
Annelies Marie Frank, v počeštěné podobě Anna Franková, je osoba všem dobře známá. Tato dívka židovského původu se proslavila svým deníkem, jenž poskytuje jedinečný záznam o osudech židů za druhé světové války očima dítěte. Není divu, že se deník dočkal velkého ohlasu u čtenářů na celém světě a že ožil i na filmových plátnech nebo na prknech, která znamenají svět. Nedávno pronikl i do světa obrázkových knih. Komiksový životopis vydalo u nás v českém překladu Miroslavy Ludvíkové nakladatelství Paseka.
Kniha Anne Franková: Komiksový životopis je převyprávěním původních deníkových záznamů, jež jsou navíc obohaceny o výklady objasňující dějinné pozadí. Komiks Sida Jacobsona a Ernieho Colóna tedy není pouhou kopií původní předlohy, ale samostatným tvůrčím počinem, jenž zaujme dětského i dospělé čtenáře nenásilným způsobem výkladu jedné z nejdůležitějších událostí (nejen) Evropy 20. století, tj. druhé světové války a potažmo i řešení židovské otázky, taktéž zajímavým výtvarným zpracováním, jež v sobě nese stopy dětské naivnosti a nevinnosti, jako by obrázky byly skutečně dílem malé Anne.
Základní dějová linie bude čtenářům patrně dobře známá. Na stránkách ožívá malá Anne, její milovaná sestra Margot, rodiče a mnoho dalších osob, jež jsou poctivě vyjmenovávány zpravidla rodným jménem i příjmením. Zdá se, že autoři chtěli do komiksu vtěsnat co nejvíce informací, proto se výjevy z rodinného života střídají s poučnými pasážemi. Přiznávám se, že toto spojení na mě nejprve působilo zvláštním dojmem, neboť jsou tu směšovány dva naprosto různé žánry a styly vyprávění. Na druhou stranu se po přečtení komiksu ukázalo, že má kniha vskutku promyšlenou strukturu a že je tato kontaminace zcela záměrná. Deník je tak pro mě více odbornou knihou než beletrií, v níž jsou však dějiny převyprávěny v přitažlivější podobě, takže mohou nenásilnou formou vštěpit zejména mladším čtenářům povědomí o dění za druhé světové války.
Příběh Anne Frankové je srdceryvný, neschází v něm však ani světlá místa, kdy si zavzpomínáte na vlastní dětství a s ním spojené radosti i strasti. Autoři naštěstí v komiksové podobě ponechali dostatek místa pro vystižení osobnosti malé Anne, dokonce věrohodně zachytili její napjatý vztah s matkou a naopak až přílišné zbožňování otce. Komiks ukazuje, že v žádné rodině nebyly vztahy ideální, je však důležité držet při sobě, zvláště v těžkých dobách. Komiks tak kromě reflexe velkých dějinných milníků obsahuje i důležitý morální motiv a zajímavé prokreslení psychologie postav
Knihu Anne Franková: Komiksový životopis doporučuji čtenářům, kteří se zajímají o osudy židů za druhé světové války z pohledu očitých svědků, též všem, kteří mají rádi silné příběhy jednotlivců.
Knihu Anne Franková: Komiksový životopis vydalo nakladatelství Paseka