Knihy pro dospělé

Když vám chybí ten správný hormon štěstí

5

Podle oficiální anotace je soubor povídek Hormon štěstí o zvrácených touhách, nefunkčních rodinách, osamocení, zločinu, punku a zoufalství, přičemž nechybí černý humor a sebeironie. Zda autor Bohumil Krejza těmto slovům dostál, se vám pokusím poodhalit v následujících řádcích. 

Ilustrovaný Shakespeare

5

Oslava loňských narozenin slavného alžbětinského dramatika se notně protáhla. Zkraje letošního roku nakladatelství Vyšehrad pokřtilo knihu se „skromným“ názvem Shakespeare. Je určena především mladým čtenářům a tomu účelu odpovídá její pojetí.  Do objemného svazku se vešlo dvanáct nejznámějších Shakespearových her, které převyprávěla spisovatelka a ilustrátorka Renáta Fučíková, uspořádala je chronologicky, zasadila do historických souvislostí a obohatila svými ilustracemi.

Dobronínské adventní vraždy

5

Další z napínavých detektivních příběhů z pera Vlastimila Vondrušky se odehrává v době předvánoční přímo v místě, odkud pochází náš hlavní hrdina – v Dobroníně. Jiří Adam z Dobronína se tam odebere spolu se svým pomocníkem bakalářem Petrem a jeho ženou Rozárkou, aby si odpočinuli od pražského shonu a užili si krásné Vánoce. Někdo jim však klid a vánoční pohodu nedopřeje...

O chlapci, ke kterému promlouvala kukuřice

5

Obyvatelé Kostispár vědí vše o každém a co neví, to si domyslí. A pokud je pravda těžce uvěřitelná, tak není nic jednoduššího, než najít lepší vysvětlení. Finn O´Sullivan nahlásil únos oblíbené dívky Rózy, nikdo mu ale nevěří, ani jeho bratr Sean. Rózin únosce se ale pořád potlouká po okolí. Podaří se zmizelou vysvobodit? To se dozvíte v knize Včelí královna Laury Rubyové.

Tak trochu jiná fantasy

5

Co když je vaším úkolem zabíjet Duchomory či Nesmrtelné a ještě k tomu zachránit všechny před zánikem světa? Mezi takové lidi rozhodně Mikey nepatří. Mikey chce odmaturovat, než znovu vybouchne škola, a strávit léto se svými kamarády, než odejde na vysokou. Mikey se také snaží za každou cenu najít něco normálního v jeho nenormálním světě.

Napříč stoletími

5

Pasažérka je prvním dílem romantické trilogie. Vypravěč přibližuje těžký život Nicholase Cartera, který na vlastní kůži zažil otroctví a každodenně se vypořádává s předsudky a netolerancí lidí kvůli své barvě pleti. Když vyrostl, stal se sluhou mocného rodu Ironwoodů, kteří kontrolují a řídí všechny ostatní cestovatele časem. Hlavní hrdinkou je i Henrietta Spencerová -  kurážná, lehkomyslná a odhodlaná mladá dívka pocházející z 21. století. Svůj život zasvětila hře na housle a na nic jiného jí nezbýval čas. O svém výjimečném daru neměla nejmenší potuchy a byla neočekávaně vržena do boje o vládu nad budoucností.

Únava čtenáře

Jedním z nesporných úkolů literatury je vyjadřovat se k současnosti, k životu a k problémům generace, k níž autor patří. Migrace se stala diskutovaným a citlivým tématem posledních let, a to nejen u nás, ale v celé Evropě. Marek Šindelka svou nejnovější knihu Únava materiálu věnoval právě jí.

Chytrého čeká svoboda, hlupáka jateční pistole

5

Severská krimi má opravdu „něco“ do sebe. Kriminální příběhy ze severu jsou svým charakterem, příběhem i atmosférou vždy jiné, než kriminální příběhu situované do jiných geografických oblastí nebo sepsané autory z jiných zemí. A přitom je ono „něco“ natolik neuchopitelné, že zůstává jen u čtenářova pocitu. Snad je to ona chladná atmosféra a také to, že jen málokdy je příběh a čtenářův pocit z něj v závěru zkažen ukázkovým happy endem. Severská krimi zůstává reálná, surová a zanechává hluboký dojem. A přesně taková je kniha Poslední zkouška.

Hádanky ze světa J. R. R. Tolkiena

5

Člověk je od přírody tvor zvídavý, a tak není divu, že mezi jeho velké záliby patří hádanky a různé hlavolamy. Autor Tim Dedopulos se nechal inspirovat světem Pána prstenů a napsal knihu Hádanky a hlavolamy ze světa Středozemě.

Odložte kapesníky, sentiment se nekoná

Pokud vás přepadnou deprese z dlouhé a tuhé zimy, neřešte to knihou plnou zaručených rad, jak snadno zvládnout deprese z dlouhé a tuhé zimy. Sáhněte po knize Lucie Fialové Řiditel autobusu, kterou vydalo v roce 2016 nakladatelství Paseka. Poměrně objemná kniha s poutavou barevnou obálkou je poctou jednomu z fenoménů dnešní hudební scény, kapele The Tap Tap. 

Život Pana spisovatele skoro jako z románu

Životopis není rozhodně dílo, po kterém čtenář, není-li to přímo jeho šálek kávy, sahá v knihkupectví nejčastěji. Snad proto, že už samotný výraz životopis vzbuzuje zdání něčeho nudného, nezáživného, u čeho člověk nebude moct relaxovat tím správným způsobem, který by po náročném pracovním dni očekával. To vše ale zcela vyvrací kniha Vypravěč: Vlastní životopis, jejímž „vypravěčem“ je Frederick Forsyth. Jeho životopis, s ohledem na to, jak neobyčejný prožil tento velikán mezi spisovateli život, totiž boří všechna klišé, která se k tomuto žánru váží.

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Březnová Pevnost láká na Logana i Roberta Fabiana

  Venku se konečně začíná oteplovat, takže březnovou Pevnost si můžete vzít třeba na blízkou lavičku. Z obálky na vás vykoukne vousatej Logan alias Wolverine, který právě vstupuje do kin. Vzhledem k velikosti a zajímavosti tohoto projektu se není čemu divit, že se jedná o téma měsíce. Ale jestliže nejste jeho příznivcem, nemusíte se vůbec bát. Na následujících stranách se dočkáte mnoha jiných článků i recenzí.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Co když je to nebe?

  Ode dneška soutěžíme o knihu Co když je to nebe? z nakladatelství Pragma. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení