Rozhovory

Rozhovor s Táňou Keleovou-Vasilkovou

1 1 1 1 1 (1 hlas)
tyle=

Táňa Keleová-Vasilková (*1964) je úspěšná slovenská spisovatelka, která se ve svých knihách zaměřuje na obyčejné lidské životy, které ale sama za obyčejné nepovažuje. Za svou tvorbu už dostala několik ocenění. V současné době žije v Devínské Nové Vsi, je vdaná a má tři děti. S autorkou jsme si povídaly převážně o její tvorbě, ale zeptala jsem se jí i na její život, koníčky a oblíbené knihy.


Sama jste manželkou, prožila jste také období, kdy už jste si říkala, že na tuhle životní roli již nemáte sílu?

Nie, vďakabohu, nemala. Je to fantastická rola, ktorú si deň čo deň užívam.

Nedávno jsme zveřejnili recenzi vaší knihy Manželky. Kde jste čerpala inspiraci při psaní tohoto románu? Máte ve svém okolí ženy s podobným osudem?

V živote. Aj keď príbeh, ako všetky ostatné, je vymyslený. Len - inšpirovaný životom.

Je vám nějaká z hrdinek sympatičtější než ty ostatní?

To je jasné! S niektorými sa hádam, s inými kamarátim - ale všetky mám svojím spôsobom rada. Je to ako s ľuďmi. Každý z nás má svoje chybičky - a je na nás, či sa ich naučíme tolerovať a rešpektovať. Myslím, že sa to dá -  stačí si uvedomiť, že ani my nie sme výnimkou.

Proč jste si tak oblíbila ve svých knihách témata inspirující se obyčejným životem?

Pretože si ho žijem. Aj väčšina z nás. A potom: definujte obyčajný. Myslím, že nič nie je obyčajné. A už vôbec nie život.

Na Slovensku máte velký úspěch, vážíte si ocenění, která jste za svou tvorbu obdržela?

Áno, mám z nich radosť, ale hlavne si cením, prečo som ich dostala. Sú potvrdením toho, že moje písanie má význam - pretože moje romány sú čítané. A z toho mám obriu radosť.

Měla jste někdy tvůrčí krizi? Co vám pomohlo?

Ešte pred dvomi mesiacmi by som povedala, že tvorivú krízu nepoznám. Podľa mňa je písanie nielen o fantázii, ale aj o vnútornej sebadisciplíne, o umení vedieť všetko odložiť bokom a ráno si zapnúť počítať a jednoducho písať. Ovládam to bravúrne. Teraz však mám krízu. V októbri mi náhle a tragicky umrel ocko, s ktorým sme si boli veľmi blízki - a ja som odvtedy nenapísala ani čiarku. Jednoducho mi to nejde.

Jaký to byl pocit vydat první knihu? A jak se cítíte teď, když už jich máte na kontě tolik?

Pri prvej som tomu až neverila - takže radosť bola kombinovaná s pocitom neviery. Ale v každom prípade to bolo silné. Teraz sa teším z každej ďalšej. S knihami je to podobné ako s deťmi. Je jedno, či sa vám narodilo prvé alebo tretie: radosť vždy je. Krásna, až neskutočná.

Máte ještě čas na nějaké koníčky? Na jaké?

Koníčkov mám toľko, že keď ich začnem na besedách vymenovávať, ľudia až nechápu, kedy to všetko stíham. Cez víkendy s manželom chalupárčime - máme obrovský sad a ja mám veľkú kvetinovú záhradu, v ktorej pestujem 158 druhov kvetiniek. Chodievam na turistiku a rada lyžujem. Pravidelne, dva razy do týždňa hrávame s manželom bedminton. Rada sa stretávam s priateľmi, jem dobré jedlo a debatujem o živote. A popritom všetkom - a naším deťom - sa venujem fotografovaniu, maľovaniu obrázkov a čítaniu.

Co četba? Který autor je váš oblíbený a proč?

Mám rada knihy od Stephena Kinga a Joy Fieldingovej. A tiež fantazy literatúru: možno preto, že "obyčajný" život si žijem tak intenzívne, že potom si radšej čítam o niečom neskutočnom a rozprávkovom. Alebo sú to pozostatky z detstva: milovala som rozprávky.  A dobré konce...

Autorce ze srdce děkuji za rozhovor a doufám, že znovu nalezne potřebnou inspiraci a sílu na napsání dalšího románu, jelikož její knihy jsou plné příběhů, které napsal sám život, a čtenáři se v nich zajisté najdou.

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Jaro v Kartágu

  Ode dneška soutěžíme o knihu Jaro v Kartágu z nakladatelství Targamannum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení