Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Gabriela Falcová – Diagnóza: učitelka

1 1 1 1 1 (6 hlasů)
5

Vrátit se ve čtyřiceti letech do školy je jízda. Vrátit se ve čtyřiceti letech do školy s partou kamarádek je námět na knížku. Zejména pokud se jedná o učitelky. Vtipem sršící Gabriela Falcová vás ve své knize Diagnóza: učitelka mnohokrát rozesměje svým lehkým, nenuceným humorem a nadsázkou.


Diagnóza: učitelkaTi z vás, kdo se příliš nepohybují ve školství, a už vůbec nejsou – nedejbože – učitelé, možná ani nezaznamenali změnu školského zákona v roce 2005. Říkal slovy laika přibližně to, že každý učitel, který není pro svoji práci kvalifikovaný, si musí kvalifikaci doplnit, jinými slovy začít studovat. A přestože vy jste možná tuto drobnou událost ani nepostřehli, jistě ve vašem okolí existují lidé, kterým doslova převrátila život vzhůru nohama. Tedy alespoň na následujících několik let.

Vrátit se ve čtyřiceti letech do školy je jízda. Vrátit se ve čtyřiceti letech do školy s partou kamarádek je námět na knížku. Zejména pokud se jedná o učitelky. [1]

Tak zní úvodní věta knížky Diagnóza: učitelka Gabriely Falcové – učitelky, která se po letech práce za katedrou chtě nechtě vrátila do lavice. Ve své knížce popisuje útrapy a úskalí studia, ale také radosti z toho, že může trávit čas s kamarádkami a že má rodinu, která ji v jejím nesnadném úkolu podporuje.

Povolání učitelky lidem často evokuje stereotypy, spousta lidí si nejspíš představí upjatou paní s elegantním drdůlkem, která stojí před tabulí a přísným hlasem někoho kárá. Inu, tato knížka podobné předsudky nejen boří, rovnou pod ně klade pořádnou dávku výbušniny. Představuje nám osobu typu učitelka ve velice lichotivém světle – člověka, který i z běžných záležitostí dokáže udělat hořkosladké dobrodružství či naprostou frašku, člověka s neuvěřitelnou dávkou odhodlání a v neposlední řadě kamarádku, kterou by si každý přál.
Hlavně však po přečtení knihy definitivně pochopíte, že povolání učitelky je skutečně diagnózou. [2]

Celý příběh začíná talentovými zkouškami. Už tehdy naše hlavní hrdinky zjišťují, že ač návrat do školy nebude jednoduchý, jistě se nebudou nudit. Nebojte se, kniha se rozhodně neomezuje na zážitky ze školních lavic, ba naopak, je jich tam spíš takové nutné množství. Veliká část knihy se zaměřuje na urputnou snahu našich hrdinek ovládnout rozmanité disciplíny tělocviku a hudební výchovy a ve stejnou chvíli také své emoce a úzkost ze selhání. V tom všem jim pomáhá jejich milující rodina i kamarádky, a tak i oni mají v knize své čestné místo. A nakonec přichází happy end – tedy alespoň pro naše studentky, pro pedagogickou fakultu je jejich promoce naopak ztrátou toho jistě nejoriginálnějšího týmu, který kdy poznala.

Přemýšlela jsem, jak správně, stručně a výstižně napsat na knihu dobrou recenzi. Nakonec jsem se rozhodla citovat svoji maminku (shodou náhod také učitelku): „Jsem teprve ve třetině a už jsem se několikrát úplně nahlas smála.“ Životní příhody jsou prostě vyprávěné tak nenuceně, lehce a s přirozenou nadsázkou, že čtenář ani na chvíli nezapochybuje, že se to všechno mohlo stát přesně tak, jak to čte. Živé výjevy se zhmotňují před očima a stávají se čím dál výstřednějšími, až se situace vystupňuje natolik, že zkrátka neudržíte smích. Kniha je úžasným odpočinkovým vydechnutím a zdrojem dobré nálady a nezbývá mi, než vám ji vřele doporučit.

[1] obálka
[2] obálka

Diagnóza: učitelka
Autor Gabriela Falcová
Nakladatelství Triton
Místo vydání Brno
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 144
ISBN/EAN 978-80-7553-233-6
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení