Recenze knih

Když vám radí hvězda

5

Libby není zrovna dítětem štěstěny. Celý život stojí ve stínu své úspěšnější a krásnější sestry, a přesto ji matka neustále nutí účastnit se konkurzů na filmy, divadelní představení a nekonečné seriály. Jednoho dne ale Libby potká Audrey Hepburnovou a její život dostane nový směr. Noc s Audrey Hepburnovou, první díl plánované trilogie o smolařce Libby, napsala Lucy Hollidayová.

Stopaři proti zločincům

5

Možná jste četli Svět Tryllů, takže pro vás Kaninské království nebude zcela neznámé. Autorka nyní přichází s novým příběhem, který je opět zasazen do trollího světa. Pokud jste předchozí sérii nečetli, nemusíte smutnit. Amanda rozebírá historii i kulturu jednotlivých trollích ras, takže se blíž seznámíte nejen s Kaninci, ale i s Trylly, Omty, Vitry a Skojary, ale i s jejich rysy a dovednostmi.

Rizika maximální mrchovitosti

Ruského spisovatele Viktora Pelevina můžeme s čistým svědomím označit za autora sci-fi, i když se prostřednictvím smyšleného světa vyjadřuje k tomu současnému. Stejně jako v jiných státech, ani v Rusku není zcela jasné, kam společnost směřuje. A zde se naskýtá volné pole pro fantazii z domýšlení důsledků současných činů. 

Cimrman padesátníkem

5

Půlstoletí s Cimrmanem – Legendární divadlo z odvrácené strany je kniha, na níž se se Zdeňkem Svěrákem podílela většina současných i dřívějších členů z řad herců, kulisáků či zvukařů. Autoři přinášejí pohled do zákulisí tohoto legendárního divadelního spolku a mapuje jeho padesátiletou historii.

Potěšte své chuťové buňky na jednodenních výletech i horských expedicích

Také máte zkušenost s několikadenní turistikou, kdy na vás k snídani čekají bezvýrazné kaše z vloček namočených přes noc a přes den přežíváte na energetických tyčinkách nebo polévkách ze sáčku? Petra Pospěchová vám v Outdoorové kuchařce ukáže, jak snadno a rychle uvařit dobroty, které vám dodají energii i psychickou pohodu.

Lakotové od Budějic

Témata knih Jiřího Hájíčka prozrazují jeho silný vztah k místu, v němž žije. Ani jeho nejnovější román Dešťová hůl není výjimkou. Co ovšem pro autora znamená pojem domov? Odpověď není jednoduchá ani jednoznačná a musí se hledat mezi řádky.

Jak se řídí hotel

5

Člověk se v životě potká s různými lidmi. Často si říká, co komu udělal, že zrovna on musí jednat s takovým … (hodící se si doplňte). Ve světlých chvilkách ale naopak děkujete tomu shůry, že vám byl dán takový dar v podobě úžasné bytosti, jakou je vaše kuchařka, maminka či syn. O setkávání se s různými zástupci lidského pokolení je kniha Hotelstory aneb když to hosté rozbalí české autorky Vladimíry Černajové.

Jak to vidí Zbigniew Czendlik – „farář ulice“?

5

Jeho tvář je známá z televizního pořadu Uchem jehly. Nebo jste ho možná někde zahlédli ve společnosti Lucie Bílé či Bolka Polívky. Žádný současný katolický kněz se u nás nestal tak mediálně známou osobností jako Zbigniew Czendlik. Nedávno knižně vyšel rozhovor, který s ním vedla Markéta Zahradníková. Vydalo ho nakladatelství Argo pod názvem Postel, hospoda, kostel.

Franck Thilliez přichází s brutální krimi z Francie

5

Jeden z nejčtenějších francouzských autorů, Franck Thilliez, nedávno dorazil i na český trh. Syndrom E je prvním dílem z plánované pentalogie s poručicí Henebellovou a komisařem Sharkem. Rozhodně se jedná o thriller, který si zaslouží vaši pozornost. 

Ještě jeden den

5

Lidé mohou žít podivným životem, který si ani nedokážeme představit. Zkuste se například ztotožnit s tím, že se každé ráno – den co den, už od svého narození probouzíte v těle jiného vrstevníka. Celý den pak prožíváte jako host bez sebemenšího tušení, do jakého těla se dostanete zítra. Stejný scénář se opakuje pozítří, příští týden, příští měsíc. Váš život tak možná byl vzrušující, proměnlivý a pestrý, ale také plný nejistoty, otazníků a nejspíš i osamělosti. Prosím, seznamte se, přesně toto je život A, hlavního hrdiny poutavé trilogie Den co den.

Slečna Marplová exceluje

Není nad to, když si v podzimním nevlídném počasí můžeme zalézt pod deku s knihou a začíst se do záhad a zločinů. Když se tyto zločiny navíc odehrávají na anglickém venkově, jehož počasí a atmosféra se hodně blíží našemu listopadu, je to o to lepší. A proto jsem se s velkou chutí začetla do třinácti povídek, ve kterých vystupuje oblíbená slečna Marplová, nenápadná stařenka, co tiše poslouchá příběhy, ale vždy přicházejí s brilantním řešením.

Dětští krotitelé duchů

Od Jonathana Strouda, autora Bartimaeovy trilogie, se na českém trhu objevila nová knižní série Lockwood a spol. Příběh zavádí čtenáře do Anglie, kde někteří zemřelí nenašli klid a po večerech se vrací na svět, aby ohrožovali obyvatelstvo. Lidé ale nejsou bezbranní, některé děti mohou duchy spatřit a bojovat proti nim. A takovými bojovníky jsou i zaměstnanci nezávislé agentury Lockwood a spol. Kniha Šeptající lebka popisuje další případ této agentury.

Aktuality

 • Prosincové akce v knihovnách

   

  Chcete vědět, co zajímavého se děje v knihovnách a jaké akce si pro své čtenáře připravily? Pak sledujte rubriku Knihovny, v níž vás budeme pravidelně informovat o dění v knihovnách a akcích s nimi spojených.

  Číst dál...  
 • Prosincová Pevnost ve znamení Star Wars

  Opět nastal ten správný čas a na pultech trafik se objevil další díl fantasy a sci-fi časopisu Pevnost. Venku už se značně ochladilo, proto si ho vezměte k hořícímu krbu a při jeho čtení se trošku zahřejte. I když některá jeho témata jsou lehce mrazivá. Na co se můžete těšit?

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Dospělost je mýtus

  Ode dneška soutěžíme o knihu Dospělost je mýtus z nakladatelství CooBoo. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení