Recenze knih

Žena v okně

Psycholožka Anna Foxová byla úspěšnou ženou ve středních letech, které v životě nic nechybělo. Milující manžel, roztomilá dcerka, zajímavá práce i překrásný rozlehlý dům – to všechno Anna měla. Jenže slovesa „byla“ a „měla“ zde nejsou náhodná. Nyní se totiž z doktorky stala sama pacientkou s vážnými psychickými problémy. Porucha zvaná agorafobie ji uvěznila ve vlastním domě a silné deprese převzaly kontrolu nad jejím životem. Samota, prázdnota, deprese. Dny vyplněné sledováním starých hororů, špehováním sousedů, popíjením merlotu a nezodpovědným užíváním silných léků si pomalu začínají vybírat svou daň. Co je skutečnost a co jen halucinace? Kam se poděl Annin manžel a dcera? Skutečně se děje něco zvláštního v domě nově přistěhované rodiny, kam Anna zvědavě nahlíží do oken? Jakmile se jednou začtete do knihy Žena v okně, nepřestanete, dokud nedostanete odpovědi na všechny své otázky.

Je to jen sen. Nebo ne?

5

„Dobrou noc a sladké sny.“ „Spi dál, to se Ti jen něco ošklivého zdálo.“ „Dneska se mi zdál takový divný sen…“ Sny jsou přirozenou součástí našich životů. Mluvíme o nich s ostatními, těšíváme se na ně, děsíme se jich, některé po probuzení hned zapomínáme a jiné se nám vryjí do paměti na celý život. Pro většinu lidí však znamenají jen jakési noční kino, které s probuzením ztrácí jakýkoli význam. Jsou však i takoví, kterým fenomén snů nedá takříkajíc spát. Jedním z nich byl i významný švýcarský lékař a psychoterapeut Carl Gustav Jung, zakladatel analytické psychologie, který zkoumání snů zasvětil značnou část svého profesního života.

Proč musely zemřít i ony…?

5

Když se Colm Healy, bývalý elitní detektiv Metropolitní policie, ocitne na ulici, bez kariéry a zavržen vlastní rodinou, zbývá mu jen jediné, k čemu se upíná. Najít vraha matky a jejích dvou holčiček, brutálně zavražděných v jejich bytě. Osloví tak svého přítele, Davida Rakera, který pátrá po nezvěstných osobách, aby mu pomohl. Tim Weaver bere ve svém nové knize Němé oběti čtenáře na exkurzi do světa zapomenutých atrakcí i brutálního zločinu, kdy společně s ním budete hledat odpovědi na řadu otázek a rozplétat motivy pachatelů nitku po nitce. Postupem času se přestanete ptát na otázku „kdo“, ale mnohem více budete toužit po odpovědi na otázku "proč".

Isabelle Autissierová: Náhle sami

5

Když jste bytoví, kancelářští a téměř bez přirozené schopnosti přežít drsné podmínky, umožní vám zachovat si život na drsném studeném ostrově bez pro člověka přirozené potravy jen tvrdý dril. A s hlavními hrdiny Louisou a Ludovicem budete mít soucit, jež často přechází až v mrazivé propojení. Stačí jen kousek, abyste měli opravdovou chuť si vzít na nohy ještě jedny ponožky.

Jak si najít partnerku snadno a rychle

5

Edsel Bronfman je obyčejný a nevýrazný chlapík, jehož jedinou životní náplní je chodit do zaměstnání a navštěvovat svou stárnoucí matku. Jednoho dne mu ale zavolá jistá operátorka číslo 61217 a oznámí mu, že vyhrál luxusní víkendový pobyt na Floridě. Je to ale pobyt pro dvě osoby a Edsel si musí, než uplyne datum splatnosti, najít partnerku. A vrhne se do tohoto úkolu s vervou, s jakou plní zadané úkoly ve svém zaměstnání.

Vraždy mezi akademiky

V českých detektivkách se vraždí všude. Najít bezpečné místo pro postavy kriminálních románů není jednoduché, a pokud se autorovi zlíbí, zemře kdokoli kdykoli. Vraždy na akademické půdě nejsou výjimkou a Případ mrtvých filosofů, který je prvotinou autorky s exoticky znějícím jménem Fatima Cvrčková, čtenáře do takového prostředí zavede.

Scott Kelby: To nejlepší z Digitální fotografie

Kdo by neznal Scotta Kelbyho. Svými vtípky, přátelským přístupem a jasnými, stručnými radami bez zbytečné teorie si nejspíš získal nejednoho nadšence do fotografie. Přesně deset let po vydání první publikace ze známé série Digitální fotografie ji nakladatelství Zoner Press završuje shrnujícím dílem To nejlepší z Digitální fotografie. Co vám může kniha nabídnout a má smysl si ji kupovat, pokud máte předchozí díly ze série?

O smrti a umírání

Téma únosů, motivovaných jinými, komplikovanějšími touhami, než je prosté výkupné, se v literatuře objevuje poměrně často, i když jistý nárůst takové literatury lze zaznamenat po odhalení únosu N. Kampuschové. Jde o téma lákavé, protože umožňuje velmi hlubokou sondu do duše lidí, kteří se navenek nejeví nijak narušeně. Nový román Jakuby Katalpy Doupě se věnuje právě tomuto fenoménu, i když v něm najdeme i jiné náměty.

Česká detektivka v severském kabátě

5

"Dobrá česká detektivka" bývalo dříve známé slovní spojení, které se však v posledních desetiletích z literárních luhů a hájů vytrácelo. Sem tam se objevila vlaštovička, která připomněla, že čeští autoři psát detektivky stále umějí, ale ve většině případů vycházely průměrné detektivky, které neměly šanci uspět proti valící se lavině detektivních thrillerů zahraničních autorů.

Jedna z nejlepších sci-fi knih roku

5

Sylvain Neuvel je kanadský spisovatel, který svým debutem Spící obři pozdvihl sci-fi literaturu na zcela novou úroveň. Na čtenářském serveru Goodreads se kniha dokonce umístila mezi šesti nejlepšími tituly roku. Autor se totiž věnuje záhadě, která by mohla mít dopad na celé lidstvo…

Malování povoleno!

5

Chuck Palahniuk má svůj osobitý styl psaní, nezaměnitelný s jinými autory. A tento styl plný vulgarit, obsesivního opakování jednoho slova, sousloví či vět je v jeho povídkách ještě výraznější než v románech. Nová kniha Návnada má ale jednu velkou novinku. Palahniuk na této knize spolupracoval s osmi předními ilustrátory a vytvořil dílo pro něj netypicky zaměřené na grafickou podobu. Ilustrátoři nakreslili černobílé obrázky k jeho povídkám, na čtenářích pak je, jak a zda vůbec je vybarví. Trend antistresových omalovánek se nevyhnul ani dekadentovi Palahniukovi!

Když se vypráví v rytmu Niny Simone

5

Pokud bych Čekání na Bojanglese měla k něčemu přirovnat, byla by to jiná kniha z dílny nakladatelství Plus. Má také sytě žlutou obálku a trošku delší název Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo. Ač do druhé jmenované by se Bourdeautova novinka vešla dvakrát, mají společné mnohem víc než zářivé barvičky.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Palindrom

  Ode dneška soutěžíme o knihu Palindrom z nakladatelství Motto. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení