Medailonky: Medailonky autorů

Paulo Coelho

1 1 1 1 1 (1 hlas)
paolo coelho 100x100
Paulo Coelho je v současnosti jedním z nejlépe prodávaných autorů ve světě, jeho knihy jsou založeny na životních zkušenostech a prožitcích, které mu dávají punc téměř mystického spisovatele. Pro mne osobně je kompilací filozofa, duchovního vůdce a šamana, a to bez ohledu na „komerční nálepku“, kterou mu někteří připisují z důvodu velmi vysoké prodejnosti jeho titulů. Velmi si tohoto autora vážím, proto mu věnuji svůj první medailonek.


Paulo Coelho se narodil v Brazílii (Rio de Janeiro) v roce 1947. Ve svých sedmi letech nastoupil do jezuitské školy sv. Ignáce, kde našel smysl svého života, touhu být spisovatelem. Ve škole cítil odpor k náboženským praktikám, které byly každodenní součástí studia. Paulova touha věnovat se literatuře byla potlačována zejména jeho otcem. Přál si, aby se Paulo věnoval jinému, perspektivnějšímu oboru – inženýrství. Tento rozpor vyústil v Paulovu internaci v psychiatrické léčebně. Další zklamání otci připravil tím, že se stal novinářem, což vyústilo v jeho celkem třetí internaci v léčebně. Je pravděpodobné, že tyto okolnosti zanechaly v duši Paula Coelha nesmazatelné stopy, stejně jako jeho pozdější cestování, poznávání kultur a jiných náboženství. Autor se později přiklání ke katolické víře a koná pouť do Santiaga de Compostela. [1] Autorovy zážitky jsou zřejmě i zdrojem jeho mystičnosti a předmětem obdivu čtenářů. Působí svými romány na psýché svého publika a dokáže převést na papír myšlenky a pocity, které mnozí z nás potlačují. V roce 1988 se stala jeho kniha Alchymista brazilským bestsellerem, který dobil i světové knižní trhy (inspirující příběh pro všechny, kteří se snaží objevit svoji životní cestu). Paulo Coelho prodal do současnosti více než sto miliónů knih přeložených do 66 jazyků. Důkazem autorovy oblíbenosti je také to, že Knižní klub vydal v roce 2008 2 tituly shrnující citáty z knih Paula Coelha (Život – vybrané citáty a Výzvy – Diář 2009).

Paulo Coelho se kromě psaní románů věnuje také psaní hudebních textů (spolupracoval např. s hudebníky Elis Regina, Rita Lee nebo Raul Seixas), článků, scénářů a je též dramatikem. Paulo Coelho byl zvolen do Brazil Academy of Letters (2002) a v roce 1996 byl jmenován zvláštním poradcem UNESCO pro duchovní sbližování a dialog mezi kulturami. Dále je Paulo Coelho mírovým vyslancem UN, ambasadorem EU pro dialog mezi kulturami (2008), členem výboru Shimona Perese – Mírového institutu, členem výboru the Schwab Foundation pro sociální podnikání, členem výboru Doha centra pro svobodu tisku a také je členem INI International Advisory Council – HARVARD INTERNATIONAL NEGOTIATION INICIATIVE. [2]

paolo coelho


Paulo Coelho je držitelem mnoha ocenění
, např. ceny Elle pro nejlepšího spisovatele (2008, Španělsko), ceny Las Pergolas Prize mexické asociace ALMAC (2006, Mexiko), ocenění Kiklop Literary Award za knihu Zahir v kategorii hit roku (2006, Chorvatsko), autorské ceny DirectGroup International Author Award (2005, Německo) [3] a také např. the Crystal Award (uděleno World Economic Forum) a France´s Legion d´Honneur (francouzský Řád čestné legie). Přehled všech ocenění naleznete na oficiálních webových stránkách autora (viz použité a doporučené zdroje).

Posledním vydaným titulem v češtině je kniha Brida (příběh irské dívky hledající svůj osud, navracející se k dávným praktikám práce s přírodními silami a hledající rovnováhu duše), která vyšla v roce 2008. V ČR je výhradním vydavatelem nakladatelství ARGO.
Poslední anglicky vydanou knihou je The Winner stands alone (vyšla v roce 2009 v nakladatelství HarperCollins). Příběh je založen na pozlátku současného světa, touze být součástí „supertřídy“, která má moc. Autor tyto emoce vložil do několika hlavních postav, do lidí, kteří – ač vlivní a žijící v blahobytu – řeší existenciální problémy. Nejde o thriller, jde spíše o popis principů dnešní společnosti, o popis lidí ochotných udělat pro dosažení svých cílů skutky jdoucí proti jejich svědomí.

paolo coelho


Dalšími knihami z pera Paula Coelha jsou následující tituly:

The Pilgramage/Poutník (kniha o poutní cestě do Santiaga de Compostelo, autor čerpal z vlastní poutě do tohoto místa a svého osobního prožitku)

The Valkyries (jde o dobrodružství v Mohavské poušti a sebezpytování)

By the River Piedra: I sat down and Wept/U řeky Piedra jsem usedla a plakala (kniha o shledání milenců a objevení nových rozměrů jejich vztahu a jejich srdcí, dočasného oddělení a navracení)

Veronika Decides to Die/Veronika se rozhodla zemřít (příběh o vůli k životu a jeho ceně k nám promlouvá postavou dívky Veroniky, která se snaží o sebevraždu, ale jen do doby, kdy se dozvídá o svojí nevyléčitelné nemoci a nachází vůli poprat se o svoji existenci na tomto světě)

The Záhir/Záhir (slovo Záhir lze vyložit jako osvícení, nezapomenutelný zážitek, či okamžik, ve smyslu příběhu manželského páru, který hledá cestu k sobě navzájem, může jít o trvalé navracení se k určité osobě)

The Devil and Miss Prym/Ďábel a slečna Chantal (tradiční boj dobra a zla je v příběhu ilustrován na příběhu malého městečka a jeho obyvatel, kam zavítá podivný cizinec a spustí kolotoč událostí vedoucích k projevení se chyb a poklesků jednotlivých lidí)

The Fifth Mountain/Pátá hora (děj knihy je zasazen do Fénície, hlavní postavou je prorok Eliáš, příběh hovoří o mezilidských vztazích ovlivňovaných nutností volby mezi odpovědností a láskou, službou a osobním životem)

Eleven Minutes/Jedenáct minut (na příběhu mladé brazilské tanečnice, která se posléze vzdává naděje na čistou lásku a pracuje jako společnice, je varováním autora před hledáním falešných modelů lásky a sexu)

Manual of the Warrior of Light/Rukověť bojovníka světla („bojovník světla nikdy nerezignuje na své sny“ je princip odhodlání a odvahy jít za svými sny a nepotlačovat touhy duše v rámci společenských norem a představ, který tak prostupuje z pera autora do knih a pak promlouvá ke čtenáři)

Like the Flowing River/Jako řeka, jež plyne (příběhy ze života lidí, příběhy volby mezi dobrotou a sobeckostí, příběhy ztrát a opětovného shledání)

The Witch of Portobello/Čarodějka z Portobella (hlavní postava Athéna řeší svůj tíživý niterný pocit tísně tím, že se vydá hledat do Rumunska svoji biologickou matku, ve skutečnosti tam nachází sama sebe, dává nový rozměr svému ženství, a dává tak průchod energiím, které byly potlačovány)

– a mnohé další práce, viz použité a doporučené zdroje


Když budete mít štěstí, třeba Paula Coelha zastihnete v Praze nebo jiné metropoli, jak poskytuje autogramy ke svým knihám. Já už jeden mám a jsem za to ráda.


Použité zdroje:

[1] ld.johanesville.net/coelho
[2] www.paulocoelho.com/engl/index.html
[3] Tamtéž.

Další doporučené zdroje:
www.coelho.cz
www.paulocoelhoblog.com
www.santjordi-asociados.com/titles.htm

Zdroj obrázků: oficiální stránky autora.


Čtěte také:

Coelhův Alchymista trochu jinak


Paulo Coelho – Brida


Paulo Coelho - The Winner Stands AloneSoutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení