Medailonky autorů
Zdeněk Hanka – nenápadný talent české literatury
- Medailonky: Zdeněk Hanka
- Vytvořeno 22. 3. 2017 1:00
- Autor: Radka Jakubíčková

Ten, kdo spatří jeho jméno v knihkupectví na obálce knihy, zřejmě netuší, o koho jde. Kdo četl některé jeho dílo, pozná dalšího z mnoha českých autorů. A ať už na něj kniha zapůsobí jakkoliv, pravděpodobně si vyhledá informace. Kdo zažil setkání s ním například ve formě literární besedy, odchází s úsměvem na tváři a vyhledává cíleně nejen další životopisné informace, ale také jeho knihy. Velice si vážím toho, že patřím do třetí skupiny a mohu Vám Zdeňka Hanku a jeho tvorbu představit.
Cassandra Clare, lovkyně stínů
- Medailonky
- Vytvořeno 20. 9. 2015 3:00
- Autor: Dagmar Garciová

Tato americká autorka se proslavila mezinárodně známou knižní sérií Nástroje smrti, ve které představila svět lovců stínů. Mezi její další fantasy série patří Pekelné stroje a Magisterium, na kterém spolupracovala s Holly Black.
Marie Brožová – Múza dnešní šedi
- Medailonky
- Vytvořeno 7. 2. 2015 2:00
- Autor: Dagmar Garciová

Její kresby okouzlily nejen děti, ale i dospělé. Její slova dojímají a dělají s lidskou duší zázraky. Řeč je o královně MAB aneb Marii Brožové, která je význačnou výtvarnicí a také spisovatelkou. Své nápady čerpá z každodenního života - z důležitých i méně významných okamžiků, jež prolínají naše životy. Píše o přátelství, lásce, rodině, zradě, smrti, radosti i bolesti. To vše propojuje s magií, která je všude kolem nás a v dnešním uspěchaném světě si jí málokdo povšimne, a přitom stačí tak málo.
Literární činnost Arnošta Lustiga
- Medailonky
- Vytvořeno 10. 1. 2015 2:00
- Autor: Ingrid Chytilová

Arnošt Lustig je znám především literární tvorbou, v níž zachycuje lidské utrpení a ponížení. Příběhy jeho postav jsou zasazeny do historického kontextu – období druhé světové války a do přesně vymezeného prostoru ghetta či koncentračního tábora. Ve svých prózách chce poukázat především na nepokořitelnost člověka a jeho schopnost překonávat obtíže a vzdorovat nepřízni osudu. Podle Milana Jungmanna „Lustig přímo žízní dozvědět se, „co je na dně člověka“, co z něho zůstane, když je sám a sám proti zlu, hrůze, bolesti, noci – a konečně když je sám proti smrti“. [1]
Ivan Blatný (1919 - 1990)
- Medailonky
- Vytvořeno 4. 11. 2014 2:00
- Autor: Michaela Ištvánová

Český básník a překladatel, který se narodil 21. prosince 1919. Jeho otcem byl spisovatel a dramatik Lev Blatný, ten ale umírá na tuberkulózu, když bylo Ivanovi pouhých 11 let. O necelé tři roky později mu umírá na stejnou nemoc i matka. Mladý Ivan Blatný zůstává sám se svou babičkou. Důležitou úlohu v jeho životě sehrál Vítězslav Nezval, jenž by mohl být označen také jako jeho patron.
Mo Hayder, královna morbidnosti
- Medailonky
- Vytvořeno 28. 8. 2014 3:00
- Autor: Lukáš Loužecký

Britská autorka kriminálních románů Mo Hayder během své spisovatelské kariéry již několikrát dokázala, že umí čtenáře opravdu hodně vyděsit. Její romány nahánějí husí kůži a nutí čtenáře spát při rozsvíceném světle. Nabízí věrohodné podání strachu, který vás nenechá usnout.
Michael Cunningham – ne/obyčejné životy ne/obyčejných lidí
- Medailonky
- Vytvořeno 15. 8. 2014 3:00
- Autor: Jana Křepelová

„Žijeme svoje životy, děláme to, co děláme, a pak jdeme spát – jak je to prosté a obyčejné!“ Tato věta z asi nejznámějšího Cunninghamova románu Hodiny vystihuje všechna jeho dosavadní díla. Hrdinové a hrdinky v jeho knihách vystupují jako individuality, které jen chtějí žít svůj život a touží po pochopení ostatních lidí.
Khaled Hosseini – víc než jen Lovec draků
- Medailonky
- Vytvořeno 6. 6. 2014 3:00
- Autor: Alena Oudová

Je málo autorů, kteří dokáží příběhem oslovit do takové míry, že se přímo dotknou čtenářovy duše. Jedním z takových autorů je zcela bezpochyby americký spisovatel Khaled Hosseini, který do svých knih vkládá nejen lásku k rodné zemi, Afghanistánu, ale také část své duše.
Iny Lorentz a „její“ středověký svět
- Medailonky
- Vytvořeno 30. 3. 2014 3:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

Iny Lorentz je označována jako autorka bestsellerů a historických románů ze středověku. Dosud největší úspěch měla její trilogie Die Wanderhure - Kočovná nevěstka, která se v Německu dočkala i zfilmování. Je velká škoda, že tak velké příběhy, jakým je právě Kočovná nevěstka, se nedostanou do našich kin a TV. Naši slovenští sousedé jsou na tom o něco lépe, a tak jsem měla možnost před napsáním tohoto medailonku všechny tři filmy zhlédnout. Nebudu však psát o filmu, i když by rozhodně stál za to. Budu psát o autorce (dvojici autorů) a o jejích knihách.
Dante, Peklo a tvé ohyzdy
- Medailonky
- Vytvořeno 24. 2. 2014 2:00
- Autor: Renata Vaďurová

Kdyby po mně někdo chtěl, abych během doby potřebné pro vykouření jedné cigarety zvolila z celé světové literární palety jednoho autora, jedno jméno ze všech dokonalých psavců, nutil by mě ke zkratce, k hledání, k výběru, k pokoře, k jistotě. Muselo by to být jméno zvučné, ale i tiché, spisovatel prověřený časem historickým i časem přítomným, spisovatel obsáhlý i konkrétní. A ač mám k superlativům nedůvěru, musela by jeho tvorba být jimi naplněná. Musel by to být ten pravý.
Nová královna britské detektivky, které radí manžel
- Medailonky
- Vytvořeno 4. 2. 2014 2:09
- Autor: Alena Oudová

Arthur Conan Doyle a jeho Sherlock Holmes, Agatha Christie spolu se svým Herculem Poirotem, Georges Simenon a jeho komisař Maigret, Raymond Chandler a detektiv Marlowe. To je jen krátký výčet autorů detektivek a jejich hrdinů, které zná celý svět. Nyní si mezi ně můžeme zařadit ještě jednu dvojici – Jane Caseyovou a její detektiv konstábl Maeve Kerriganová.
František Langer
- Medailonky
- Vytvořeno 19. 11. 2013 2:00
- Autor: Lucie Sigmundová

Období první republiky, to nejsou jenom bratři Čapkové nebo Karel Poláček, kteří dodnes zůstali výraznými symboly této éry. Patří sem také František Langer - uznávaný tvůrce, dobrý přítel Karla Čapka a muž, jehož dům se po uvedení hry Velbloud uchem jehly zaplnil soškami velbloudů od nadšených diváků.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...