Rozhovory

Otec TAPATANU Pavel Vrána věří, že dobří lidé ještě nevymřeli

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
il

Znáte TAPATAN? Že ne? Je to ostrov čtení a her pro všechny děti. Seznámíme vás s jejím otcem Pavlem Vránou. Jaký impuls ho popohnal k tomu, aby Tapatan založil? A co vše tam děti čeká? To se dočtete v následujícím rozhovoru s Pavlem Vránou, který je sám autorem několika knih pro děti i pro dospělé. Milý rozhovor s milým skromným člověkem.


logoJste „otcem“ Tapatanu, ostrova čtení a her. Mohl byste nám přiblížit, co všechno děti v Tapatanu čeká? Jaký byl první impuls Tapatan založit?

Když starý bývalý knihkupec neměl co dělat, začal si vymýšlet co s volným časem a aby to k něčemu bylo. To byl první impuls, pokud jde o Tapatan. Děti tam čeká především čtení, povídání o knížkách, o spisovatelích a ilustrátorech knih, soutěže a výtvarné dílny navazující na čtení, výstavy, křty knížek, setkávání se známými osobnostmi. Ať se v Tapatanu děje cokoliv, vždycky je to odvozeno od knih. Tapatan je současně i miniknihkupectví výhradně s literaturou pro děti.

Sám jste autorem knih pro děti i pro dospělé. Pro koho píšete nejraději? Jsou vaše příběhy autobiografické?

Píšu hlavně ve verších. Tam je dost těžké mluvit o autobiografičnosti. Moje básničky pro dospělé jsou hlavně minipříběhy, které se náhodou rýmují, protože se mi tak dobře píše a pěkně to při čtení zní. Možná píšu raději pro děti. Tam má fantazie větší možnosti, a protože jsem staromilec, rád píšu pohádky v klasickém pohádkovém duchu.

Která z vašich knih je vašemu srdci nejbližší a proč?

Pro děti je to Tetka vrána, pro dospělé Žižkovská nostalgie a pro všechny generace Žižkovské strašidelno s dotykem Vinohrad.

Jste v kontaktu s mnoha spisovateli, povězte, kdo je vámi nejoblíbenější?

Snad i proto, že píšeme v podobném duchu, je to jednoznačně můj kamarád Jirka Žáček.

Jak vypadá váš rutinní den?

Stařecká nespavost mě většinou vyžene z postele kolem páté hodiny, udělám si kafe, čtu si, vyřídím korespondenci a kolem sedmé si ještě tak na hodinu lehnu. To se vedle mě položí náš drsnosrstý jezevčík Čenda. Pak se jdeme chvíli projít, stavíme se na trhu a pomalu se přesuneme spolu do Tapatanu. Po páté hodině zavřeme a jde se domů a věnuji se svým koníčkům. Vařím a jím. Čenda rád pomáhá a manželce mé koníčky vyhovují. Hlavně vaření.

Na čem nyní pracujete?

Odevzdal jsem ilustrátorce texty na leporelo, čekám nedočkavě na obrázky a s druhou ilustrátorkou dokončujeme Žižkovské mariášky.

knihaJste autorem dětské knihy Tetka vrána, neuvažujete o jejím pokračování?

Vzhledem k tomu, že Tetka vrána vyšla potřetí a pokaždé byla o něco delší, myslím si, že to stačilo.

V dnešní době se hovoří o tom, že děti dávají přednost filmovému zpracování knihy. Jak vidíte budoucnost tištěné knihy vy?

Jednoznačně. Kniha je a zůstane na prvním místě. Ono se toho vždycky napovídalo. Je to všechno pěkné, ale málokdy se filmové zpracování vyrovná knižní předloze a stejně mnohé zláká si knížku pro porovnání přečíst. To ví dospělí a děti na to přicházejí také. Ani jim to nemusíme u nás v Tapatanu moc zdůrazňovat. Často o tom mluví samy. To potěší.

Příběh knihy Žižkovské strašidelno jste zařadil do půvabné městské čtvrti Žižkov s dotykem Vinohrad. Máte k tomuto místu nějaký hlubší vztah?

Narodil jsem se na rozhraní Žižkova a Vinohrad. Vyrůstal jsem tady a i Tapatan je na Žižkově. S žižkovskou radnicí se výborně spolupracuje a Žižkov sám o sobě je půvabný, malebný a charizmatický.

Věříte v Boha a lidskou spravedlnost a v to, že dobří lidé ještě nevymřeli?

Nemohu říct, že věřím v Boha. To je příliš určující pojem a navíc se takové tvrzení většinou spojuje s církvemi a ty si vymysleli lidé a podle toho to také vypadá. Věřím, že někde něco je, co je mimo naše chápání. Ale co to je a jak to funguje … Dobří lidé ještě nevymřeli. Pár jich znám, ale protože je mám rád, tak to na ně nepovím.

Máte nějaké životní motto, kterým se řídíte?

Určitě ne, ale mám jedno předsevzetí, které striktně dodržuji: Žádná další předsevzetí si nikdy nebudu dávat.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Palindrom

  Ode dneška soutěžíme o knihu Palindrom z nakladatelství Motto. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení