Komiksy

Komiksy: Brian Posehn, Gerry Duggan – Deadpool 1: Mrtví prezidenti

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
Deadpool 1: Mrtví prezidenti

Zombies a další nemrtvé bytosti nejsou pro komiksové fandy ničím novým (připomeňme v této souvislosti zvláště populární řadu Živí mrtví, více zde). Ovšem toto tu ještě nebylo! Představte si, že by z hrobů začali vylézat mrtví američtí prezidenti, a to s jediným cílem – vyhladit lidstvo a zničit svět. A to je okamžik, kdy na scénu musí nastoupit zcela nový hrdina – Deadpool. I když… zrovna označení hrdina v jeho případě není to pravé ořechové.

 

 

Deadpool 1: Mrtví prezidentiKomiks Deadpool 1: Mrtví prezidenti, který nyní vydává nakladatelství Crew a který shrnuje Deadpool Vol. 3 #1–6 (2013), je unikátní kousek z dílny scénáristické dvojice Gerryho Duggana a Briana Posehna. Už samotná volba záporných postav, jako je George Washington nebo Abraham Lincoln, je neotřelá a provokativní. Lze to chápat jako akt znevážení tradičních hodnot; vždyť zobrazení těchto historických postav jakožto pomstychtivých příšer ze záhrobí musel v očích vlasteneckých Američanů vyvolat skandál. Jenomže v komiksovém světě jsou právě tyto postavy nositeli humoru, i když poněkud morbidního. 

Při čtení anotace může čtenář nabýt dojem, že je komiks pouhopouhou slátaninou založenou na řetězení potyček mezi prezidentskými zombies a jejich protivníkem Deadpoolem. Nabízí se tu tak srovnání zvláště s nedávno vydaným komiksem Lobo versus Maska (recenze zde), ve kterém je v popředí primitivní řežba, bohužel mnohdy bez humoru, a to na úkor jakékoliv dějové linie. U Deadpoola je tomu jinak; i když jsem ke komiksu přistupovala s částečným despektem, musím uznat, že jde vcelku o podařený kousek, byť samozřejmě poplatný danému žánru, takže do jisté míry surový a přitažený za vlasy. Autorům se podařilo vymyslet vcelku dobrý příběh, který vzhledem k otevřenému závěru slibuje pokračování v dalším svazku, a navíc udrželi vtipné ražení, mj. díky trefným gagům zaznívajícím zvláště z úst samotného Deadpoola.

Jde o postavu, která se čtenářům poprvé představila roku 1991 v komiksu The New Mutants od kreslíře Roba Liefelda a scenáristy Fabiana Niciezy. Původně byl padouchem, v recenzovaném komiksu se z něj ale stal rádoby superhrdina, jenž přijme pod dohledem S.H.I.E.L.D.u fušku, na kterou si ostatní ochránci světa netroufnou (respektive se kterou si nechtějí špinit ruce; jen si představte, jak by to vypadalo, kdyby měl třebas Captain America skolit prezidenta Kennedyho). Tento „Držkatý žoldák“, jak se mu mnohdy přezdívá, má tu výhodu, že se umí ze všeho uzdravit, a tak se vrhá do jedné bitky za druhou. Nosí na sobě přiléhavý černomodrý trikot, charakteristická je pro něj hlavně maska zakrývající mu zohyzděnou tvář, kterou z důvodu „trošku problematické pleti“ proto málokdy sundává.

Za originálním scénářem zaostává až příliš všední vizuální stránka. Jde o mainstreamovou kresbu, která neurazí, ani nenadchne. Je pod ní podepsán Tony Moore, jenž se podílel mj. na několika sešitech už zmíněné série Živí mrtví. Na druhou stranu kdyby volba padla na odvážnější ilustrátorskou osobnost, možná by těch novot bylo až příliš a celek by vyzněl jako bizarní záležitost.

Do komiksu bylo propašováno několik českých reálií, někdy méně, někdy více vtipných. Mezi nimi je to např. pohádkový seriál Arabela, postava Ládi Pušky (všichni víme, o kom je řeč) nebo odkaz na stránky znamylekar.cz. Toto oživení není ve vydavatelské politice nakladatelství Crew ničím novým; byť může jít podle některých čtenářů o nevítaný zásah do originálního textu, z mého hlediska je to vítaná inovace, která je žádoucí zvláště z důvodu omezení nudných vysvětlivek, bez kterých by se jinak čtenář neobeznámený s americkými reáliemi neobešel.

Na charakteristice postav se tu výrazně podílí jazyková stránka komiksu. Kromě klasických hláskových jevů ze sféry nespisovného jazyka, jako je zvláště protetické v-, dvojhláska ej nebo zúžené í (srov. např.: „Starý lidi maj bejt mrtvý nebo na Floridě“), se tu do popředí dostávají vulgarismy (např. srágora, kaďák ‚zadek‘), mnohdy navíc dotvořené ad hoc po vzoru originálního textu (např. hovňostroj, čáryprd, napoprděnou ‚na shledanou‘). 

Komiks Deadpool 1: Mrtví prezidenti doporučuji otrlejším čtenářům, kteří mají rádi příběhy plné akce, břitký humor a umí pochopit nadsázku. Pokud patříte mezi konzervativnější čtenáře, pak se raději tomuto kousku vyhněte obloukem. 

Deadpool 1: Mrtví prezidentiDeadpool 1: Mrtví prezidenti

Deadpool 1: Mrtví prezidenti
Autor Brian Posehn, Gerry Duggan
Překlad Darek Šmíd
Ilustrace Tony Moore
Nakladatelství Crew
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 136
ISBN/EAN 978-80-7449-422-2
Ediční řada Deadpool

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Robinson

  Ode dneška soutěžíme o knihu Robinson z nakladatelství Labyrint. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení