Odborná literatura

Pitva sci-fi

5

Pokud moderní vědci potřebují znát podrobnosti anatomie živočicha, neuchylují se – jak tomu bývalo zvykem ve středověku – pouze k odborným disputacím, ale nakonec do dotyčného zvířátka říznou. Provedou pitvu. Po jejich vzoru zkoumá Antonín K. K. Kudláč aspekty fantastické literatury. Alespoň to naznačuje titulem knihy Anatomie pocitu úžasu, vydané letos nakladatelstvím Host.

O češtině s humorem

knihy

Zájemci o český jazyk mají k dispozici množství popularizačních příruček vysvětlujících původ českých slov a úsloví. Řadu z nich napsali renomovaní čeští lingvisté (např. P. Eisner, D. Šlosar), pod některými z nich jsou podepsaní i autoři z jiných oborů. Ke druhé skupině patří útlá knížka Proč se to říká, jejíž autor Miloslav Švandrlík je znám spíše svým beletristickým odkazem než tvorbou s jazykovědnou problematikou.

Psychologie školní šikany

Šikana je zvláštním případem agresivního jednání, které se v menší či větší míře objevuje téměř ve většině školních tříd. O tom, jak poznat šikanu a poradit si s ní, může nyní pomoci kniha s názvem Psychologie školní šikany, jež vychází v nakladatelství Grada. V čele autorského kolektivu se představila Pavlína Janošová.

Šest kroků ke zvládnutí ADHD

5

Problematika dětí se syndromem ADHD se v poslední době skloňuje velmi často, proto vznikla i řada publikací, které se tomuto tématu věnují. Navíc je známým faktem, že během návštěv dětí u psychologů se nestihne vyřešit všechno, tudíž se rodiče snaží obstarávat si informace sami. Do této oblasti lze zařadit i knihu Šest kroků ke zvládnutí ADHD, kterou vydalo v roce 2016 nakladatelství Portál.

Kouzlo úspěšných řečníků odhaleno

5

Kdo by se nechtěl postavit na jeviště, pronést řeč a sklidit ovace ve stoje? Kdo by o tom alespoň jedenkrát za život nesnil? S knihou Přednášejte jako na TEDu, která byla přeložena do 25 jazyků, se vám to může podařit. Ovšem za předpokladu, že vám jde i o něco víc než jen o potlesk, že vám jde o myšlenku, kterou stojí za to šířit.

Příběh lidského těla

5

Proč by děti měly žvýkat žvýkačky a džus je nezdravý? Které prvky populární paleo a raw stravy dávají smysl? Čím se liší dnešní spánek od spánku našich předků? Jak nám evoluční logika může pomoci předcházet chronickým onemocněním těla i psychiky a starat se o naše zdraví? Nejen na tyto otázky odpovídá známý evoluční biolog profesor Daniel Lieberman ve své knize Příběh lidského těla - evoluce, zdraví a nemoci

Toulky Prahou. Neznámou.

Město veliké, jehož sláva hvězd se dotýkati bude. Praha stověžatá. Matička měst. Město tak zaplněné turisty, že Čecha a češtinu skoro nepotkáš. Praha vždy dostávala mnoho přezdívek a odjakživa se k ní pojila nejrůznější klišé. Prakticky každý z nás aspoň jednou navštívil Karlův most, Pražský hrad, Petřín, Vyšehrad či „Václavák“, a tak máme pocit, že Prahu důvěrně známe. Praha Neznámá je však kniha, která svého čtenáře už po několika stránkách přesvědčí, že Prahu vlastně nezná ani trochu. Vydejte se na toulky s autorem Petrem Ryskou a objevte Prahu plnou polozapomenutých míst a příběhů – Prahu Neznámou.

I v hlavě by se mělo občas uklidit

Říká se, že by si člověk měl občas udělat pořádek ve své hlavě. Běžně uklízíme domácnost, auto, na zahradě nebo v práci, ale hlavu příliš neřešíme. Proto mne zaujala útlá knížečka Pořádek nejen v hlavě 28 dní pro jednodušší život, kterou napsala Michaela Dombrovská a která je, podobně jako její předchozí kniha Pravidla pozitivního sobectví, plná nápadů, tipů a návodů, jak zatočit s nepořádkem v hlavě.

Kybernetický útok byl pro Newyorčany pěkně studenou sprchou

5

Co vznikne spojením sněhové bouře a kybernetického útoku? No přece Kyberbouře. Ač se jedná o smyšlený příběh, hrozba z Kyberbouře určitě nereálná není. Možná je načase začít si dělat vrásky nejenom z hrozeb v reálném světě, ale i z těch virtuálních.

Smysl relativity

5

V knize Smysl relativity, kterou vydává nakladatelství Vyšehrad, její autor Albert Einstein seznamuje čtenáře s myšlenkovou poutí, která ho vedla k teorii relativity, speciální i obecné, a to v překladu významného relativisty, profesora Jana Novotného z Brna.

Sladké pečení s uměleckým rozměrem

Už zase?! Zase má někdo narozeniny – tu věc, která má nepříjemný zvyk se u všech členů rodiny, přátel i známých rok co rok opakovat. A vy znovu bezradně stojíte před regály či bloumáte internetem. Dárek by měl být originální, krásný a od srdce. Jenže kde má člověk pořád čerpat k vymýšlení takových dárků inspiraci? No, třeba v knize Sladké dárky od Anny Šmalcové.

Aktuality

 • Pražský festival Humbook navštívil Christopher Paolini či Ruta Sepetys

  V sobotu 15. října se konal první ročník literárního festivalu Humbook, který byl určen především mladším čtenářům, což bylo jasné i z jeho programu. Pojďme se za ním ohlédnout a zhodnotit jej.

  Číst dál...  
 • První ročník knižního Humbooku přiveze autora Eragona

  V sobotu 15. října se v pražských Holešovicích uskuteční první ročník literárního festivalu Humbook. Pořádají ho nakladatelství Fragment a Cooboo, kteří na něj pozvali hned několik velice zajímavých hostů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Mischling

  Ode dneška soutěžíme o knihu Mischling z nakladatelství Odeon. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení