Ukázky z knih

Případy detektiva Kláska a opičáka Jojíka

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Krátké detektivní příběhy s ilustrovaným rozluštěním pro čtenáře od šesti let. Kniha plná originálních ilustrací rozvíjí logické myšlení, pozornost a čtenářské dovednosti. Čti, prohlížej si a pátrej! Detektiv Klásek a opičák Jojík potřebují tvůj postřeh a bystrou hlavu. Bez tebe zločince nedopadnou.ilPředmluva

Ahoj děti, ano, vy chytré, bystré a vnímavé šikulky. 
Cože? Kdo to řekl, že děti nejsou chytré, bystré a vnímavé? Ty, škarohlíde? Jdi k šípku! Lžeš. 
Děti jsou šikulky, co rády čtou. A taky rády přicházejí věcem na kloub, jako praví detektivové. Že ano, že mám pravdu, děti?
Tak hurá, jdeme číst detektivní příběhy pana Kláska a opičáka Jojíka. Kdo je pachatelem? Inu, na to si přijďte samy. Poradí vám obrázky. Jestli jste zlosyna odhalily správně, zjistíte v kapitolách s názvem Vyřešení.


Případ nového zaměstnání

Děti, prosím, seznamte se. Pán v elegantní vestě a motýlkem pod krkem se jmenuje Klásek. Pan Klásek je malé postavy, ale velkého ducha. Je to člověk bystrý, zvídavý a spravedlivý. Na nose má brýle, aby na všechno dobře viděl. A aby mu nic neuniklo, mívá po ruce lupu. A aby na nic nezapomněl, nosí po kapsách notes i s tužkou. Když si všechny jeho vlastnosti sesumírujete, určitě vám správně vyjde, čím se pan Klásek živí. Ano, dobře. Pan Klásek je učitel, učí biologii.
Biologie je věda o přírodě. Pan Klásek ví, jak se která rostlina jmenuje, umí pojmenovat všechna zvířata.
Pan Klásek je dobrý učitel. Ve svém kabinetu má vždy vzorně uklizeno. Nepořádek nemá rád.
„Joj. Nepořádek? Ten přímo miluji. Joj!“
Slyšeli jste to taky? Kdo to řekl? Ať se koukám, jak se koukám, v kabinetu nikoho nevidím.
„Joj. A co já, já jsem vosk?“
Mě snad šálí zrak. Hlas se ozývá z obrázku na zdi. Je na něm namalovaný opičák, pod kterým je napsáno: šimpanz učenlivý. I kdepak, to se mi asi jen něco zdálo. Opičák, ač je učenlivý, není živý, nemůže na nás volat.
„Joj, joj, ale já žiju. Koukej! Hop!“
Opičák vyskočil z obrázku. Jéje, kam skočí, tam je paseka. Po zemi se válejíobrázky a knížky, vycpaná veverka se houpe na židli a pastelkami jsou na koberci přišpendleni dva vzácní motýli.
A to všechno se děje právě ve chvíli, kdy do kabinetu vchází pan učitel. Za ním vstupuje, no to je nadělení, pan ředitel! K neštěstí plus, opičák skočil panu Kláskovi za krk. A ne a ne se pustit.
Pan ředitel se zamračil: „Pane kolego, já ve škole žádné opice, opičáky ani opičárny nesnesu, prosím, opusťte tuto budovu.“
Milý pan Klásek doučiteloval. Sbalil si lupu, sešitek a i s učenlivým opičákem se vydal hledat novou práci. Je na vás, ať poznáte jakou. A jelikož už znáte pana Kláska, určitě úkol zvládnete na jedničku.

Vyřešení

Nemám žádné pochyby o čtenářích této knížky. Jsou chytří jako praví detektivové. Určitě neudělali chybu. Správně určili, že se pan Klásek stal detektivem. Vždyť má pro toto povolání ty pravé vlastnosti – je bystrý, zvídavý a spravedlivý.
To by se také mohl dát k indiánům! I kdepak, indiáni nemají lupu, oheň rozdělávají pomocí dvou dřívek, která třou o sebe.
A co kuchař, ten přece také má mít fi štrón, aby uvařil chutné jídlo! To je sice pravda, ale hlavně by měl mít vařečku, lupou nic nezamíchá.


Knihu Případy detektiva Kláska a opičáka Jojíka vydalo nakladatelství Grada

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Práce se dřevem

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Práce se dřevem z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení