Recenze knih

Veronika Ageiwa – Deník japonské manželky

5

Kniha Deník japonské manželky vypráví příběh Veroniky, která se zamiluje do japonského spolužáka Kóty, po několika letech se za ním odstěhuje do Tokia a porodí mu syna. Přestěhováním do kulturně velice odlišné země s sebou přináší řadu výzev a změn, se kterými se Veronika musí vyrovnat. Brzy se ukáže, že i ty nejběžnější situace, jako například svatba, pohřeb či práce prodavačky v obchodě, mohou být diametrálně odlišné a pro Evropana naprosto nepochopitelné. A to se ještě nezmiňujeme o specifických zvycích, jež Evropa nezná – např. koupání se v lázních se svou tchyní bez oblečení apod. Aby však nebyl výčet odlišností tak jednostranný, nachází se v knize i několik vstupů od Kóty, jenž ukazuje i aspekty, které jsou nepochopitelné Japoncům – např. slavení vánočních svátků či odlišná skladba našeho jazyka.

Agatha a její první samostatná cesta do Bagdádu

Slavná spisovatelka Agatha Christie a stejně slavný vlak Orient expres. Že vám to něco připomíná? Pravděpodobně očekáváte recenzi na nejslavnější román této autorky Vražda v Orient expresu. Pak vás musím vyvést z omylu! Pojďme si představit knihu Žena v Orient expresu, v níž vystupuje v hlavní roli samotná Agatha Christie. A my máme možnost zjistit, že to byla nejen vynikající autorka detektivních příběhů, ale především citlivá žena.

Dějepis v souvislostech

Všechno se vším souvisí. Alespoň v případě současných i historických událostí to platí stoprocentně. Když se však řekne slovo dějepis, málokdo si to uvědomuje. Mnohým žákům a možná i dospělým se spíše vybaví desítky letopočtů, které se s nenávistí museli učit, a podtržené nadpisy v sešitě jako „Velká francouzská revoluce“ či „Vláda Přemyslovců“ skrývající důležité kapitoly historie, ovšem naprosto vytržené z kontextu. Je kniha Dějepis v souvislostech učební pomůckou, která tohle dokáže změnit?

Nepochopení génia

5

Příběh o zkáze lidstva začal knihou Problém tří těles a tehdy se nezdálo vše ještě úplně ztracené. Jak však napovídá název druhého dílu, situace je nyní mnohem temnější a lidská civilizace nemá téměř žádnou naději, že porazí Trisolanskou flotilu, která se na ni neúprosně řítí. Rozhodně ne v případě, kdy Zemi obepínají sofony, které vidí každý pohyb, slyší každé slovo a rozluští každý kód. Jenže jak už to bývá, lidé se odmítají vzdát a nechat se porazit bez boje. Temný les rozšiřuje pohled na pravděpodobný konec světa nejen z globálního hlediska, ale i z pohledu obyčejných lidí.

Leila Meacham – Ryanova pomoc

5

Kniha Ryanova pomoc vypráví příběh mladé bostonské knihovnice Cary, které zemřel její dobrý přítel Ryan, který zanechal po sobě velice zvláštní závěť. Podle ní Cara získává polovinu rodinného ranče, na kterém však musí rok žít a nikomu prozradit důvod, proč se tak rozhodla. Úkol by to nebyl nikterak těžký, pokud by ovšem ranči nevládl tvrdou rukou Ryanův bratr, se kterým není úplně nejjednodušší komunikace.

Život s úsměvem aneb jak porazit depresi bez léků

5

V průběhu staletí prošla medicína neuvěřitelným vývojem. To, že dnes lze bez problému léčit onemocnění a zranění, která si dříve žádala lidské životy, lze považovat za malý velký zázrak. Přesto však i v tomto oboru zůstávají temná místa, na která by bylo více než vhodné si pořádně posvítit. Mezi ně patří například způsob, jakým je dnes vnímána a léčena deprese. Že jde o skutečný problém, naznačují i mnohé statistky.

Jak se to stalo, že na nás Bůh zanevřel?

V knize „Přišel Bůh do kavárny v Karlíně“ glosují Luděk Staněk a Miloš Čermák vtipné absurdnosti, které se dějí v naší společnosti – lidi, kteří vodí do práce své děti, ženy, které mají na Tinderu obrázky svých psů, milovníky kávy a farmářských obchodů, teenagery posedlé Snapchatem a v neposlední řadě muže ve středním věku, kterými sami jsou. Není nikdo, koho by ušetřili kritiky, ale zároveň také nikdo, koho by snad alespoň sem tam nerozesmáli.

Legenda na lyžích

Každý, kdo alespoň trochu sleduje sportovní dění ve světě, slyšel jméno Martin Fourcade. Tento sportovec pochází z Francie a ve svém sportu – biatlonu – se stal králem. Jak moc ho stála cesta za úspěchem a jaký opravdu je, si můžete přečíst v jeho autobiografii nazvané Můj sen o zlatě a sněhu.

Moře inkoustu a zlata – Čtenářka

První díl ze série Moře inkoustu a zlata dostal název Čtenářka. Traci Chee se v něm pouští do příběhu na pomezí fantasy a young adult, který mnohé z vás chytne za srdce. Těšte se na velkou porci magie, soubojů i přátelství.

Hotel Sacher – kulturní a politické centrum, nebo místo pro milostné pletky?

5

Hotel Sacher, místo, kde se na přelomu 19. a 20. století střetávaly kultury, politické a umělecké osobnosti, šlechta, inteligence i zdánlivě obyčejní lidé. Místo, které se zdá být nadmíru zajímavým a nabízí nepřeberné množství námětů na knižní příběh. Rodica Doehnertová si zvolila milostný čtyřúhelník a téměř detektivní zápletku o ztracené služebné a nemanželském dítěti jedné z hlavních postav. Nakolik román naplnil má očekávání?

Co se ukrývá za mlčením Ptačí ženy?

Prózy autorky Lenky Chalupové se věnují především společenským tématům, která se nás buď přímo dotýkají, nebo nás vzdáleně míjejí, avšak nenechávají lhostejnými. Nejinak je tomu v posledním románu Ptačí žena. Hlavní hrdinka Mariana rozumí více zástupcům ptačí říše než té lidské. Její chování má kořeny v rodinné situaci, před kterou byla životem postavena. Stejně jako v Pomněnkových matkách (2014), Ledových střepech (2015) nebo např. Tyrkysovém oku (2016) autorka prostřednictvím jednotlivých postav tyto složité rodinné či jiné mezilidské vztahy rozplétá.

Srdce Aporveru

5

První díl napjatě očekávané série o zemi Aporver s názvem Srdce Aporveru vydalo nakladatelství Fragment. Jejím autorem je David Šenk, který přináší fantasy knihu především pro mladší čtenáře.

Soutěže

Aktuality

 • Program veletrhu Svět knihy 2018 je venku. Na co se můžete těšit?

  Na co se na letošním Světě knihy těšit? „Na Světě knihy nás letos čeká dost zajímavých věcí,“ říká Jiří Pavlovský z nakladatelství Crew. „Především tam budeme představovat sérii Znovuzrození hrdinů DC, největší komiksovou akci u nás, a i první tituly z téhle řady – a čím lepším začít, než Batmanem?“ 

  Číst dál...  
 • Kniha ti sluší 2018: Světový (tý)den knihy a autorských práv se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách, zapojí se řada autorů i nakladatelů

  Další ročník osvětové kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha ti sluší podporující českou knižní kulturu se blíží – od 23. do 29. dubna se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách po celé České republice. Zapojí se do něj celá řada autorů i nakladatelů. Jedním z letošních témat je ochrana autorských práv. Pro všechny příznivce knížek a čtení je připraven dárek v podobě slevového kupónu na knihy, který bude během trvání kampaně uplatnitelný ve všech spřízněných knihkupectvích. SČKN připravilo také soutěž pro třídní kolektivy ze základních škol, kterou společně s dětskými autory Janou Klimentovou, Hynkem Klimkem a Tomášem Němečkem vyhlásí 23. dubna od 10.00 v Paláci knih Luxor. Tváří letošního ročníku se stal oblíbený youtuber Kovy.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení