Recenze knih

Život jednoho domu

5

Amedeo Esposito se rozhodne vzít jakékoliv volné místo lékaře. Když přijde nabídka z jednoho neznámého italského ostrova, bez zaváhání se rozhodne odstěhovat. Na místě ho pak zaujme starý opuštěný dům, který se rozhodne renovovat. A tak začíná příběh jeho rodu v domě nazvaném Dům na prahu noci. Stejně jako dílo autorky Catherine Bannerové.

Poutavé povídky, které psala sama Historie

Historie nabízí opravdu rozmanité příběhy. Některé fascinují svou bizarností, jiné neuvěřitelností, vtipností i brutalitou. Ale kromě velkých událostí, o kterých se všichni učíme ve školách, jsou tady ještě ty „malé“. Historie všedního dne a konkrétních jednotlivců, které většinou přecházíme bez povšimnutí. Pokud vás podobné věci baví, pak čtěte dál. Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku je kniha perliček, které jsou tak neuvěřitelné, že je snad ani nikdo nemohl vymyslet. 

Léto se slavným spisovatelem

Nevidomá lékařka Zina si začne po zjištění své nemoci zapisovat deník. Chce uchovat své myšlenky, vzpomínky a důležitá data pro budoucí generaci. Doufá, že tak se na ni alespoň rychle nezapomene. Navíc má světu co říct. Na dvě léta si jejich hostinský dům pronajala rodina Čechova, i díky nim je stále o čem psát. Knihu Letní host napsala spisovatelka Alison Andersonová.

Astrid Lindgrenová: Válečné deníky 1939–1945

Věděli jste, že si autorka světoznámé Pipi Dlouhé punčochy vedla válečný deník? Nemusíte klopit oči studem, že vám to nejspíš na střední škole uniklo. Válečné deníky Astrid Lindgrenové vydalo poprvé švédské nakladatelství Salikon Förlag v roce 2015, v českém překladu je publikovalo nakladatelství Slovart letos. Sedmdesát let po skončení druhé světové války a třináct let po smrti autorky.

Nečekaně vévodkyní

Kniha Nečekaně vévodkyní vypráví o mladé anglické lady Lucy Uptonové, která se rozhodne pomoci své přítelkyni Cassandře odradit nežádoucího nápadníka. Pomocí svého ostrého jazyka, kuráže a nekonvenčního chování se snaží ochránit svou cudnou přítelkyni před nafoukaným, ale velice pohledným vévodou z Claringdonu. Cassandřino srdce opravdu zůstane nedotčeno, ale platí to samé i o srdci Lucy Uptonové?

Zelená detektivka Lubomíra Macháčka

5

Když je nalezena mrtvá žena v kostýmu anděla, vypadá to na začátek detektivky se spletitým a zajímavým dějem. O Lubomíru Macháčkovi je známo, že takové příběhy umí, čtenáři se u jeho knih rozhodně nenudí. Odložené hříchy, nejnovější detektivka tohoto pardubického autora, slibuje opravdu napínavé čtení.

Poslední dopisy na rozloučenou

5

V té poslední chvíli, kdy člověk umírá, chce být smířen se vším a se všemi. Ti, kteří mohou, zavolají své nejbližší, aby se s nimi rozloučili, omluvili se jim za dávno zapomenuté prohřešky a rozdali poslední polibky. Ti, co už jsou natolik slabí psychicky či fyzicky, píší dopisy na rozloučenou. A v tom jim pomáhá hlavní hrdinka příběhu Všichni jsme utkáni z hvězd spisovatelky Rowan Coleman.

Z Boží vůle králové a císařové

5

Patříte mezi ty, které nudily hodiny dějepisu? Pletly se vám úmorné letopočty, odrazovaly vás složité mozaiky dějinných epoch a unikal vám světový kontext dějin jednotlivých národů? Zamýšleli jste se spíš než nad válkami nad tím, jak asi vypadal soukromý život toho či onoho panovníka? Zajímalo vás, co si o historických postavách mysleli jejich nejbližší? Pak je tady kniha První po Bohu autorky Slávky Poberové, jež vám nabídne odpověď na vaše otázky a podává netradiční pohled na život světových panovníků.

Jedno malé velké důležité kouzlo

5

Jste kreativní člověk, který neustále něco tvoří s radostí a bez ohledu na výsledky? Jste plní vášně a smysluplnosti života? Milujete váš vnitřní svět spojený s inspirací? Nebo se takovým člověkem chcete teprve stát a něco vám brání? Nemusíte být profesionálním tanečníkem, hudebníkem, spisovatelem, nebo kuchařem, abyste mohli uvítat a hostit kreativitu ve svém životě. Zažít a prožívat Velké kouzlo můžeme my všichni. Kniha Elizabeth Gilbertové vás zavede do světa inspirace, kde objevíte své vnitřní poklady a cestu, jak vnímat kouzla mezi námi.

Úskalí dětství a dospívání

5

Dětství a mládí předznamenává další život člověka, učí ho čelit obtížím, jednat s lidmi i hledat své místo v nelehkém světě. Přestože na něj mnozí idylicky vzpomínají, i ono je plné nástrah a může být neradostné až tragické. Právě na problémy dětství a dospívání, především spojenými se začleněním do kolektivu, vyrovnáváním se se svými odlišnostmi a nesprávnou výchovou, se zaměřuje publikace docenta psychologie Richarda Jedličky. Knihu nazvanou Psychický vývoj dítěte a výchova s podtitulem Jak porozumět socializačním obtížím vydalo nakladatelství GRADA.

Popelka a království ztracených věcí

5

Prvotina Ruth Hoganové se špatně soudí, protože jediným cílem této knihy je potěšit. Předat tu dobrou zprávu, že milá žena ve středním věku může dojít štěstí prostě jen proto, jaká je. Tahle knížka snadno dorazí do cíle, kde jsou všichni spokojení, dílo se podařilo a Popelka má prince i království. Ale taky plyne tak hladce, že postrádá jakékoli napětí, vtip, šmrnc, emoce. Cokoli, co by té povrchní jízdě trošku pomohlo. Kromě snahy příjemně naladit už na Sběrateli ztracených věcí není vůbec nic.

Láska zakázaná Oceánem

5

Bájné sirény byly krásné, ale také ničivé. Jejich hlas lákal vše živé do mořských hlubin, ze již kterých nebylo návratu. Kiera Cass vdechla život příběhu, který vypráví o sirénách, ale především o síle lásky.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Mimi a Líza

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Mimi a Líza z nakladatelství Slovart. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení