
Gotický román: Předchůdce moderního hororu
- Dějiny literatury
- Vytvořeno 27. 9. 2009 2:10
- Autor: Alena Štouračová

Čtenář z jednadvacátého století si lehce všimne toho, že gotické romány jsou založeny na černobílém vidění postav. Neexistuje zde postava neutrální, v románech tohoto typu nalezneme pouze hrdiny a padouchy (tj. upíry, duchy nebo nestvůry). Při četbě gotického románu také nejeden moderní čtenář zakroutí hlavou nad naivními milostnými zápletkami, které jdou ruku v ruce s hrůzostrašnými scénami.
Za zakladatele gotické literatury je považován Angličan Horace Walpole (1717–1797), který roku 1764 vydal román Otrantský zámek. Tento román, jenž je hororovým příběhem odehrávajícím se v dobách křižáckých válek, se snažil vyvolat ve čtenáři líčením strašidelného příběhu hrůzu a strach. Pro zajímavost, aby Walpole dodal své knize na tajemnosti, lživě prohlašoval, že text knihy je původním středověkým románem, který objevil a znovu vydal.
Walpolův Ontrantský zámek inspiroval tvorbu anglické literátky Clary Reevové (1729–1807), která pod jeho vlivem napsala mimo jiné román Starý anglický baron (1777). Reevová navázala na Walpola nejen v hlavní dějové ose, ale také v řadě detailních prvků, které se potom ustálily a jsou výplní většiny následujících gotických románů. Mezi takovéto prvky patří například přenocování v tajemné komnatě nebo nečekaný šlechtický původ u někoho z chudé rodiny.
Ke klasikům gotického žánru patří také Ann Radcliffová (1764–1823), autorka slavného Sicilského románu (1790), v němž můžeme narazit nejen na autorčino zalíbení v přírodě, ale i na půlstránkové odbočky, které zapadají do děje a zpestřují jej. Témata odboček jsou různá – od názoru na náboženství, lásku nebo štěstí až po pohled na atmosféru hřbitova. Radcliffová také v románu zcela oddělila hrůzostrašné a milostné linie, aby je následně mohla v závěrečné pointě proměnit v jednu.
Anglický spisovatel a dramatik Mathew Gregory Lewis (1775–1818) se přiblížil ke gotické literatuře anonymním vydáním románu Mnich (1796). Většina recenzentů knihu ihned odmítla jako nabubřelou a nepřirozenou, někteří ji dokonce označovali za trestuhodně obscénní. Na základě této špatné pověsti však román Mnich dosáhl nehorázného úspěchu. Když se Lewis později přihlásil k autorství, byl obviněn z veřejného pohoršení. Například lord George Gordon Byron o něm napsal, že „proměnil básnictví ve hřbitov“.
Gotickým románem Frankenstein (1818), jenž vypráví příběh mladého vědce Viktora Frankensteina, který stvořil umělého člověka – monstrum ohyzdné podoby s nadlidskou silou, zazářila Mary Shelleyová (1797–1851), druhá manželka anglického romantického básníka Percy Bysshe Shelleyho. Původní verzi příběhu o Frankensteinovi autorka napsala během deštivého léta roku 1816, které trávila spolu se svým nastávajícím manželem Shelleym na dovolené u lorda George Gordona Byrona. Literáti si deštivé odpoledne krátili vymýšlením hrůzostrašných historek. Zatímco Shelleyová vytvořila kultovní román Frankenstein, lord Byron napsal fragment povídky Vampýr, kterou následně k vydání přepsal John William Polidori (1795–1821), jenž byl anglickým spisovatelem, Byronovým osobním lékařem a společníkem na cestách.
Povídka Vampýr se stala jednou z inspirací pozdějších upířích hororů. Pro zajímavost, snad nejslavnějším upírem devatenáctého století se stal hrabě Drákula, který byl původně zobrazen v románu irského spisovatele Abrahama Stokera (1847–1912) a který svou pozici uhájil i ve století dvacátém.
Nejlépe hodnocené články
- Tři otázky na tělo: Dají se psát vážná témata i zábavnou formou?
- Radka Denemarková: Čemu nerozumím, si chci pokaždé propátrat literárním světem
- Jaké to je, být zdravý mezi choromyslnými?
- Petr Kliment: „Tištěná kniha bude jednou starožitností pro sběratele“
- Antická filosofie snadno a rychle. A nejenom to
Soutěže
Aktuality
-
Lidé poslechem audioknih tráví stále více času
Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.
Číst dál... -
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
Odpovědět po dvou letech se vyplatí :) -
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Dobrý den, děkuji za komentář, pan Vondruška vystudoval historii na FF UK, studie napsal v době, kdy ... -
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Vondruška se sotva mohl zapsat do povědomí (podvědomí je maličko něco jiného) "... mnoha věděckými ... -
Touha bez romantiky
Ano, o tom vím, ale zmiňoval jsem se o Vaší vlastní literární tvorbě, proto jsem neuváděl překlad ... -
Touha bez romantiky
Děkuji za zmínku o knize. Ráda bych doplnila informace, jejichž absence mě zde zarazila. Mezi vydáním ... -
Když se introvertka vdá
Já sice typický introvert nejsem, ale tenhle komiks mě moc baví! Díky za super recenzi -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, děkuji Vám za zprávu. Předně Vám přeji vše nejlepší v tomto roce! Moc mne ... -
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...