Recenze knih

Po stopách špeha chodbami kouzelnické školy

5

Callum Hunt a jeho přátelé se potřetí vracejí do kouzelnické školy Magisteria. Kamarádi jsou oslavováni, protože  se údajně podíleli na usmrcení nejobávanějšího čaroděje, Konstantina Madenna. Pravda je ale složitější a zdá se, že v Magisteriu je ještě někdo, kdo zná okolnosti smrti Konstantina Maddena. Kdo a proč usiluje Callovi o život? Odpovědi na dané otázky najdete v knize Magisterium 3: Bronzový klíč Holly Blackové a Cassandry Clareové.

Třpytný dvůr z vás vychová pravé dámy

5

Třpytný dvůr je románem pro dívky, který je plný soupeření, přetvářky, peněz, krásných šatů, konexí a večírků. Jde o první knihu Richelle Mead, která není z žánru fantasy. 

Pojďte najít tiché dívky mizející beze stop

5

Mladé dívky z různých prostředí, bez větších problémů, s partnery. Nejsou ničím výjimečné, nevyčnívají, prostě takové tiché dívky. Proč a kam tedy zmizely? Nikdo se přece neztratí jen tak, beze stopy. Přesto se tak stalo. Případ zmizelých dívek řeší Frank Rath v detektivním románu Erica Rickstada Tiché dívky.

Letní vražda

5

Vrchního inspektora Gamache zajisté není třeba jeho věrným čtenářům představovat. Tentokrát se s ním setkáváme mimo kouzelnou vesničku Three Pines, přesto je s ní a s jejími obyvateli jeho nový případ spjat. Oživlý kámen zabředává do dávné historie dvou rodin, z nichž jedna je ta Gamachova.

Vzpomínka na dětství

5

Dětství je zpravidla prezentováno jako šťastné a bezstarostné období. Za velkou část tohoto dojmu, který v lidech zpravidla přetrvává, je zodpovědná paměť, protože člověk má tendenci si minulost idealizovat a vše špatné potlačovat. Vzpomínky Zuzany Dostálové, jak je zachytila ve své novele Proč všichni odcházejí, ale tak idylické nejsou.

Jen jedna může být pravou královnou

Období Tudorovců v renesanční Anglii bývá jedno z nejoblíbenějších u čtenářů, i u autorů. Alison Weirová se mu věnuje až na pár výjimek téměř po celou svou spisovatelskou kariéru. Vedle odborných textů předkládá čtenářům poutavé romány, vystavěné na pečlivě probádaných historických pramenech, a nyní se rozhodla zmapovat všechny ženy skandálního, oblíbeného i nenáviděného panovníka Jindřicha VIII.

Slavné ženy vládnoucí v Evropě

5

V historii měly ženy podstatně menší práva než muži. Správná žena měla být primárně dobrou manželkou a matkou, vládu a případnou obživu rodiny měl obstarat muž. I přes tento handicap se uměly ženy realizovat a velice často vládly místo svých mužských protějšků. Kniha Evropa je rodu ženského polské autorky Iwony Kienzlerové představuje čtenáři nejznámější panovnice našeho kontinentu.

Ticho, které bolí

5

Děj psychologického románu Dopis do ticha Zdeňka Hanky je zasazen do nemocničního prostředí. Vykresluje dramatický vztah ženatého lékaře a zdravotní sestry. Vše se odehrává v několika liniích, které se vzájemně prolínají a tvoří tak ucelený obraz.

Co s hodnými čerty?

Čerti nemusejí být vždy zlí, i když to mají v popisu práce, hodný čert je vlastně špatný čert, který si neplní své povinnosti. Právě proto bylo na téma snahy rohatců o přijetí lidského morálního kodexu vytvořeno dost knih i filmů. I pohádka Jana Kameníčka O Lucifírkovi pojednává o něčem podobném.

Smrt přichází o jedenadvacátých narozeninách

5

Autorka Lisa Jackson zavádí své čtenáře opět do New Orleans, kam se vrací brutální vrah, který se zaměřuje na specifické typy obětí, konkrétně na dvojčata, která vraždí v den jejich plnoletosti. Thriller s příznačným názvem Nikdy neumírej sama nabízí čtenáři nejen napětí, ale též exkurz do nejtemnějších koutů lidské duše.

A co že si v Terezíně četli na dobrou noc?

5

I viděl Bůh, že je to špatné – kniha, která se zachovala zazděná na půdě terezínského ghetta. Kniha, která jeho obyvatelům poskytovala naději, že s nimi Bůh soucítí a dělá všechno proto, aby jim pomohl. Svědectví o hrůzách, které dokáží páchat lidé na lidech, ale zároveň o síle lidské vůle a sounáležitosti.

Jedí Francouzi opravdu žáby?

O Francii existuje řada mýtů a pověr, které mají na svědomí většinou jejich „nepřátelé“ Angličané. Kniha Piu Marie Eatwellové Žáby se přeci jedí na základě dostupných informací tyto mýty buď potvrzuje, anebo vyvracuje. Ti, které zajímá Francie, by si rozhodně tento titul neměli nechat ujít.

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení