Knihy pro dospělé

Sériový vrah celebritou

5

S. J. Bolton je dnes již kmenovou autorkou nakladatelství Domino. Čtenáři ji znají především díky detektivní řadě se svéráznou policistkou Lacey, která má sama dost temnou minulost, s níž se stále snaží vypořádat. Nyní vyšla autorce další kniha s názvem Má ji rád, nemá ji rád a čtenáři se tak také konečně dočkali samostatného krimirománu, který je pojatý opravdu velmi netradičně a originálně.

Nesnesitelná lehkost high-tech bytí na zádech Ilustrovaného muže

5

Je to neuvěřitelné. Bradburyho vize jsou staré 60 let, a přesto, až na nějaké to malé škobrtnutí, nestárnou.

Plíseň se šíří

5

Plíseň je druhým dílem trilogie nazvané Havraní kruhy, kterou vydalo nakladatelství Host. Ódinovo dítě si vysloužilo ocenění nejlepší norské fantasy roku 2014 a Plíseň se veze na jeho slávě. Čtenáři jsou nadšení a tak není divu, že se pracuje na filmovém zpracování této série.

Peterovo setkání s Mužem bez tváře

5

Ben Aaronovitch v knize Prokleté domovy už počtvrté líčí příběh Petera Granta – konstábla a čarodějova učně. Zápletka knihy se točí okolo jisté londýnské stavby, která je leckomu trnem v oku, ale přesto stále tvrdošíjně stojí na svém místě. Zdá se, že budova navíc upoutala i Muže bez tváře, zločince a silného kouzelníka, kterého se snaží Peter a jeho mistr neúspěšně dopadnout. 

Jo, to teda byla žízeň!

Žízeň

Pro příznivce severské detektivní tvorby zřejmě nebude novinkou informace, že nedávno vyšla v pořadí už jedenáctá „Holeovka“. Tentokrát s názvem Žízeň. Asi většinu čtenářů napadla díky tomu myšlenka, že se Harry Hole nejspíše vrací s lahví v ruce, neurovnaným osobním životem, rozervanou duší a půjde opět proti všem, nebude nikoho šetřit, včetně sebe. Zase jsme Nesbømu skočili na špek, protože Harry, který se vrátil v Žízni, je úplně jiný.

Dánský klíč ke štěstí

Věděli jste, že Dánové jsou podle celoevropského výzkumu nejšťastnější lidé na světě? Podle Meika Wikinga je tím pravým důvodem, proč tomu tak je, právě hygge – pocit klidu, spokojenosti a sounáležitosti. Pocit bezpečí a domova. Podle mě to není jen pocit, pravý důvod dánského štěstí vidím v tom, že pro tento pocit mají konkrétní slovo. A denně ho používají.

Mozaika vnitřních světů

5

Radka Třeštíková a detektivka? Ano, i když ne tak docela. Jak správně naznačuje anotace knihy Osm, jedná se o tak trochu jinou detektivku. Detektivní zápletka totiž stojí jen na okraji a tvoří rámec příběhu. Důležitější pro stěžejní dějovou linii je postupné odhalování možných motivů zločinu. A nejen to. Celé pojetí knihy je tak trochu jiné. Ať se jedná o hlavní postavu, či nosnou myšlenku díla. Na příběhu o lásce a mezilidských vztazích čtenář proniká do psychiky jednotlivých postav, které rozhodně nejsou černobílé a podávají svědectví o současném dění ve společnosti.

Kvalitní a praktické údaje o vojenské misi

Český autor Pavel Stehlík vydal v roce 2014 svůj debut Do temnoty. Osobní vyprávění vojáka se řadě čtenářů dostalo pod kůži a ti netrpělivě očekávali letošní novinku s názvem Já, voják v Afghánistánu. Spisovatel se rozhodl na základě rozhovorů s několika vojáky sepsat obsahově hodnotné dílo, které přibližuje současnou situaci v armádě.

Jiná love story

Láska v prachu hvězd

Henry Page žije normální život středoškolského studenta. Učí se tak akorát, aby se dostal na slušnou vysokou, má kamarády, se kterými se baví a užívají života. Je též redaktorem školního časopisu. Na jeho životě není tedy nic zvláštního, ale pak se objeví ona. Tajemná Grace, která nosí klučičí oblečení a chodí o holi.

Potomci císaře

Císařovy čepele

Císařovy čepele jsou opravdu milým překvapením a lze jen těžko uvěřit, že jde o debut. Už dlouhou dobu mě žádná fantasy tolik neuchvátila jako tento krutý příběh o třech sourozencích. Brian Staveley prokázal, že je výborný vypravěč, jeho kniha má spád, nechybí napětí, dobrodružství ani akce. Dílo má přes 400 stran, ale přála jsem si, aby bylo mnohem delší.

Kam až sahá šílenství jednoho… a kam jsou za ním ochotni jít druzí?

Znesvětitel

Málokdy se mi stane, že knihu přečtu jedním dechem, takzvaně na jeden zátah. Paul Finch je ovšem tak mistrným vypravěčem, že mě svou knihou Znesvětitel doslova uchvátil, šokoval i donutil přemýšlet. Znesvětitel, který je čistokrevnou detektivkou, tak v mých očích překonal i Stalkery.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení