Recenze knih

Zápisky z Kanady a vnitřního světa Lajly Rolstadové

5

Lajla Rolstadová je unášena zvídavostí a odvahou čelit strachu, depresi a úzkosti. Přes vnitřní i vnější překážky se bez patosu vydává na několik měsíců žít, poznávat a prozkoumávat Kanadu, divokou přírodu, lidi i sebe samotnou. 

Když se duchům zablýskne na lepší časy

5

Záblesk světla je knihou Gartha Steina. Kniha není autorův první ani jediný literární počin, za zmínku stojí do 35 jazyků přeložený román The Art of Racing in the Rain (2006), ale také například spisovatelský maraton The Novel: Live! snažící se o podporu gramotnosti. Jeho nejnovější Záblesk světla nám dle anotace slibuje netradiční příběh domu, který dovede s jeho obyvateli mluvit …

Zbláznila ses?

Snad každá z nás to někdy od své matky slyšela. Někdy oprávněně, jindy méně. Vztah matky s dcerou bývá leckdy složitý, a pokud se k tomu přidá i nějaký další problém, třeba ve formě alkoholu či psychické lability, bývá to ještě komplikovanější. Knihu zachycující nejen problematické rodinné vztahy vydalo nakladatelství Paseka pod názvem Zbláznila ses?. Autorkou je Jana Jirásková, která na sebe v minulosti upozornila zejména povídkovou knihou Paranoidní pijavice.

Pitva sci-fi

5

Pokud moderní vědci potřebují znát podrobnosti anatomie živočicha, neuchylují se – jak tomu bývalo zvykem ve středověku – pouze k odborným disputacím, ale nakonec do dotyčného zvířátka říznou. Provedou pitvu. Po jejich vzoru zkoumá Antonín K. K. Kudláč aspekty fantastické literatury. Alespoň to naznačuje titulem knihy Anatomie pocitu úžasu, vydané letos nakladatelstvím Host.

Není romantika jako romantika

Dvojnásobná nositelka prestižního britského ocenění Romantic Novel of The Year Award Jojo Moyesová se řadí mezi nejpopulárnější současné autory vydávající romantické příběhy. Její knihy se těší oblibě čtenářů po celém světě včetně těch českých, které si autorka získala především románem Než jsem tě poznala. Od té doby přibyly na pultech knihkupectví další čtyři romány, z nichž nejnovější Jeden plus jedna je příběh o lásce, ale především o neočekávaných životních situacích.

O češtině s humorem

knihy

Zájemci o český jazyk mají k dispozici množství popularizačních příruček vysvětlujících původ českých slov a úsloví. Řadu z nich napsali renomovaní čeští lingvisté (např. P. Eisner, D. Šlosar), pod některými z nich jsou podepsaní i autoři z jiných oborů. Ke druhé skupině patří útlá knížka Proč se to říká, jejíž autor Miloslav Švandrlík je znám spíše svým beletristickým odkazem než tvorbou s jazykovědnou problematikou.

Psychologie školní šikany

Šikana je zvláštním případem agresivního jednání, které se v menší či větší míře objevuje téměř ve většině školních tříd. O tom, jak poznat šikanu a poradit si s ní, může nyní pomoci kniha s názvem Psychologie školní šikany, jež vychází v nakladatelství Grada. V čele autorského kolektivu se představila Pavlína Janošová.

Kniha o knihách

Každý správný knihomol někdy snil o světě, kde by tím nejdůležitějším byly jen a jen knihy. Hlavní hrdinka knihy Stránky světa německého spisovatele Kaie Meyera v něm žije. Není ale tak ideální a fantastický, jak by se mohlo zdát. I zde existují řád a pravidla, která se musí ctít a respektovat, jinak může mít člověk opravdu velké problémy.

Otázka lidské identity

Argentinský spisovatel Héctor Tizón, patřící k významným zástupcům latinskoamerické literatury, není u českých čtenářů příliš známý, přestože Muž odjinud je už třetí knihou, která se na našem trhu objevila. Zavádí čtenáře – stylově i obsahově – do zcela jiného prostředí, než hlavní proud literatury, který v současné době opanoval český i světový trh.

Cotton Malone na stopě odkazu amerických patriotů

5

Poutavá smyšlenka vystavěná na reálných historických základech. Tak by se v podstatě dalo beze zbytku hovořit o všech knihách Steva Berryho, přičemž Hrozba patriotů není rozhodně výjimkou. Cotton Malone, ač ve výslužbě, je opět na scéně a to již podesáté. A ani desátá kniha Steva Berryho, kde hraje prim bývalý agent zpravodajské služby Magellan Billet, neztrácí na předchozí poutavé příběhy, v nichž se prolíná fikce se skutečností.

Šest kroků ke zvládnutí ADHD

5

Problematika dětí se syndromem ADHD se v poslední době skloňuje velmi často, proto vznikla i řada publikací, které se tomuto tématu věnují. Navíc je známým faktem, že během návštěv dětí u psychologů se nestihne vyřešit všechno, tudíž se rodiče snaží obstarávat si informace sami. Do této oblasti lze zařadit i knihu Šest kroků ke zvládnutí ADHD, kterou vydalo v roce 2016 nakladatelství Portál.

Fikce, nebo skutečnost?

5

Francouzská prozaička Delphine de Vigan přichází s novou knihou. Vydalo ji nakladatelství Odeon v řadě Světová knihovna Odeon a přineslo tak čtenářům příběh, kde se stírají hranice mezi skutečností a fikcí, kde od začátku až do konce nevíme, zda čteme silně biografický příběh, nebo bravurně napsaný psychologický thriller.

Aktuality

 • Pražský festival Humbook navštívil Christopher Paolini či Ruta Sepetys

  V sobotu 15. října se konal první ročník literárního festivalu Humbook, který byl určen především mladším čtenářům, což bylo jasné i z jeho programu. Pojďme se za ním ohlédnout a zhodnotit jej.

  Číst dál...  
 • První ročník knižního Humbooku přiveze autora Eragona

  V sobotu 15. října se v pražských Holešovicích uskuteční první ročník literárního festivalu Humbook. Pořádají ho nakladatelství Fragment a Cooboo, kteří na něj pozvali hned několik velice zajímavých hostů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Dokonalé ticho

  Ode dneška soutěžíme o knihu Dokonalé ticho z nakladatelství Ikar. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení