Komiksy

Komiksy: Sui Išida – Tokijský ghúl 3

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
Tokijský ghúl 3

Manga Tokijský ghúl od japonského autora jménem Sui Išida se v našich končinách už vcelku zabydlela. Máme tu v pořadí už třetí díl, který pořádně zamíchá kartami v rozehrané hře. Konflikt pomyslného dobra a zla je přitom ústředním motivem. A je jen na čtenáři, aby rozhodl, ke které straně která postava patří.

 

Tokijský ghúl 3Jak jsme si mohli všimnout už ve druhém dílu (recenze zde), do popředí se dostává původně klasické černobílé vidění rozdělující jednající protagonisty na ty dobré (tj. lidi) a zlé (tj. ghúly živící se lidským masem). Tento rozpor mezi oběma stranami nyní graduje. Do Tokia totiž přijíždí zástupci úřadu pro potírání ghúlů Amon a Mado, kteří svou práci odvádí s mimořádnou precizností. Ken Kaneki, jeho kamarádka Tóka a ostatní z jejich okruhu „mírumilovných“ se tak musí mít na pozoru. Zvláště nyní, když drží ochrannou ruku nad malou Hinami, která v minulém díle přišla o svou matku a nyní sama zápasí s pocity úzkosti a samotou.

Při čtení třetího dílu mi na mysli vyvstává otázka, jakou úlohu tu hraje hlavní postava. Zpočátku to vypadalo, že se vše bude točit kolem Kena Kanekiho a jeho speciálního statusu napůl člověka a napůl ghúla. Že bude objevovat nový svět, pokoušet se do něj začlenit a případně sem tam bojovat se zlem. Jenomže už od druhého dílu se stává spíše pozorovatelem dění kolem sebe a čtenář se začíná poohlížet po jiných postavách, kterým by fandil. A těch mu naštěstí Sui Išida nabízí hned několik. Pod drobnohled se např. dostává jindy neproniknutelná Tóka nebo stále smutná Hinami. Ovšem nejzajímavější jsou postavy dvou holubic, tj. zmíněných policejních inspektorů. Každý z nich je jiný, spojuje je ale zápal pro věc. Mado je blázen do speciálních zbraní, které nosí v tajemném kufříku, rád vyhledává souboje s ghúly a naprosto si je užívá. Oproti tomu je pro jeho parťáka Amona charakteristická vážná tvář a klidná povaha, se kterou postupuje i v případných potyčkách. Toto spojení protikladů v jednu dvojici je velice dobrým tahem. 

Pro mangu Tokijský ghúl je typické množství textových částí na úkor akčních scén, které bychom od hororového čtení očekávali. Vyprávění se tak stává rozvleklým, místy ztrácí dynamiku a jediné, co ho zachraňuje, je právě zakomponování nových postav do dění. Také bych ocenila otevřenější závěr, který by čtenáře přiměl pořídit si další díl. V případě třetího svazku vše končí jedním (byť důležitým) soubojem, přičemž schází jakákoliv „berlička“, která by odkazovala na nějakou zajímavost probranou podrobněji v dalším dílu. Na druhou stranu musím ocenit autorovu snahu o hlubší podání dobra a zla, kdy jako jeden z mála ukazuje, že netvoři nemusí být vždy ti špatní a že se oproti tomu lidé mohou chovat jako monstra. Kladem mangy je i příkladná vizuální stránka, které není co vytknout.

Na závěr jsou připojeny dva bonusy spojené s postavou Madoa. První přídavek je vlastně flashbackem popisujícím, jak se Mado setkal se svým parťákem Amonem. Ten druhý je rádoby humornou parodií, kterak Mado na onen svět přišel a proč i tam měl plné ruce práce. Autor chtěl patrně touto krátkou kapitolou zlehčit jinak vážnou atmosféru celého komiksu, ovšem čtenáře spíše dostane do rozpaků, jak si má tuto odbočku vysvětlit. Na druhou stranu tato pekelná jízda dobře podtrhuje šílenou podstatu samotného Madoa, takže ji lze omluvit snad jako autorův záměr o dokreslení jeho charakteru. 

Manga Tokijský ghúl 3 zapadá do zajeté série. Jde o průměrné čtení, které je vhodné pro chvíle oddechu, kdy se chcete odreagovat od všednodenních starostí a zbytečně se nezatěžovat literaturou s hlubší tematikou. K tomuto účelu podle mě daná hororová řada slouží dobře.

Tokijský ghúl 3


Tokijský ghúl 3

Tokijský ghúl 3
Autor Sui Išida
Překlad Anna Křivánková
Ilustrace Sui Išida
Nakladatelství Crew
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 196
ISBN/EAN 978-80-7449-436-9
Ediční řada Tokijský ghúl

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení