Recenze knih

Každá rodinná historie má svou temnou stranu

Jefferson Tayte se sotva vzpamatoval ze své poslední adrenalinové návštěvy Anglie, kdy ho Stopy v krvi zanesly na pokraj smrti, a musí znovu přes oceán. Americký rodinný genealog, jehož denním chlebem je pátrání v minulosti, je svou novou klientkou odeslán do Británie, aby se pokusil najít její biologickou matku. Po převzetí balíku, ve kterém byl záhadný červený kufřík, se dozvěděla, že byla jako nemluvně adoptována. Celý život o této skutečnosti neměla nejmenší tušení a samozřejmě chce zjistit, zda je její matka ještě stále naživu a co jí vedlo k tomu, že dala své dítě k adopci.

Gemina

Když se mi před rokem dostala do ruky kniha Illuminae v zářivě oranžových a netradičně plastových deskách, uvnitř perfektně a originálně graficky zpracovaná, jen jsem hleděla s otevřenými ústy fascinovaná nejen celkovým nápadem, ale i každou jednotlivou stránkou. Tento okamžik překvapení u druhého dílu s názvem Gemina už nenastal, neboť jsem věděla, co mě čeká, přesto Gemina v ničem nezaostává, i zde si autoři připravili velmi zajímavý příběh a navrch pár novinek.

Maloměsto a všetečná malířka, toť nebezpečná kombinace

5

Jak asi může zamávat vražda s atmosférou na malém městě, kde si všichni vidí ještě mnohem dál a hloub než do talíře? A co když se k ní navíc přimotá všetečná, zcela nepraktická a sarkasmem sršící malířka? To pak teprve nastane šrumec!

Poslušnost vůči autoritě

 „Jsem svým pánem. Možná občas neodolám chuti na čokoládu, ale v důležitých věcech jednám podle vlastní vůle. Druzí moje názory sice ovlivňují, ale nakonec se rozhoduji sám za sebe. A nikdy, za žádných okolností a v žádném případě, by mě nikdo nedonutil úmyslně ublížit nevinnému člověku.“ S tímto výrokem by pravděpodobně souhlasila většina z nás. Nejen mnohé vědecké studie, ale především historické události však ukazují, že otázka svobodné vůle je poněkud složitější.

Přitažlivost japonské popkultury

5

Vnímat japonskou popkulturu v celé její šíři není pro Evropana jednoduchou záležitostí. Kořeny, z nichž vychází, nám jsou příliš vzdálené a v některých aspektech nepochopitelné. Planeta Nippon, kniha, pod níž jsou podepsáni Anna Křivánková, Antonín Tesař a Karel Veselý, si dává za úkol alespoň částečně vnést světlo do této problematiky.

Mrtvý klíč není duchařská pomůcka, přesto může zabít

Horké léto 1998, Cleveland, Ohio. Mladá stavební inženýrka Iris si svou kariéru rozhodně nepředstavovala jako nekonečné dřepění v kanceláři a úřednickou rutinu. Ale ono známé „dávej pozor na to, co si přeješ“ se vymstí i jí. Když jí vedení společnosti nabídne práci na zajímavém projektu, zpočátku jí nevadí ani fakt, že je to o víkendech, ve volném čase a ještě zadarmo. Dvacet let uzavřená a zakonzervovaná budova clevelandské banky má své neodolatelné kouzlo. Je tajemná a se všemi zanechanými věcmi zaměstnanců i nevyklizenými bankovními archivy a záznamy v Iris vyvolává spoustu otázek.

(Ne)smrtelnost lidské duše

5

David Mitchell se vrací k tématu reinkarnace duší, kterou využil už ve svém slavném románu Atlas mraků. Nový románový opus Hodiny z kostí má stejně jako Atlas mraků v každé části jiného vypravěče, ten však není hlavní postavou románu, ani reinkarnovanou duší, jak tomu bylo v Atlasu mraků. Hodiny z kostí, resp. jednotlivé románové části, propojuje postava Holly Sykesové. Ač jednotlivé kapitoly vypráví pokaždé jiná postava, dříve nebo později se ukáže, že její život je nějak spojen právě s Holly.

Asfaltovej plameňák

5

Východočeského prozaika a básníka Přemysla Krejčíka není potřeba představovat, recenze jeho básnické sbírky Křehké nepřenášet, povídkové knihy Kybersex a románu Univerzální katalog zoufalců jsme již zveřejnili, sledovali jsme i postupné vznikání detektivního románu Šest nevinných, na němž spolupracoval. Nová sbírka básní, kterou tento autor vydal, má název Asfaltovej plameňák.

Z některých cest není návratu…

5

Když se na Davida Rakera, bývalého novináře a soukromého vyšetřovatele se specializací na pátrání po ztracených lidech, obrátí o pomoc jeho bývalá přítelkyně Emily, nemusí dlouho váhat, zda jí pomůže. Co se stalo s rodinou její sestry? Kam zmizela ona, její manžel i dvě dcery? Celá rodina se přece jen tak nevypaří uprostřed příprav na večeři a společný večer. Policie se nemá čeho chytit, neexistují žádné hmatatelné důkazy o únosu a pár anonymních tipů o hledané rodině vyšumí do ztracena. Emily se přesto nechce vzdát a přesvědčí Davida, aby se vydal po již značně vychladlé stopě do neznáma.

Obálky budou dvě

5

A jak řekli, tak udělali. Tak vznikla kniha Údolí, pod níž je v jedné verzi podepsán Michal Šanda a ve druhé Ondřej Böhm, Šandova literární postava. Obsah zůstal totožný, ostatně tak se spolu dohodli. Vždyť zásluhu měli oba – jeden psal, druhý prožíval.

Holden a jeho posádka opět zachraňují situaci

5

Nakladatelství Triton vydalo v pořadí šestý díl knižní série Expanze s titulem Popel Babylonu. Autorské duo Daniel J. Abraham a Tyler C. Franck (vystupující pod pseudonymem James S. A. Corey) představuje vesmír, ve kterém po útoku na Zemi panuje chaos. James Holden a jeho posádka lodi Rosinanty se snaží přispět k ustálení poměrů. Tato knižní série je současně předlohou k seriálu The Expanse.

Jak šereda ke štěstí přišel

I když se pohádky v průběhu staletí hodně změnily, pořád na nich zůstává krásné to, jak je možné se na chvíli zasnít a představit si, že poctivost a odvaha nakonec dosáhnou kýžené odměny. Co na tom, že ve skutečném životě je to jinak.

Soutěže

Aktuality

 • Hlasujte pro svou oblíbenou knihu v Ceně čtenářů Magnesia Litera

  Vážení a milí čtenáři,

  literární ocenění Mgnesia Litera za rok 2017 se bude udělovat 4. dubna 2018. Jako každým rokem ji můžete sledovat v přímém přenosu České televize. Chcete-li aktivně vyjádřit, která kniha byla pro Vás ta nej, máte možnost se zapojit a hlasovat v kategorii Cena čtenářů. Vybírat lze z prózy, poezie i knih pro děti. Hlasovat můžete do 31. března 2018 ZDE.

   

   
 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení