Čtenářský deník

Roderick Gordon, Brian Williams – Hlouběji do Podzemí

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
ryce 100x100
Pokračování předchozího dílu Ztracený svět v Podzemí začíná na povrchu, kde se nečekaně objeví postava Sáry Jeromeové. Ta kdysi uprchla z podzemního města, protože chtěla svým dětem zajistit lepší budoucnost. Rozhodla se tak ve chvíli, kdy jí třetí dítě umíralo před očima kvůli nedostatku léků v Kolonii. Na Povrch však uprchla pouze s Willem, v únosu Cala jí zabránit jeden z Kolonistů.

Když nahoře zjistila, že se nemůže o Willa (původně Setha) postarat, protože musela neustále prchat před Styxy, rozhodla se jej ponechat vlastnímu osudu. Sára se od chvíle, kdy se vynořila na Povrchu, ocitla ve smrtelném nebezpečí. Musí být co nejnápadnější a musí stále měnit místa pobytu. Nyní je navíc zdrcena zprávou, že je Tam, její milovaný bratr, mrtvý. A nejen to: za jeho smrt je odpovědný Will, její syn, kterého adoptovala rodina Burrowsových.

Nechápe, proč k oné tragické události došlo a jak souvisí s Willem, začne ale v sobě pociťovat nenávist ke svému synovi, který dle dopisu, který ji zpravil o Tamově smrti, unesl dokonce i jejího druhého syna Cala. Ukazuje se ale, že za tímto dopisem stojí Rebecca, která chce získat Sáru na svou stranu. To se jí skutečně podaří. Spolu s několika Styxy Sáru zajme a nabídne jí, že získá svobodu, bude se moci vrátit do Kolonie a zachránit svého syna Cala. Odměnou chce Willovu hlavu. Protože Sára netuší, jak je Rebecca podlá a že Will Tamovu smrt nezavinil, souhlasí a vydává se do Hlubin.

hloubeji do podzemi obalkaV nitru Země mezitím putuje za svým dobrodružstvím trojice chlapců: Will, Cal a Chester. Zatímco je Will ohromen podzemním světem se všemi jeho zvláštnostmi, Chester a Cal jeho nadšení nesdílí a touží se co nejdříve dostat z nebezpečné oblasti. Nemají dostatek jídla, ani vody, navíc se je neustále někdo pokouší připravit o život: Styxové, krvelační netopýři, obří roztoči, prehistorické ryby... Když vejdou do vylidněného města, náhoda je přivede do domu, kde Will nalezne zprávu od svého otce. Doktor Burrows dokázal jako zázrakem přežít a Will má naději, že se s ním opět shledá! Ani neví, jak mu byl v jednu chvíli nablízku...

Když je mine loď Koprolitů, tedy jakýchsi bytostí, které žijí v podzemních úkrytech a které Styxům zajišťují dostatek vytěžených surovin, spatří jednoho z nich, jak se jim snaží mávat. Ve skutečnosti to byl doktor Burrows v obleku, který mají všichni Koprolité a díky němuž byl od nich k nerozeznání. Právě tyto bytosti se jej ujaly a věnovaly mu mapu podzemních chodeb. Doktor Burrows byl stejně jako Will v sedmém nebi, že jako první z lidí pronikl tak hluboko do nitra Země. Píše si deník a sní o tom, jak bude slavný, až těm nahoře bude vyprávět o svých objevech. Luští záhadné tabulky, prochází starobylými chrámy. A také narazí na příšerná stvoření, která by si jej ráda dala k obědu. Na jednom záhadném oltáři spatří obraz, na kterém je zobrazena jakási podivná díra vedoucí – dle nápisů na oltáři – do Zahrady druhého Slunce. Tamější obyvatelé totiž věřili, že se prostřednictvím nesmírně hluboké propasti dostanou do jakéhosi ráje. A doktor Burrows právě do takovéto díry nešťastnou náhodou spadne.

Chlapci se mezitím vydali na Velkou Pláň, kde se stane neštěstí. Cal se dotkne zvláštní rostliny, která ho usmrtí. Will a Chester musí jít dál zdrceni Calovou smrtí. Oba si uvědomují, že vlastně Cala měli rádi i přes dřívější rozpory. Z jejich myšlenek je vytrhnou dva vyhnanci Drake a Elliott. Nejdříve se chlapci domnívají, že jsou to nepřátelé, kteří jim jen chtějí sebrat zásoby a potom zabít, ukáže se ale, že stojí na jejich straně. Vezmou je s sebou do tajné skrýše, učí je životu v Hlubinách a dokonce zachrání Cala, který byl ve skutečnosti pouze v bezvědomí. Zde se chlapci dozvídají, že Styxové chystají něco velkého...

Ďábelský plán Styxů spočívá ve snaze vyhladit všechny Površáky pomocí viru jménem Dominium. V Hlubinách jim k výzkumu tohoto viru sloužila tajná laboratoř, do které se během jedné potyčky se Styxy naši hrdinové dostanou. A nevěří vlastním očím: děly se zde nelidské pokusy na živých lidech – Površácích i Kolonistech. Drake je při potyčce chycen Styxy, chlapce si proto bere na starost Elliott. Ta je zavede k podzemnímu moři, kde by snad měli být v bezpečí. Musí se však ještě vrátit vykonat poslední věc – zastřelit Draka, aby ho Styxové nemučili. To za ni nakonec vykoná Will, který je svým činem zdrcen.

Při této cestě je dostihne Sára, kterou Elliott v domnění, že se jedná o Styxe, zastřelí. Sára se ale dozvídá pravdu a omlouvá se Willovi, že mu nevěřila. Chlapci se s Elliott musí ihned vydat dál, aby je nedostihli Styxové. Dostanou se ale do pasti, ze které není úniku. Proti nim stojí Rebecca s hordou svých vojáků. A co více: ukazuje se, že Rebeccy byly dvě. Styxská dvojčata se střídala tak, aby vždy jedna byla na Povrchu a hlídala Willa a druhá aby byla v podzemí a velela ostatním Styxům. Nyní si byly jisté svým vítězstvím. Všechny Površáky vyhladí díky smrtícímu viru a zbaví se i Willa a jeho kamarádů. Cal uvěří jejím slovům, že pokud se vzdají, budou ušetřeni. Je zastřelen, když volá, že chce zpátky domů. Ostatním nezbývá nic jiného, než skočit do oné Díry, kam spadl i doktor Burrows. Tím ale příběh nekončí: nečekaně se objevuje Drake, který vše přežil a který se rozhodne dále bojovat proti Styxům. A také Sára, která z posledních sil strčí do obou Rebecc a shodí je do propasti. Sama přitom umírá.


Román Hlouběji do Podzemí vydalo nakladatelství Fragment.


Čtěte také:


Roderick Gordon, Brian Williams – Volný pád do podzemí (čtenářský deník)

Roderick Gordon, Brian Williams – Ztracený svět v podzemí (čtenářský deník)

Dobrodružství Willa Burrowse pokračuje...

Dobrodružství v podzemí pokračuje! (recenze)

Vítejte v podzemním světě!


Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení