici se tluče máslo, protože u těch chalup budou jednou zastavovat embéčka, uvnitř budou blikat televizory, podají vám špatnou černou kávu a vybledlý chleba.
(Pavel, Ota: Smrt krásných srnců. Praha: Československý spisovatel 1971, s. 45.)

ota pavel


V roce 1943 nastoupili do transportu do Terezína oba Otovi bratři – Jiří a Hugo. Otec je následoval o dva roky později, a to v roce 1945. Všichni  tři zázrakem pobyt v koncentračních táborech přežili. Ota Pavel se o jejich útrapách v povídkové knize Smrt krásných srnců zmiňuje následovně:

Máma naložila kus srnce do takové krásné kamenné štoudve a dělala mým bráškům Hugovi a Jirkovi omáčky a bifteky, což byla její veliká specialita. Kluci se cpali na příští léta, aby vydrželi Terezín, Osvětim, Mauthausen a pochody smrti v třicetistupňových mrazech a nošení kamenů do mauthausenských schodů v třicetistupňových vedrech a všechny ty krásné věcičky, které pro ně připravili Němci. Hugo se vrátil celkem dobrý. Jirka se vrátil z Mauthausenu a měl čtyřicet kilo a půl roku umíral od hladu a utrpení, než začal znovu žít. Nikdy mi o tom moc nevyprávěl, jenom jednou, a když jsme mluvili o tom srnci, řekl:
„Možná, že ten srnec mi zachránil zrovna život. Možná že ty poslední kusy pořádného masa mi vystačily akorát do konce.“
(Pavel, Ota: Smrt krásných srnců. Praha: Československý spisovatel 1971, s. 64.)

Malý Ota do koncentračního tábora poslán nebyl. Od roku 1944 pracoval na šachtě Dunkerka v Dubí u Kladna a ve volném čase hrál hokej i fotbal za S. K. Buštěhrad.

Rodina Popperova se po roce 1945 přestěhovala zpátky do Prahy. Ota začal studovat dvouletou obchodní školu a pomáhal při tom otci v drobném podnikání.

Na doporučení Arnošta Lustiga nastoupil Ota Pavel v roce 1949 jako sportovní redaktor do Českého rozhlasu, kde působil do roku 1956. V roce 1956 začal psát pro sportovní časopis Stadion a od roku 1957 se stal redaktorem armádního týdeníku Československý voják.  V časopisu Stadion Otu Pavlovi vycházely zejména jeho první literární pokusy, a to především fejetony ze sportovního prostředí.

Jako sportovnímu reportérovi bylo Pavlovi umožněno vycestovávat z Československa. V roce 1962 například doprovázel fotbalisty pražské Dukly na zájezdu do New Yorku,  který mu byl mimo jiné inspirací pro soubor povídek s názvem Dukla mezi mrakodrapy (1964). S československým fotbalovým mužstvem byl také ve Francii, Švýcarsku a samozřejmě i v Sovětském svazu.

V roce 1964 se u Oty Pavla poprvé objevily příznaky maniodepresivní psychózy. První velký záchvat jej zastihl na IX. zimních olympijských hrách v Innsbrucku, kde v horách zapálil selskou usedlost a byl poprvé hospitalizován v psychiatrické klinice. Ota Pavel zápasil s těžkou duševní nemocí statečně až do konce svého života. 31. března 1973 jej bratr Jiří již po šestnácté odvezl do bohnické psychiatrické léčebny, kde ještě tentýž den Ota Pavel zemřel na selhání srdce.

Tvorbu Oty Pavla lze rozdělit na dvě části. Pavel se věnoval jednak próze se sportovní tematikou (např. Dukla mezi mrakodrapy, 1964; Plná bedna šampaňského, 1967; Syn celerového krále, 1972; Pohádka o Raškovi, 1974 aj.), jednak próze s autobiografickými prvky, která byla inspirovaná zvláště vzpomínkami na Křivoklátsko, kde prožil velkou část dětství (viz již zmíněné povídkové knihy Smrt krásných srnců a Jak jsem potkal ryby).

O tom, že odkaz i tvorba Oty Pavla jsou nesporně jedinečné, vypovídají slova Bohumila Hrabala, který, když byl v předvečer svých osmdesátin navržen Václavem Havlem na Nobelovu cenu za literaturu, uvedl, že „Nobelovku“ si z našich autorů nejvíce zaslouží Ota Pavel, protože je nejlepší.

Čtěte také:

Okamžiky s Otou Pavlem

Komentáře   

 
Nikola
-6 aaaaNikola 2010-02-03 13:09
Mega dobrý :woohoo:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
nikolas
-2 drsnynikolas 2010-02-24 16:56
nevedela jsem ze se dozvim tolik informaci mozna by to chtelo vic inf.ale,drsny,m ega husty!!!!!!!!!! !!!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Tomáš Mlynkec
+4 Odp.: Ota Pavel a jeho život plný zvratůTomáš Mlynkec 2010-03-16 16:42
Ota Pavel je mimořádný světový zjev literatury. Být členem velkého národa, byl by hvězdou další století. Psal bez tradice stejně jako Rus Ivan Bunin (Arseněv). Poměřme jeho očima dílo dnešních spisovatelů a naší dobu. Zapláčeme nebo se zblázníme jako on, pokud nezačneme proti hlouposti a vyhytralému sobectví konečně bojovat..
Děkuji Vám paní Šťouračová.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
prosim?
+12 RE: Ota Pavel a jeho život plný zvratůprosim? 2012-09-28 16:47
mega husty, mega dobry?jste normalni?Tady nekomentujete akcni film.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
kakarinka
0 hahahkakarinka 2016-05-19 10:34
ahhahaha budete se divit, ale mám pro vás novinu!Ota Pavel byl dědečkem mojí tety O.popperové.a je mu dost podobná.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
rudolf
-3 fujrudolf 2019-12-03 09:17
vůbec se mi to nelíbí
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marta Šimečková
-1 Odp.: fujMarta Šimečková 2019-12-04 09:30
A co přesně? Článek, pohnuté osudy O. Pavla, nebo ta zvláštní diskuze pod článkem?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení