Medailonky: Medailonky autorů

Seznamte se, Frederic Morton

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
frederic morton
Kdo je Frederic Morton? Americký spisovatel, žijící v New Yorku, který nedávno oslavil osmdesáté páté narozeniny. Narodil se ovšem jako Fritz Mandelbaum v hlavním městě Rakouska – ve Vídni. Ke změně jména i k odchodu do Ameriky po anšlusu Rakouska v roce 1939 Mandelbauma donutil jeho židovský původ. Do povědomí v českých literárních kruzích se dostal teprve v loňském roce, kdy vyšel český překlad Mortonovy knihy Kámen ze Zdi nářků. Do budoucna se mohou čtenáři těšit také na český překlad Mortonovy historické knihy Rothschildové: Portrét dynastie nebo divadelní hry Commandant.

 

Chcete-li vědět, kdo je Frederic Morton, a poznat jeho rodinné kořeny, zkuste se začíst do knihy Kámen ze Zdi nářků, která vám o tomto americkém autoru rakouského původu hodně napoví. Knihu Kámen ze Zdi nářků, kterou mimo jiné v roce 2002 starosta Vídně zdarma rozdával občanům města ve stotisícovém nákladu, lze označit za memoárovou knihu, v níž Morton vzpomíná na své prarodiče a rodiče, kteří před anšlusem Rakouska poklidně žili ve vídeňské Thelemanngasse. Pak přišla okupace Rakouska nacistickým Německem. Židovská rodina Mandelbaumů si tak musela zachránit holý život útěkem do zahraničí, konkrétně do Spojených států amerických, kde si posléze z rasových důvodů změnila jméno na Mortonovi.

frederic mortonFrederic Morton ve Spojených státech prožil svůj americký sen. Z neznámého rakousko-židovského chlapce se stal uznávaným americkým spisovatelem a publicistou, ověnčeným několika literárními cenami. Morton, který v současné době žije v New Yorku, navštěvuje svou rodnou Vídeň několikrát do roka, vrátit se ale nehodlá. Mimoto, veškeré své knihy píše v angličtině, nikoli v němčině. Říká, že jazyková a geografická vzdálenost mu totiž poskytuje určitou objektivitu. Morton se netají tím, že miluje anglický jazyk a že tento jazyk je jeho (vnitřní) vlastí:
„Anglický jazyk je moje vlast. Důvod, proč jsem zamilovaný do angličtiny, dalece přesahuje veškeré intelektuální zdůvodnění, je to prostě emotivní. Miluji tento jazyk. Je to moje kotviště v této zemi (pozn. aut. – v USA).“ (Zdroj: http://www.austrianinformation.org)

I když Morton žije v New Yorku, jako Američan se necítí. Již jako mladý – po anšlusu Rakouska a následné emigraci do Ameriky – nenašel skutečné místo ve vnějším světě, proto se obrátil do světa fantazie a začal tvořit v angličtině.
„Nikdy jsem nechtěl být Američan. Nikdy jsem na sobě neměl rifle a neřídil auto jako ostatní kluci. Ponořil jsem se do světa fantazie. Objevil jsem dívky a poezii současně – byl to hormonální účinek.“ (Zdroj: http://www.austrianinformation.org)

Frederic Morton je autorem dvanácti knih, které se z větší části dotýkají historie Rakouska. V Mortonových knihách se objevují osobní příběhy spojené s širším společenským a kulturním kontextem. Morton je například autorem knihy Rothschildové: Portrét dynastie (1962), podle níž vznikl úspěšný broadwayský muzikál, knihy o době rakouského korunního prince Rudolfa Nervózní nádhera: Vídeň 1888-1889 (1979) anebo autobiografická kniha Kámen ze Zdi nářků (1984). Poslední knihou, kterou Morton vydal, byl soubor pamětí s názvem Uprchlíkův valčík (2005).

Zdroj obrázků: iliteratura.cz a idnes.cz

Čtěte také:

Román Frederica Mortona vypravuje o tajemné síle kamene ze Zdi nářků

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení