Komiksy

Ms. Marvel se představuje

Komiksy: G. Willow Wilsonová – Ms. Marvel: (Ne)Normální

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
Vytvořeno 18. 4. 2019 1:00
Autor: Radovan Kolbaba
5

V kinech řádí první marvelovka s ženskou ústřední hrdinkou, a když už se na velkém plátně představuje Captain Marvel, proč nepoznat i její mladou nástupkyni? Komiksová kniha s názvem Ms. Marvel: (Ne)Normální získala cenu Hugo pro nejlepší komiks, stejně jako jiná prestižní ocenění a řadu nominací. Za účelem jejího českého vydání se spojila nakladatelství Paseka a CREW a my se tak můžeme seznámit s první muslimskou marveláckou superhrdinkou.

  

ms-marvel-nenormalniKamala Khanová je šestnáctiletá dívka s pákistánskými kořeny žijící v Jersey. Jakoby nestačila puberta, sváří se v Kamale její původ s liberálním prostředím, které ji obklopuje. Navíc je Kamala nerd milující superhrdiny a píšící fanfiction i o tom, jak Kapitán Amerika, Iron Man a Captain Marvel bojují s vesmírnými příšerami, aby ochránili planetu jednorožců. Jednoho večera Kamala neposlechne rodiče, nemající porozumění pro svou pubertální dceru, a uteče oknem na párty. To ještě netuší, že jí ten večer změní celý život.

 

Ms. Marvel od G. Willow Wilsonové v mnohém připomíná takzvané origin příběhy, jak je známe z komiksů a za posledních dvacet let i z mnoha komiksových filmů. Nejprve seznamuje s hrdinkou v jejím běžném prostředí, poté se něco přihodí, dotyčná se změní, učí se nakládat se svými schopnostmi i nově nabytou odpovědností a tak dále. Kamale navíc chybí silný antagonista, byť srovnání se sama se sebou a svou jinakostí jí dává zabrat dost a dost.

 

Často se dočtete, že je Ms. Marvel výjimečná především hlavní hrdinkou muslimskou dívkou. Může to vypadat jako kalkul poplatný současné době a jejím trendům, ale Kamalina rodina a její kulturní zázemí jsou zobrazeny stejně zajímavě jako její superhrdinská stránka. I na nevelkém prostoru komiksu je patrné, jak těžké je pro dívku žijící kousek od New Yorku dodržovat řadu příkazů, které jí nedávají smysl. Nelze se divit, že se ptá, proč jako jediná nesmí chodit na sexuální výchovu, případně když trochu remcá během kázání v mešitě.

 

Kresby jsou dílem Adriana Alphony a podtrhují příběh, který je zaměřený spíše na dospívající dívky, než konzumenty mangy či drsných historek Franka Millera. Snad až na nadpozemské zjevení dříve zmíněné trojice superhrdinů, v komiksu chybí výrazné originální momenty. Grafická stránka knihy je, vyjma matných barev, zdařilá, ale scénáři jen slouží, než aby mu přidala něco navíc.

 

Ms. Marvel si užijí ti, kteří preferují sympatické třeštidlo v hlavní úloze a usměvavý střet kultur před než propracovaným dějem či akčními hody. První dobrodružství Kamaly Khanové nenabízí nic zásadnějšího, než humorem lemovaný příběh zrodu mladé superhrdinky. V tomto směru nic nezmění ani bonusový příběh na konci knihy.

Ms. Marvel: (Ne)Normální
Autor G. Willow Wilsonová
Překlad Anna Křivánková
Ilustrace Adrian Alphona
Nakladatelství Paseka, Crew
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 120
ISBN/EAN 978-80-7432-943-2
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny