Soutěže: Ukončené soutěže

Soutěž o kompletní vydání komiksu Kasta Metabaronů

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Ode dneška mátě jedinečnou možnost vyhrát v naší soutěži kompletní vydání komiksu Kasta Metabaronů, který vydalo a do soutěže věnovalo nakladatelství Crew. Komiks vychází v edici Mistrovská díla evropského komiksu. Tři správné odpovědi na tři soutěžní otázky a komiks může být váš.

Výhru do soutěže věnovalo nakladatelství:


Crew


logoCena v soutěži:

1x komiks Kasta Metabaronů

 

knihaKomiksová kniha galaktických rozměrů!

Alejandro Jodorowsky měl v sedmdesátých letech úžasný projekt. Pracoval na filmové verzi Duny. Měl to být dvanáctihodinový velkofilm, do kterého byli obsazeni Orson Welles, Mick Jagger, Salvador Dalí a hudbu měla skládat skupina Pink Floyd. Vizuální podobu filmu měl na starosti tehdy ještě neznámý H. R. Giger a s ním komiksový kreslíř  Jean Giraud alias Moebius. Na projektu se několik let pracovalo, ale producenti se nakonec tak velkého a tak evropského projektu zalekli a raději počkali na vypršení práv a poté Dunu svěřili „normálnějšímu“ Davidu Lynchovi. Filmoví diváci možná prodělali, příznivci komiksu na tom ale jen získali. Jodorowsky své nápady a vize vtělil do své série Incala a především do Kasty metabaronů.

Kasta metabaronů je rozmáchle epický příběh, který je inspirovaný stejně tak Dunou, jako japonskou kulturou, rytířskými legendami, space operami a mystikou. Mistr pera Alejandro Jodorowsky stvořil sci-fi komiks s příměsí mýtů a bájí. Rozmáchlý a více než sto let trvající epos s hrdiny většími než vesmír, s příběhy tragických lásek, velkých obětí, gigantických dobrodružství a monumentálních vesmírných soubojů.

O českém vydání se uvažovalo hodně dlouho, ale nebylo to tak úplně snadné. Petr Litoš z nakladatelství Crew k tomu říká: „Kasta metabaronů je rozhodně ten největší komiks, který jsme kdy dělali... a to už toho za sebou máme hodně. On je to i jeden z největších barevných komiksů, které u nás kdy vyšly – má přes 550 stránek! Ale Metabarony jsme vydat chtěli a byli jsme rozhodnutí, že je nebudeme půlit ani vydávat na pokračování, že je vydáme komplet v jedné knize.“  Což ale přineslo nové problémy: „Crew se vždycky snažila držet ceny komiksů co nejníž, aby byly naše tituly dostupné každému. Což byl u takhle objemného barevného komiksu problém. Rozhodně jsme nechtěli, aby byla Kasta metabaronů nějaká rarita určená pouze sběratelům. Ale jelikož má řada Mistrovská díla evropského komiksu čím dál větší úspěch, mohli jsme si dovolit risknout, vsadit na větší prodeje a stlačit brožovanou verzi tohohle obřího špalku pod tisícovku. Samozřejmě, jako obvykle děláme i vázanou verzi a v tomhle případě i speciální limitovanou edici, takže si čtenáři budou mít z čeho vybírat.“

Metabaroni zobrazují historii výjimečného rodu vesmírných bojovníků. Epopej dynastie Castaků představuje životní osudy pěti metabaronů v rozmezí stovek let. Celá sága čítající osm alb vycházela v letech 1992-2003 ve francouzském nakladatelství Humanoïdes Associés a okamžitě se stala obrovským hitem. Roku 2001 získala série Eagle Award,  v listopadu roku 2003 se okamžitě objevilo první velké souborné vydání La Caste des Méta-Barons – l'integrale, za kterým následovalo americké vydání, které bylo roku 2005 nominováno na Harvey Award.

Někteří přirovnávají Kastu Metabaronů k řecké tragédii a přou se, zda to vůbec je space opera. Je pravda, že Jodorowského příběh víc připomíná staré mýty, kde hrdinové zvedají na ramenou planety a kde nepatrné omyly vedou k tragickým koncům. Ostatně i forma vyprávění, kdy máme celou ságu zprostředkovanou barvitým líčením jednoho robota druhému, k legendě dokonale sedí. Stejně jako Jodorowského hrátky s jazykem a zběsilé nápady.

Ovšem Kasta metabaronů by se nestala takovou legendou bez naprosto úchvatné kresby Juana Giméneze, která dokáže precizně a detailně zhmotnit i ty nejšílenější světy, i ty nejgigantičtější kosmické lodě. Díky jeho nádherné malbě získává Jodorowského příběh na realističnosti a uvěřitelnosti. Už jen ta kresba by stačila na to, aby se z knihy stala legenda. 

Kasta metabaronů je komiks, který v řadě Mistrovská díla evropského komiksu prostě nemohl chybět. Vesmírný epos ve stylu kultovní Duny u nás navíc vychází v opravdu epické úpravě. Jinou si ani tenhle komiks nezaslouží. 
Soutěžní otázky:


1. Kolik dílů obsahuje kompletní sága Kasta Metabaronů, o jejíž české vydání ode dneška soutěžíme?

2. Kdo je autorem kresby komiksu Kasta Metabaronů?

3. Uveďte autora překladu knihy Kasta Metabaronů.Odpovědi na otázky naleznete na stránkách nakladatelství Crew.Soutěže se mohou zúčastnit všichni s korespondenční adresou v České republice. Stačí správně zodpovědět soutěžní otázku; odpovědi napište do odpovědního formuláře. Nezapomeňte doplnit i svou korespondenční adresu, na kterou bychom zaslali výhru. Výherci budou vylosováni ze všech správných odpovědí. Soutěžit můžete do 22. prosince 2014.

Soutěž byla ukončena. Komiks vyhrává Tomáš Stránský. Gratulujeme!

 

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení