Knihy pro dospělé

Ach, ty ženy!

5

Pořád by něco chtěly. Chodit ven, vzdělávat se, říkat své názory nahlas, nosit kalhoty, jezdi na kole. V minulosti se mělo za to, že ani pro jedno nemají vlohy a schopnosti. Přesto se nám několik jmen žen – průkopnic zachovalo. A o nich a jejich nesnadných začátcích je kniha Potíže se ženami, kterou zvládla napsat, světe div se, žena. Kdo jiný by taky o těch ženských psal.

Pardubice vražedné

5

Lidská psychika má stále svá temná zákoutí, která současná psychologie dokáže popsat z různých úhlů a pomocí řady teorií. Člověk však zůstává panoptikem nejrůznějších úchylek a normální jedinec snad ani neexistuje. Často si tuto skutečnost ani neuvědomujeme, ale jsou knihy, které nám to čas od času připomenou. Své k tomu má co říct i nová detektivka Lubomíra Macháčka Pokušení s Kolombínou.

Smrtící představení začíná, kat přichází

5

Magdalena Kuislová je dcera mistra meče v německém městě Schongau. Společně se svou rodinou se jí daří připlést do vesměs nebezpečných situací. Ty jsou ošemetné o to víc, že se odehrávají v 17. století, tedy v době, kdy být z rodiny kata znamená nálepku bezectnosti a život na samém okraji společnosti. Katova dcera a hra se smrtí je v pořadí již šestý díl katovské série Olivera Pötzsche a jak naznačuje název, o život v knize skutečně jde, a ne o jeden.

Exkurze do města osamělých

5

Rádi se pobavíte na cizí účet a zvednete si náladu ujištěním, že je na tom někdo hůře než vy? Nebo naopak vyhledáváte hrdiny, kteří ve vás v nelehkém životním období vyvolávají pocit sounáležitosti? Jestli jste alespoň na jednu otázku odpověděli kladně, potom sáhněte po románu amerického spisovatele Matthewa Normana Všichni jsme nějak vadní. Hlavní hrdina Andrew přišel o celý svůj dosavadní život, který pokládal téměř za ideální. A jelikož za vším vždy hledejme ženu, sérii ztrát odstartovalo rozhodnutí jeho manželky zažádat o rozvod.

Smrt ve zdech naprosto dokonalého domu?

5

Už dlouho se mi nestalo, že bych četla psychothriller, který bych četla doslova každou minutu a na každém kroku. Od knihy Ta přede mnou jsem čekala příjemnou oddechovku, která se bude dobře a svižně číst a asi mě bude dost bavit. Vůbec jsem nečekala, jak skvělá ve skutečnosti je a že mě naprosto dostane. Pokud jste ji ještě nečetli, je třeba to rychle napravit!

Hledání Půvabu je u konce

5

V sérii knih o seriálovém fenoménu Doctor Who vyšla trilogie o hledání Půvabu. Půvab je jakýsi svatý Grál, něco, co vám splní všechna přání. Vlastně v knihách není přesně vysvětleno, co to ten Půvab je. Jen samá metafora a naznačování. I samotné označení Půvab je jen jedno z mnoha. A Půvab nemusí být jen předmět, je to nehmotné cosi… touha, přání, kouzlo. Jste zmatení? Ano, je to matoucí. Naštěstí je tu Doktor a ten spolu s Clarou vnese aspoň trochu světla na tuto záhadu.

Co když nepředstavitelné zlo dřímá v každém z nás?

5

John Boyne je v České republice známý především díky své knize Chlapec v pruhovaném pyžamu, která je silným svědectvím o hrůzách 2. světové války a pojednáním o nevyzpytatelnosti a hořkosti některých lidských osudů. Na působivé vyprávění o životě malého chlapce na pozadí války navazuje i ve své nové knize Chlapec na vrcholu hory.

Zaniklá místa předválečných Pardubic

Stává se, že náhodou narazíme na starý obrázek místa, jež důvěrně známe v jeho současné podobě. Staré domy dávno ustoupily novým, stěží jsou k poznání ty, které přežily. Pohled, který vyvolává podivnou náladu. Podobné účinky mívají i vyprávění pamětníků. Jan Slabý do knihy Kluci ze Skřivánku vložil své vzpomínky na dobu a místa, které by jinak zůstaly zapomenuty.

Rady do života správného otce

Fredrik Backman – autor velice úspěšné knihy Muž jménem Ove – se tentokrát čtenářům představuje v roli otce, který se chce se svým potomkem podělit o tajemství správného žití. Kniha se jmenuje Co by můj syn měl vědět o světě a autor v ní promlouvá ke svému dvouletému synkovi.

Uchopte svůj sen

Příběh britské autorky Beatrice Colinové Uchopit sen nás zavede do Francie na konci 19. století. Právě začínají přípravy na světovou výstavu, jež se uskutečnila v roce 1889, sto let od vypuknutí Velké francouzské revoluce. Autorka si jako námět ke svému románu vzala postavu konstruktéra Émile Nouguiera, jenž společně s Mauricem Koechlinem pracoval pro Gustava Eiffela a zodpovídal za stavbu a bezpečnost věže, která původně měla být po výstavě rozebrána, stala se však nejen hmatatelnou památkou na onu světovou výstavu, ale především symbolem Paříže.

Jaro nebo zima

5

Sníh nebo popel je debut americké autorky Sary Raaschové, který potěší zejména svojí krásně zpracovanou obálkou, která je převzatá ze zahraničního originálu a zobrazuje dva hlavní protivníky příběhu  - útočné Jaro a nezdolnou Zimu.  Navíc kniha zaujme propracovanou mapou, která zobrazuje celou říši. Tahle romantická trilogie není v zahraničí žádnou novinkou a získala si již hodně fanoušků. Díky nakladatelství CooBoo si ji od září mohou přečíst i čeští čtenáři.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Osamělý mrtvý muž

  Ode dneška soutěžíme o 3 knihy Osamělý mrtvý muž z nakladatelství Knižní klub. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení