Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: James S. A. Corey – Hry Nemesis

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Začátkem roku se na pultech českých knihkupectví objevil pátý díl knižní série Expanze, která slouží jako předloha k televiznímu seriálu. V tomto díle s názvem Hry Nemesis kapitán James Holden dohlíží na opravy své vesmírné lodi Rosinanty, zatímco se posádka vydala navštívit své domovy. Doba je ale nejistá, dochází k útokům a zdá se, že se posádka hned tak znovu neshledá.


Hry NemesisPoslední dobrodružství si vynutilo důkladnou opravu lodi Rosinanta. James Holden s nelibostí sleduje, jak jeho tříčlenná posádka, která mu je zároveň rodinou, opouští vesmírnou stanici Tycho. Alex, Amos a milovaná Naomi se na cesty vydávají z různých pohnutek, všem se ale jejich výlety zkomplikují. Vesmírná technologie otevřela brány k novým světům, mocnosti se snaží o vytvoření stabilního řádu, jejich snažení ale podkopává radikální frakce. Útoky radikálů postihnou i posádku Rosinanty a zatáhnou ji do bojů.

James S. A. Corey je pseudonym, pod kterým tvoří autorská dvojice Daniel Abraham a Ty Franck. Pánům spolupráce svědčí, představený lidský pokrok a evoluce jsou pochopitelné a smysluplné. Lidé, pobývající v pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem, převyšují v důsledku nižší gravitace obyvatele Země a Marsu. A jelikož by nebyli lidé lidmi, kdyby si nenašli důvod pro nenávidění bližního svého, dochází ke konfliktu mezi obyvateli Země, Marsu a tak zvaným Spolkem vnějších planet neboli SVP. Lidé by zapřeli svůj charakter, pokud by nezkoumali nebezpečnou mimozemskou technologii a nesnažili se ji finančně zužitkovat. A tím ji mimoděk probudili k životu. Toto jsou zhruba čtyři hlavní strany, mezi kterými poletuje Rosinanta se svojí posádkou a zasahuje do dění. V pátém dílu vystupují mocenské machinace do popředí, na úkor záhadné mimozemské civilizace známé z předešlých dílů.

V jednotlivých dílech byl vždy představen jeden hlavní konflikt, který se do konce knihy uzavřel. Knihy lze číst odděleně, jelikož události z jednotlivých dílů jsou, pokud příběh vyžaduje, zmíněny a stručně vysvětleny. Nicméně je samozřejmě lepší začít první knihou, už jen pro vývoj postav. Tak například z idealistického Holdena, který zažehl války podáváním informací všem, se stal člověk, který si dokáže některé vědomosti ponechat pro sebe. A jiné postavy si ho pro jeho dřívější otevřenost dobírají, jiní si po ní stýskají.

Ale nejen charaktery postav se mění. Jednotlivé kapitoly jsou očíslované a nadepsané jménem postavy, jejímž prostřednictvím sleduje čtenář děj. V předešlých dílech zastupoval celou posádku Rosinanty právě Holden, k němu se pak přidávaly další postavy. Počet dodatečných osob se v jednotlivých knihách lišil a nabízel pohled na konkrétní problém z více stran. Autorská dvojice má za sebou už pět knih a další ještě čekají. Toto pokračování ozvláštnili tím, že dali prostor celé posádce Rosinanty, vedle Holdena tak čtenář sleduje peripetie Amose, Alexe i Naomi.

Pokud nefandíte intrikaření a skrytým útokům, naleznete útěchu v kapitolách jednoho člena posádky, která tvoří zajímavý protiklad k ostatním dějovým liniím. Mocenské boje zuřící ve vesmíru ztrácejí pro tuto postavu prioritu, hlavním úkolem je přežití v postapokalyptickém světě za pomoci hrubé síly.

Autoři se odvolávají na historické události, zeměpis i řeckou mytologii, opominuta nemůže být samozřejmě ani astronomie. A tak si čtenář může osvěžit již zapomenuté vědomosti či získávat jiné. Tak se například dočte, že je možné přežít pár vteřin ve vesmíru bez skafandru (čemuž dává internet za pravdu).

Hry Nemesis jsou pátým dílem space opery Expanze. Abraham a Franck se odchýlili od předešlého schématu a umožnili tak čtenáři blíže poznat jednotlivé členy posádky. Mimozemská aktivita ustoupila do pozadí na úkor mocenských intrik, které mezi sebou vedli lidé. Dle epilogu se ale v další části opět můžeme těšit na nepředvídatelné mimozemšťany.

Hry Nemesis
Autor James S. A. Corey
Překlad Jana Rečková
Nakladatelství Triton
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 424
ISBN/EAN 978-80-7553-209-1
Ediční řada Trifid

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení