
Je to už přes 70 let, co se zrodila komiksová postava Captain America, přesto se tento legendární bojovník stále vyhřívá na výsluní slávy. U nás je to především díky trilogii omnibusů shrnujících sešitová vydání s tímto vojákem v hlavní roli v pojetí scénáristy Eda Brubakera, kterou v tomto roce vydalo nakladatelství BB/art. Dnes se podíváme na druhý z nich, jenž svým dějem částečně navazuje z velké části první díl.
Captain America se opět střetává se svým úhlavním protivníkem Redem Skullem, který zázračně vstal (nikoliv poprvé) z mrtvých. Navíc se ke slovu znovu hlásí Red Skullova dcera Sina a její násilnický přítel Crossbones, aby společně započali krvavý večírek. A aby toho nebylo málo, připravuje se nová občanská válka, tentokrát mezi samotnými superhrdiny zastávajícími dvě protichůdná stanoviska vůči povinné registraci lidí se zvláštními schopnostmi. To je až příliš problémů najednou i na takovou legendu, jakou je Captain America! Naštěstí po jeho boku stojí krásná Sharon, která je tu nově postavena před těžké dilema, zda dát přednost svým povinnostem vůči S.H.I.E.L.D.u nebo svým citům ke své staré lásce. Ke slovu se hlásí i Capův bývalý parťák Bucky, kdysi vystupující i jako Zimní voják, tajná zbraň socialistického Ruska, jenž se však chová velice podezřele...
Komiks je napěchován akcí. Dočkáte se nejedné honičky, politických intrik v pozadí i soubojů s nejpodivnějšími bojovníky světa, jako jsou například geneticky upravení nacističtí nadlidé nebo robotický golem spalující svým laserovým zrakem vše ve svém okolí. Inu, způsob boje se od dob druhé světové války značně posunul dopředu. Už nejde o souboj muže proti muži, ale o válku superhrdinů s výdobytky moderní techniky, ať z kovu a drátů nebo alespoň z lidí geneticky upravených. O rozdílných podmínkách v tomto novém druhu války se brzy přesvědčí hlavní hrdina, jenž je sice ve svých vzpomínkách stále v období kolem roku 1944, avšak musí se velice rychle adaptovat, aby byl s to čelit novým výzvám.
Více vám ale k ději neprozradím. Snad jen to, že je scénář opět velice promyšlený, a tentokrát dokonce ještě komplikovanější nežli v prvním dílu. Ed Brubaker vytvořil skvělý opus, který je navíc doplněn jednoznačně brilantními kresbami Steva Eptinga, Michaela Larka nebo Mika Perkinse. Barvy jsou tlumené, tahy zřetelné, vše zachyceno do všech detailů. Musím uznat, že spojení originálního scénáře spolu s tvorbou těchto výjimečných kreslířů dalo vzniknout nádhernému opusu, jenž se v knihovničce milovníka komiksů může stát jednou z největších perel.
Pokud jsem vás ještě dostatečně nenavnadila přinejmenším k prolistování tohoto komiksu ve vašem knihkupectví, pak ještě připojím informaci o bonusech, které jsou součástí druhého omnibusu. V závěru je připojen krátký životopis a popis díla Eda Brubakera, dále čtivý rozhovor s ním i se Stevem Eptingem a nakonec životopis Captaina Americy a Zimního vojáka.
Komiks vřele doporučuji, zvláště pokud jste si už pořídili první díl. Druhé pokračování vás nezklame, spíše naopak. A pokud jste si Captaina Americu zamilovali stejně jako já, mám pro vás dobrou zprávu: třetí díl v českém překladu je už na světě, recenzi na něj vám přineseme v nejbližších dnech.
Komiks Captain America: omnibus 2 vydalo nakladatelství BB/art