Knihy pro děti a mládež



Roald Dahl – Karlík a továrna na čokoládu Tisk Email
(2 hlasů)
Autor: Hana Horáková   
Středa, 19 Srpen 2009 00:00
karlik a tovarna na cokoladu 100x100„Buď pozdraven, šťastný nálezče tohoto zlatého kupónu! Pan Willy Wonka ti upřímně potřásá pravicí! Čeká tě spousta báječných překvapení! Prožiješ úžasné věci! Neboť tímto jsi zván k celodenní návštěvě mé továrny – spolu se všemi ostatními, kdož budou mít to štěstí a najdou mé zlaté kupóny! Já, Willy Wonka, vás osobně provedu celou továrnou, seznámím vás se všemi jejími zajímavostmi, a nakonec, až se rozloučíme, doprovodí tě k domovu kolona nákladních aut! Slibuji ti, že budou naložena tolika sladkostmi, aby tobě i celé tvé rodině vydržely dlouhá léta.“

Snem mnoha dětí na celém světě je umět čarovat nebo alespoň potkat někoho, kdo má tyto schopnosti. Díky touze splnit veškerá přání se otevírá svět neomezené fantazie. Fantazie,  kterou nám nabízí Roald Dahl, autor knihy o Karlíkovi. Ten patří mezi vyhledávané autory dětského světa literatury a svou tvorbou ovšem neoslovil jen dětské čtenáře, ale i dospělé. Vtahuje nás do pohádkových příběhů s lehkostí, jako jsou ony samy napsány.

karlik a tovarna na cokoladu obalZačátkem knihy se setkáváme s malým chlapcem Karlíkem Bucketem a jeho chudou rodinou. Ve městě, kde bydlí, je továrna, která je největší na světě a vyrábí se v ní čokoláda a další prapodivné pamlsky různých chutí. Celé tajemství je opředeno právě kolem ní. Továrnu vede pan Willy Wonka, ale když kdysi, kdysi dávno propustil své zaměstnance a továrnu zavřel, začaly se dít podivné věci. I když z továrny nikdo od té doby nevyšel a ani do ní nevstoupil, pořád se z komínů kouří a v továrně se pracuje. Otázkou zůstává, kdo čokoládu vyrábí, když zaměstnanci byli propuštěni? Jednoho krásného dne se po celém světe roznesou noviny, ve kterých pan Wonka vydává prohlášení, že pěti dětem, které v jeho čokoládách najdou Zlatý kupón, umožní podívat se do jeho továrny. Na celém světě nastane shon po Zlatých kupónech. A tak začíná i příběh Karlíka, který zatouží jako každé jiné dítě po prohlídce továrny. Čokoládu ovšem dostává jen jednou za rok a to na své narozeniny.

Karlík se jen rozpačitě usmál a usedl na pelest postele. V dlaních opatrně svíral svůj dárek, svůj jediný dárek k narozeninám. WONKOVA MEDOSLADKÁ RAJSKÁ POCHOUTKA, hlásala slova na jeho obalu (...) Pokojem se rozhostilo ticho. Všichni s napětím čekali na okamžik, když Karlík začne svůj dárek rozbalovat (...)  Pomalu a láskyplně přejel prsty po celé její délce a zase zpátky, zrovna jako by ji hladil, a lesklý papírový obal v ztichlém pokoji ostře zapraskal.
Potom se ozval vlídný hlas paní Bucketové. „Nesmíš být moc zklamaný, broučku, když pod obalem nenajdeš to, co bys tam tak rád našel,“ řekla.


Splní se Karlíkovi to co si tak moc přeje? Už byly nalezeny čtyři kupóny a všechny děti, které je našly, jsou podle dědečka Jiříka „pěkní rozmazlenci, kteří si ničeho neváží“! Abychom se dozvěděli, jak to všechno dopadne, musíme se začíst do příběhu plného napětí, fantazie, čokoládových a nečokoládových dobrůtek a tak trochu prapodivného Willyho Wonky a jeho tajemných pomocníků.

Karlík a továrna na čokoládu je kniha, která se řadí mezi prózu. Jsou  zde  fantastické prvky a vyskytují se v celé povídce. Autor vypráví příběh v er-formě (časově stojí mimo děj) a přítomném čase, který se občas v přímé řeči prolíná s minulým. V nakladatelství Academia byla kniha přeložena do spisovné češtiny, kupodivu i v přímé řeči.

Pravidelné uspořádání díla se vyznačuje svou příjemnou čtivostí. Zejména je důležitý přirozený počátek, kdy se setkáváme s Karlíkovou rodinou, jsme seznámeni s jejich sociální situací atd. Je přítomna gradace: jak to asi s Karlíkem dopadne? Dostane zlatý kupon? Vyhraje hlavní cenu on nebo další soutěžící? Je zde zřejmé znejistění konce příběhu. Ač je dílo kompozičně tektonicky uzavřeno a my máme pocit happy endu, autor nás stále udržuje v jistém napětí.

Jaký je motiv autora? Motivem zde může být rozvíjení dětské fantazie. Dahl ji podporuje v jejím rozvíjení a uskutečnění. Nic není nemožné. Nadpřirozené věci nejsou skutečné? Všechno, co chceš, dokážeš, jen popusť svou fantazii dál!

Hlavní postavy příběhu staví autor do jisté konfrontace. Zmiňuje zde svět dospělých a svět dětí. Svět realismu oproti světu věčného snění a optimismu. Jsou zde zmíněné jak postavy negativní, jako je Fialka nebo Miki Telekuk, tak i postavy kladné – to je Karlík nebo dědeček Pepa, který je věčný snílek. Pan Willy Wonka tu zastává pozici vzhledově dospělého člověka, který se svým uvažováním přibližuje k dítěti. Je to takový prostředník mezi racionálním světem dospělých a tím dětským.

Věk v knize doporučen není. Myslím si, že knihu si rádi přečtou jak dospělí, tak i děti mladšího školního věku (tj. od 6-8 let). Co by mohlo mladé čtenáře zaujmout, je, že hlavním hrdinou je chlapec, věkově jim podobný, ale s trochu jinými problémy, než jsou například věčné rozepře s rodiči. Doporučuji knihu všem, kteří touží po světu fantazie a nejen té dětské. Vždyť i dospělí čtenáři umí snít!

Knihu Karlík a továrna na čokoládu vydalo nakladatelství Academia.

Obsah této knihy si můžete přečíst v sekci Čtenářský deník.






Přidat odkaz na článek:
Facebook  Linkuj.cz  Pozrisi.sk  Park.sk  TOPodkazy.cz  LinkedIn  Twitter  Jagg  Bookmarky  Vybrali.sme  Topclanky  Mediablog  Google digg  Del.icio.us

Komentářů
Přidat Nový Hledat
+/-
Přidat komentář
Jméno:
Email:
 
Web:
Název:
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 
Pisu3
Literární soutěž 2010
Pisu2
Anketa
Koupili byste si elektronickou čtečku knih?
 
Poslední přidané inzeráty
bazar 10x10pxeVsaYXtFtzw
Beletrie (03.09.2010)
bazar 10x10pxIris Johansen - Tekoucí písek
Beletrie (12.08.2010)
bazar 10x10pxPříští rok o rok mladší...jenom pro dámy
Kariéra, životní styl, rádci (03.08.2010)
bazar 10x10pxPříští rok o rok mladší
Kariéra, životní styl, rádci (03.08.2010)
bazar 10x10pxC. S. Lewis - Narnie komplet
Fantasy literatura (03.08.2010)
Soutěž
Soutěž o knihu Byla kdysi válka

knihaDnes vám přinášíme soutěž o tři výtisky knihy Byla kdysi válka. Tuto knihu napsal John Steinbeck, držitel Nobelovy ceny, kterého můžete znát díky dílům, jako je Neznámému bohu, Hrozny hněvu nebo Na východ od ráje. Knihu Byla kdysi válka do soutěže věnuje nakladatelství Alpress.

Celý článek...
Aktuality
Kdo získá titul nejlepšího brněnského básníka?
Napište nejlepší oslavnou báseň o Brně, vyzývá tvůrčí autory nakladatelství Host. Toto brněnské nakladatelství v letošním roce vyhlašuje druhý ročník básnické soutěže Brněnská sedmikráska. O tom, která báseň se stane brněnskou jedničkou, se dozvíme v sobotu 25. září 2010 v rámci druhého ročníku festivalu Brněnské kulturní HOSTování.
 
Prvňáčci ovládli čtení. Za odměnu dostali svou první knížku
V současné době finišuje druhý ročník projektu „Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka“, kterého se v průběhu školního roku zúčastnilo na dvanáct tisíc českých prvňáčků. Tento projekt, na jehož realizaci se podílela Národní pedagogická knihovna Komenského – divize Ústavu pro informace ve vzdělávání, je součástí resortního projektu  ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s názvem „Podporujeme čtenářskou gramotnost“.
 
Doporučujeme
Odkazy
Programy a věci zdarma na internetu

Na sport a do přírody jsou ideální
kontaktní čočky.

Nenoste brýle, zkuste radši kontaktní čočky.


Zajímavosti
Dílo Karla Čapka on-line
Městská knihovna v Praze se ve spolupráci s Ústavem Českého národního korpusu, Společnosti bratří Čapků a Památníku Karla Čapka ve Strži rozhodla zpřístupnit kompletní dílo Karla Čapka v elektronické podobě ke stažení. Kompletní sbírku Čapkových děl naleznete na stránkách Městské knihovny v Praze.
RSS
Anketa
Jakou knihu si berete s sebou na dovolenou?
 
Z čtenářského deníku
Proč muži nenávidí ženy?
Stieg Larsson patří k autorům, kterým nebylo dopřáno si svůj věhlas a slávu dostatečně vychutnat. Jeho knihy byly vydány až po jeho předčasné a překvapivé smrti. Ihned po vydání se však jeho dílo setkalo s bouřlivým ohlasem nejen čtenářů, ale i kritiků. V kině jste již mohli shlédnout filmovou adaptaci prvního románu úspěšné trilogie Milénium – Muži, kteří nenávidí ženy. Česká premiéra filmového zpracování druhého dílu Dívka, která si hrála s ohněm je pak plánována na 16. 9. 2010.
Celý článek...
 
Karel Havlíček Borovský – Křest svatého Vladimíra

Karel Havlíček Borovský patří k nejvýraznějším satirikům české literatury. Za svůj kritický postoj ke skutečnostem, jež panovaly za jeho života, tedy v 19. století, byl poslán do vyhnanství do rakouského Brixenu, kde žil pod policejním dohledem. Z nedobrovolného exilu se do vlasti navrátil o čtyři roky později (r. 1855), rok před svou smrtí.

Celý článek...
 
Počet návštěv
mod_vvisit_counterDnes972
mod_vvisit_counterTento týden4319
mod_vvisit_counterTento měsíc2491
mod_vvisit_counterCelkem231352

Online : 23
Přihlášení