Recenze: Knihy pro dospělé

Levá ruka boží? Zas tak boží není…

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
papir

Vydání románu Levá ruka boží předcházela masivní mediální kampaň. Potenciální čtenář se seznámil se skutečností, že stejně jako v České republice vyjde kniha ve stejný den v dalších devatenácti zemích světa. Mnohem zajímavější však byly informace, jež se objevily na plakátech v pražském metru či ve videoklipu na internetu. Bylo z nich patrné, že se titul stane fenoménem, že má všechny předpoklady k tomu, aby se stal bestsellerem. I já jsem se nechala zlákat, neboť jsem milovnice všeho s nádechem napětí a představovaná kniha na mě tak zapůsobila, což byl bezesporu účel – nalákat co nejvíce zájemců, kteří si svazek zakoupí. Jak ale vypadá skutečnost? Opravdu je dílo Paula Hoffmana úchvatné?knihaNejprve je nutno říci, že The Left Hand of God je prvním dílem z plánované trilogie. Děj se odehrává ve světě, který se zmítá někde mezi dvěma katastrofami a je situován do svatyně vykupitelů na Střelecké stráni a později do centrálního města Memphis. Hlavním hrdinou je čtrnáctiletý, možná patnáctiletý chlapec, jehož jméno je dávno zapomenuto. Od té doby, co byl v raném věku přiveden do svatyně, se mu neřekne jinak než Cale.
Ve svatyni je mnoho mladých hochů a pravidelně přicházejí další. Je nutno každého vycvičit k boji ve svaté válce, již vykupitelé osnují. Není zde prostor pro radost, smích, pláč či hru, útěk je nereálný. Přesto se Calovi a jeho „přátelům“ tato troufalost podaří. Vědí, že pokud budou chyceni, stanou se odstrašujícími příklady pro ostatní. Jenže touha po nikdy nepoznané svobodě je silnější…
Je velmi obtížné shrnout pár větami, kam příběh směřuje a o čem vypráví. První část působí jako nejistý rozběh s občasným zaškobrtnutím. Z některých pasáží čiší prkennost a absolutní nepoutavost, ale převážná většina je naštěstí natolik čtivá, že se stránky otáčejí samy.

V knize se vedle typické ponurosti objevují světlé stránky, které náležejí přátelství a pochopitelně lásce, jež se rozhoří v srdci nikoho jiného než samotného hlavního hrdiny.
Na posledních stránkách čtyř set čtrnáctistránkového sci-fi románu probíhá bitva, kterou lze označit za závěrečnou scénu prvního dílu. Nedoufejte však ve velkolepost. Pasáž, která by měla být gradací a čtenář by se měl o to více těšit na další díl, je nudná, vleklá a vlastně ani o žádný boj nejde. Stejné je to s jedním z hlavních sloganů propagace. Čekáte na jeho zaznění a vysvětlení na počátku čtení, ale kde nic, tu nic.

Nesmím opomenout překladatele, jímž se stal Pavel Medek. Jeho jméno zaručuje kvalitu předkládaného textu, což ocení dozajista každý, kdo uchopí knihu do ruky a začte se mezi řádky.

Suma sumárum musím se skloněnou hlavou přiznat, že jsem po zaklapnutí tmavě fialových desek cítila hluboké zklamání. Dojem, že jsem se stala obětí marketingu, mi příliš nepřidal. První díl mohu shrnout jedním známým příslovím – mnoho povyku pro nic. Paul Hoffman své dílo propůjčil médiím a to mu velmi uškodilo. Přesto druhý díl očekávám s určitou mírou napětí a nenechám si jej ujít. Možná také proto, že věřím, že dvojka bude na vyšší úrovni a já budu mile překvapena. Zvěsti jsou však nelítostné. Přestože je prostřední část slibovaná na prosinec letošního roku (zatím bez jakékoli upoutávky), závěrečný díl by měl vyjít až dvanáctý měsíc toho příštího. Oficiální názvy ještě nejsou známy, ale už teď panuje obava, že takovéto předlouhé čekání čtenáře uvede v zapomnění.

 

Aktuality

 • Prosincová Pevnost ve znamení Star Wars

  Opět nastal ten správný čas a na pultech trafik se objevil další díl fantasy a sci-fi časopisu Pevnost. Venku už se značně ochladilo, proto si ho vezměte k hořícímu krbu a při jeho čtení se trošku zahřejte. I když některá jeho témata jsou lehce mrazivá. Na co se můžete těšit?

  Číst dál...  
 • Zvláštní literární večer Michela Fabera

  Nakladatelství KNIHA ZLIN ve spolupráci s literární agenturou ULITA připravilo u příležitosti návštěvy Michela Fabera v Praze literární večer spojený se křtem jeho nejnovějšího díla –  Knihy zvláštních nových věcí. Předpokládám, že autora není potřeba příliš představovat, asi stačí zmínit, že mu v roce 2014 vyšel v České republice monumentální román Kvítek karmínový a bílý, zachycující viktoriánskou Anglii v příběhu chytré londýnské prostitutky Sugar. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky

  Ode dneška soutěžíme o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky z nakladatelství CPress. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení