Vážení čtenáři,

za celou redakci VašeLiteratura.cz vám přeji krásný vánoční den, klid, hodně lásky a samozřejmě i nějaký ten dárek. Předpokládám, že nejlepší bude kniha – klasická, vonící papírem a tiskařskou černí, nebo nějaká její elektronická podoba. Přeji vám také ničím nerušené svátky a hodně štěstí v příštím roce.

Časopis Pevnost – listopad 2016

Poprvé jsme se rozhodli podívat na zoubek jednomu z nejoblíbenějších českých časopisů o sci-fi a fantasy s názvem Pevnost. V budoucnu bychom rádi každý měsíc přinášeli shrnutí toho, co můžete v novém čísle očekávat. Samozřejmě se z největší části zaměříme na literární obsah, ale určitě se dočkáte i filmového či herního. Zanedlouho bude k dispozici i rozhovor s jedním ze členů redakce, který všechny neználky seznámí s historií a současností tohoto periodika.

Negativní reakce na povídku Radky Denemarkové

tyle=

Na stránkách Salonu, kulturní a literární přílohy Práva, odstartoval minulý rok projekt, jehož cílem je podpořit a zejména zviditelnit neziskové nakladatelství KHER, zabývající se pomocí při vzniku, rozvoji a propagaci literatury Romů. Jednou měsíčně tak Salon zveřejní text některého ze současných českých spisovatelů jako „Povídku pro KHER“. Cyklus má trvat celý rok.

Jak si vybrat pomaturitní studium?

Každý rok se vyskytne řada mladých lidí, kteří sice úspěšně zvládnou maturitu, avšak na vysokou školu z různých důvodů ještě nemohou. Chtěli by ale ještě studovat a uchovat si sociální výhody (přídavky na děti rodičům, úhradu zdravotního pojištění, dopravné aj.). Co tedy v takové situaci dělat?

Jak vzniká překlad knihy

il

Většina z nás se už někdy zamyslela nad tím, jak vlastně vzniká kniha. V první fázi je tu spisovatel, který dostane zajímavý nápad a ten pak literárně realizuje. Jenže co pak? Vzniklé dílo lze ponechat v šuplíku (nebo v dnešní době v paměti počítače), a nebo se pokusit o jeho vydání. Tím začíná fáze druhá, mnohdy daleko těžší než ta předchozí…

Soutěže

Aktuality

 • Založena Česká akademie komiksu

  V pražském Café Neustadt byla v pondělí 25. června založena Česká akademie komiksu. Smyslem nového spolku je především s větší důstojností i propagací udělovat komiksové ceny Muriel, jejichž vyhlašovatelem od nynějška bude právě ČAK.

  Číst dál...  
 • Vyhlášení cen za českou detektivní literaturu

  Cena Jiřího Marka pro nejlepší detektivku vydanou v roce 2017 putuje k Vilému Křížkovi za historický příběh Smrt má vůni inkoustu (nakladatelství Mystery Press).

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení