Medailonky autorů

Zdeněk Hanka – nenápadný talent české literatury

Ten, kdo spatří jeho jméno v knihkupectví na obálce knihy, zřejmě netuší, o koho jde. Kdo četl některé jeho dílo, pozná dalšího z mnoha českých autorů. A ať už na něj kniha zapůsobí jakkoliv, pravděpodobně si vyhledá informace. Kdo zažil setkání s ním například ve formě literární besedy, odchází s úsměvem na tváři a vyhledává cíleně nejen další životopisné informace, ale také jeho knihy. Velice si vážím toho, že patřím do třetí skupiny a mohu Vám Zdeňka Hanku a jeho tvorbu představit.

Cassandra Clare, lovkyně stínů

il

Tato americká autorka se proslavila mezinárodně známou knižní sérií Nástroje smrti, ve které představila svět lovců stínů. Mezi její další fantasy série patří Pekelné stroje a Magisterium, na kterém spolupracovala s Holly Black.

Marie Brožová – Múza dnešní šedi

il

Její kresby okouzlily nejen děti, ale i dospělé. Její slova dojímají a dělají s lidskou duší zázraky. Řeč je o královně MAB aneb Marii Brožové, která je význačnou výtvarnicí a také spisovatelkou. Své nápady čerpá z každodenního života - z důležitých i méně významných okamžiků, jež prolínají naše životy. Píše o přátelství, lásce, rodině, zradě, smrti, radosti i bolesti. To vše propojuje s magií, která je všude kolem nás a v dnešním uspěchaném světě si jí málokdo povšimne, a přitom stačí tak málo.

Literární činnost Arnošta Lustiga

il

Arnošt Lustig je znám především literární tvorbou, v níž zachycuje lidské utrpení a ponížení. Příběhy jeho postav jsou zasazeny do historického kontextu – období druhé světové války a do přesně vymezeného prostoru ghetta či koncentračního tábora. Ve svých prózách chce poukázat především na nepokořitelnost člověka a jeho schopnost překonávat obtíže a vzdorovat nepřízni osudu. Podle Milana Jungmanna „Lustig přímo žízní dozvědět se, „co je na dně člověka“, co z něho zůstane, když je sám a sám proti zlu, hrůze, bolesti, noci – a konečně když je sám proti smrti“. [1]

Ivan Blatný (1919 - 1990)

il

Český básník a překladatel, který se narodil 21. prosince 1919. Jeho otcem byl spisovatel a dramatik Lev Blatný, ten ale umírá na tuberkulózu, když bylo Ivanovi pouhých 11 let. O necelé tři roky později mu umírá na stejnou nemoc i matka. Mladý Ivan Blatný zůstává sám se svou babičkou. Důležitou úlohu v jeho životě sehrál Vítězslav Nezval, jenž by mohl být označen také jako jeho patron.

Mo Hayder, královna morbidnosti

zena

Britská autorka kriminálních románů Mo Hayder během své spisovatelské kariéry již několikrát dokázala, že umí čtenáře opravdu hodně vyděsit. Její romány nahánějí husí kůži a nutí čtenáře spát při rozsvíceném světle. Nabízí věrohodné podání strachu, který vás nenechá usnout.

Michael Cunningham – ne/obyčejné životy ne/obyčejných lidí

autor

„Žijeme svoje životy, děláme to, co děláme, a pak jdeme spát – jak je to prosté a obyčejné!“ Tato věta z asi nejznámějšího Cunninghamova románu Hodiny vystihuje všechna jeho dosavadní díla. Hrdinové a hrdinky v jeho knihách vystupují jako individuality, které jen chtějí žít svůj život a touží po pochopení ostatních lidí.

Khaled Hosseini – víc než jen Lovec draků

muz

Je málo autorů, kteří dokáží příběhem oslovit do takové míry, že se přímo dotknou čtenářovy duše. Jedním z takových autorů je zcela bezpochyby americký spisovatel Khaled Hosseini, který do svých knih vkládá nejen lásku k rodné zemi, Afghanistánu, ale také část své duše.

Iny Lorentz a „její“ středověký svět

il

Iny Lorentz je označována jako autorka bestsellerů a historických románů ze středověku. Dosud největší úspěch měla její trilogie Die Wanderhure - Kočovná nevěstka, která se v Německu dočkala i zfilmování. Je velká škoda, že tak velké příběhy, jakým je právě Kočovná nevěstka, se nedostanou do našich kin a TV. Naši slovenští sousedé jsou na tom o něco lépe, a tak jsem měla možnost před napsáním tohoto medailonku všechny tři filmy zhlédnout. Nebudu však psát o filmu, i když by rozhodně stál za to. Budu psát o autorce (dvojici autorů) a o jejích knihách.

Dante, Peklo a tvé ohyzdy

il

Kdyby po mně někdo chtěl, abych během doby potřebné pro vykouření jedné cigarety  zvolila z celé světové literární palety jednoho autora, jedno jméno ze všech dokonalých psavců, nutil by mě ke zkratce, k hledání, k výběru, k pokoře, k jistotě. Muselo by to být jméno zvučné, ale i tiché, spisovatel prověřený časem historickým i časem přítomným, spisovatel obsáhlý i konkrétní. A ač mám k superlativům nedůvěru, musela by jeho tvorba být jimi naplněná. Musel by to být ten pravý.

Nová královna britské detektivky, které radí manžel

detail

Arthur Conan Doyle a jeho Sherlock Holmes, Agatha Christie spolu se svým Herculem Poirotem, Georges Simenon a jeho komisař Maigret, Raymond Chandler a detektiv Marlowe. To je jen krátký výčet autorů detektivek a jejich hrdinů, které zná celý svět. Nyní si mezi ně můžeme zařadit ještě jednu dvojici – Jane Caseyovou a její detektiv konstábl Maeve Kerriganová.

 

František Langer

il

Období první republiky, to nejsou jenom bratři Čapkové nebo Karel Poláček, kteří dodnes zůstali výraznými symboly této éry. Patří sem také František Langer - uznávaný tvůrce, dobrý přítel Karla Čapka a muž, jehož dům se po uvedení hry Velbloud uchem jehly zaplnil soškami velbloudů od nadšených diváků.

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení