Recenze knih

Co nám oheň vzal?

Ulice poseté oltáři prapodivných svatých a světýlky svíček. Řeka, která pod nánosem odpadků již docela umřela. Strašlivé zločiny jako součást každodenní reality. Nádech tajemna až nadpřirozena. Lidé, objevující se a mizící navzdory přírodním zákonům… Takové je Buenos Aires v knize Mariany Enriquezové Co nám oheň vzal. Buenos Aires – město tisíce záhad.

Kniha zvláštních nových věcí

Krásná šedo-černá obálka se zlatým potiskem a masivní reklamní kampaň u příležitosti vydání knihy Michela Fabera vyvolávala ve čtenářích velké napětí. Jaká bude jeho nová kniha, která vyšla se zajímavým názvem Kniha zvláštních nových věcí? Podařilo se mu navázat na obrovský úspěch Kvítku karmínového a bílého?

Provazochodkyně nad politickou propastí

Marian Sutrová, Dívka, která spadla z nebe nad Francií, aby vykonávala práci tajné agentky, se vrací ve volném pokračování s názvem Provazochodkyně. Sledujeme její další život po soukromé i pracovní stránce a zjišťujeme, že i když za války žila v neustálém nebezpečí, věděla, čemu čelí. Nyní jsou její protivníci mnohem mazanější a odhodlanější…

Učitelčin návrat do školy

5

Vrátit se ve čtyřiceti letech do školy je jízda. Vrátit se ve čtyřiceti letech do školy s partou kamarádek je námět na knížku. Zejména pokud se jedná o učitelky. Vtipem sršící Gabriela Falcová vás ve své knize Diagnóza: učitelka mnohokrát rozesměje svým lehkým, nenuceným humorem a nadsázkou.

Poutavě zpracovaná legenda z Orknejí

5

Román Magnus je zpracováním legendy o orknejském šlechtici, který se stal svatým. George Mackay Brown předkládá jeho životní příběh ve čtivé, propracované formě, využívající prvků různých literárních žánrů a jazykových i dějových ozvláštnění. Díky loňskému překladu Petry Martínkové je nyní dílo z roku 1973 dostupné i českým čtenářům.

Trojitá pomsta a temná tajemství

5

Na první pohled vypadá ostrov Jar jako idylické místo pro letní dovolenou. Pro Kat, Lillii a Mary je to ale peklo na zemi. Všechny tři dívky chodí na stejnou střední školu a snaží se odolat nátlaku minulosti, křivdám a tajemstvím. Dokážou se tři hodné holky spojit a pomstít se těm, kteří jim ničí životy? To se dozvíte v knize Oko za oko.

Nový začátek v Paříži

Tři různé ženy, jeden dům, parta dětí a kupa problémů. Dokážou si navzájem hlavní hrdinky pomoct k lepšímu životu? Pomůže jim útěk od běžného života k návratu ke štěstí? A co budou muset udělat, aby tomu tak bylo? Román Skryto v Paříži autorky Corine Gantzové vypráví o třech velice těžkých životních osudech.

Duchové minulosti doženou každého

Představte si člověka, který vše ztratil. Představte si policistu, jenž se dostane na druhou stranu barikády. Představte si elitního vyšetřovatele, který je zdiskreditován a uvržen do žaláře. Představte si muže, jenž ranami osudu přišel o zdravý rozum… Thorkild Aske je troska, troska pod dohledem psychiatra a pod neustálým vlivem prášků. Není divu! 

43 důvodů a příběh o tom, proč jsme se rozešli

Daniel Handler se pod pseudonymem Lemony Snickett proslavil sérií s názvem Řada nešťastných příhod, která dokázala zaujmout nejen mladší čtenáře. Tentokrát se ovšem zaměřuje na vztah dvou teenagerů Min Greenové a Eda Slatertona, respektive na 43 důvodů, proč se rozešli.

Kratochvilovi králíci

V rozhovoru, který jsme před pěti lety s Jiřím Kratochvilem vedli pro magazín VašeLiteratura.cz, prohlásil autor: „Příběhy zatím ve mně běhají jak králíci“. Podle toho, jak pravidelně vydává své knihy, se zdá, že pomyslných králíků zůstalo v jeho hlavě stále dost. I tentokrát sáhl a jednoho z nich vytáhl za uši na světlo boží. A dokonce se ho ani nesnažil převléknout a nechal ho vězet v jeho původní králičí kůži. 

Byl jsem zraněný, ne ztracený

Ještě jednou a naposledy se podíváme do Nathanova světa Bílých a Černých čarodějnic, Polokrevných a Lovců, ocitneme se ve válečné zóně, kde se nebere ohled na nic a nikoho a přežije pouze ten, kdo je nejsilnější, nejlstivější a zabije nejvíc nepřátel. Název knihy se nese v tradičním duchu série, závěrečné finále nám autorka představila pod názvem Napůl ztracený

Padesát minut úzkosti, naděje i toulek po vzdálených galaxiích

Lidská psychika je jen velmi těžko pochopitelná, je nevyzpytatelná a natolik nečitelná, že nalézt cestu do středu jedincovi duše a zpět bývá velmi obtížné. Kolik úsilí to obnáší a jaká nebezpečí na této trnité cestě čekají na byť zkušeného psychoanalytika, přibližuje ve své knize Padesát minut americký spisovatel, psycholog, vězeňský psychiatr a psychoanalytik Robert M. Lindner.

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější výlety na tajemná místa

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Nejkrásnější výlety na tajemná místa z nakladatelství Universum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení