Knihy pro dospělé

Shakespeare v novém kabátě

5

Anglické nakladatelství Hogarth začalo v roce 2016 s projektem k výročí úmrtí Williama Shakespeara, pojmenovali ho prostě a výstižně Hogarth Shakespeare. Jedná se o velký ediční počin, ve kterém mají být nejslavnější Shakespearovy hry převyprávěny do moderní podoby známými světovými autory. V naší zemi tento projekt zaštítilo nakladatelství Práh a pojmenovalo ho také výstižně a stručně Shakespeare 400. Čeština se tak stala jedním z patnácti jazyků zapojených do Hogarth Shakespeare.

Jákobovy barvy

5

O druhé světové válce a holokaustu už bylo popsáno velké množství stránek a přece se dá přijít s něčím novým, neokoukaným. Přesně to se povedlo Lindsay Hawdon v knize Jákobovy barvy. Sledujeme osudy jedné rodiny, do kterých zasáhla zloba a falešné ideály lidí. Pomalu rozplétáme historii a skutečnosti, o kterých se jen velmi špatně mluví, zvlášť pokud jste malý chlapec.

Kdo je desátý?

Čas od času se objeví generace, která sama sebe nazývá ztracenou. Většinou jde o pozdní reakci na nějakou společenskou změnu. Často je zdrojem deziluze, směs protestu vůči rodičům a neschopnost nalézt si místo v životě. Jak správně podotýká Lukáš Vavrečka, problém se týká příliš velkého množství otevřených dveří.

Když do hry vstoupí kidon

Když americká lékařka Christina vyloví při své plavbě přes Atlantik z vody polomrtvého muže, netuší, že to, co nalezla v ledových vodách oceánu, jí změní nejen směřování jejích dalších dnů a týdnů, ale možná celého života. Jejím nezamýšleným pacientem a následně též společníkem na útěku se stane cvičený izraelský zabiják, kidon, kterého čeká nebezpečná mise, jejíž selhání by mohlo přivést svět doslova na pokraj katastrofy.

Magie, zlato a dlouhá cesta do Kalifornie

5

Amerikou zmítá kalifornská zlatá horečka a spolu s dalšími tisíci lidí se na cestě na západ ocitá také šestnáctiletá Leah Westfallová. Jenže tahle nenápadná dívka má nebezpečné tajemství: dokáže vycítit zlato. Tato zvláštní schopnost ji ovšem může stejně tak obohatit, jako zabít. Tak začíná dlouhá cesta na stránkách knihy Po zemi bloudím dál z pera Rae Carson.

Příběh velké lásky

5

Larisa Fjodorovna Guichardová (Lara) a Olga Vsevolodovna Ivinská - dvě jména, jedna duše. V obou případech totiž hovoříme o „femme fatale“ jedné bytosti, a sice literární postavy Jurije Živaga a také jejího autora Borise Pasternaka. Autorkou knihy Lara je Anna Pasternaková, novinářka a spisovatelka žijící v současné době v Anglii, pravnučka slavného malíře Leonida Pasternaka a praneteř spisovatele Borise Pasternaka. Ve své knize emotivně, avšak citlivě a s úctou na základě archivních a rodinných zdrojů odkrývá skutečný příběh, který stál v zákulisí vývoje postavy Lary, osudové lásky hlavního hrdiny díla Doktor Živago, oceněného v roce 1956 Nobelovou cenou.

Proč mladí muži stojí za...

5

Statistiky hovoří jasně a děsivě, mladí muži a chlapci dosahují stále horších výsledků ve studiu i v pracovním životě. Jen se zkuste zamyslet, kolikrát jste již slyšeli, jak jsou současní mladíci nezodpovědní a pasivní. Právě tímto nelibým fenoménem se ve své poslední knize zabývá známý americký psycholog Philip Zimbardo. Společně se svojí kolegyní Nikitou D. Coulombovou napsali dílo, které se v českém překladu jmenuje Odpojený muž: Jak technologie připravuje muže o mužství a co s tím. Vydalo je nakladatelství GRADA.

Monumentální dílo Olgy Tokarczukové

5

Anotace nové knihy Olgy Tokarczukové Knihy Jakubovy používá označení „opus magnum“ a toto tvrzení nikdo nemůže zpochybňovat. Pokud se takový výraz nehodí k jejímu obsahu, k rozsahu pak určitě ano. Téměř devět set stran hutného textu ani jinak nazvat nelze.

Alberto Villoldo: Návrat duše

5

Slyšeli jste už o Pačamamě? Možná z úst Jaroslava Duška nebo Pjéra la Šéze, když vysvětlují princip ženy a matky Země v jednom. I v Návratu duše jsem se o této trojženě (panně-matce- babizně) dočetla a právě to je vnitřní místo, bohaté, plodné, kde klíčí semena našeho potenciálu a kam také odchází duše, pokud je jí na světě příliš ublíženo. 

Jak se žilo Krásce se zvířetem

5

Zavítejte už podruhé do kouzelného světa vil, ve kterém může mít i lidská dívka důležité místo. Nová knižní série úspěšné autorky Sarah J. Maasové Dvůr trnů a růží pokračuje knihou s názvem Dvůr mlhy a hněvu. Ačkoliv se Feyre může těšit na nekonečný život po boku svého milovaného Tamlina, radost nenalézá. Žije se jí obtížně s traumaty, výčitkami a novým vílím tělem. Navíc se zdá, že klid a mír nebude mít dlouhého trvání.

Vítejte v magické hře Caraval

5

Caraval je debut americké autorky Stephanie Garberové, který vypráví o nezdolném poutu mezi dvěma sestrami. Jedná se o první díl neotřelého a fascinujícího příběhu v žánru young adult.  

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu O makovém semínku

  Ode dneška soutěžíme o knihu O makovém semínku z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení