Rozhovory

Rozhovory: Petra Stehlíková

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Petra Stehlíková vystudovala obor zdravotní laborant. Za svůj život vystřídala několik různých zaměstnání, až nakonec začala psát. Své prvotiny vydávala vlastním nákladem a Naslouchač byl nejdřív dostupný nejprve na internetu. V současné době si užívá radosti i starosti na mateřské dovolené.


Petra Stehlíková

Prosím, představte nám stručně svou knihu. Komu je převážně určená?

Naslouchač je první díl sci-fi/fantasy série o dvanáctileté sklenařce Ilan.  Příběh začíná v polovině 24.století, kdy jsou sklenaři už několik generací zotročení. Ilan se jako jedna z mála narodila bez deformací, které sklenaře postihují. Aby nebyla odvedena od své rodiny do nor neboli nevěstinců, od narození se vydává se za chlapce. V nízkém věku se u ní objeví dar naslouchání a Ilanse.tak se může začít učit sklenařským brusičem. Po několika letech si její služby vyžádá sám kapitán pětadvacítky, velitel družiny, která chrání sklenařská města. A tak začíná Ilanina dlouhá cesta.

Vzhledem k věku hlavní hrdinky bych měla Naslouchače doporučit spíš mladším čtenářům, ale myslím si, že ho může číst i dospělý.

Vaše nejnovější kniha Naslouchač je z budoucnosti. Kde jste čerpala inspiraci?

Původně se Naslouchač odehrával ve fiktivním světě. Příběh o Ilan a pětadvacítce je několik let starý. Ale po přečtení Kostičasu jsem se rozhodla svůj příběh zasadit do našeho světa o více jak tři sta let později.

Bojíte se takové budoucnosti?

Já se bojím každé budoucnosti, která se vyvíjí dystopickým směrem. Takže ano, bojím se i té, kterou jsem stvořila v Naslouchači.

Jak stíháte psát knihu, když jste na mateřské dovolené?

Nestíhám :) Většina práce na Naslouchači se děla v době, když bylo dítě malé a chodilo mi po obědě spát. To byly zlaté časy. Ke psaní mi stačila hodina a půl přes den a pak něco večer. Teď už je to podstatně horší. Ale nemyslím si, že by to bylo něco nezvládnutelného. Co jsem si tak všimla, plno žen začne psát právě na mateřské dovolené.

Připravujete novou knihu?

V současnosti pracuji na dvou příbězích. Jedním z nich je samozřejmě pokračování Naslouchače a ten druhý je něco úplně jiného. Ale jestli z nich vzniknou opravdové knihy, to je teď těžké říct. Přála bych to oběma.

Co vy sama ráda čtete?

Momentálně se třeba těším na novou knihu od Jamese Rollinse, na pokračování agenta Pendergasta od L. Childa a D. Prestona, nebo nového Petera May. Pak taky na Dceru (Selekce) a Winter (Měsíční kroniky). Mám ráda každou knížku, která nabízí dobrýíběh.

Děkujeme autorce za rozhovor, přejeme jí vše nejlepší do života a samozřejmě držíme palce i při psaní dalších povedených příběhů.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení