Rozhovory

Autoři Doktora Racka mají společné děti, prozradil Lukáš Urbánek

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
il

Známá dvojice spisovatelka Milada Rezková a ilustrátor Lukáš Urbánek nám v rozhovoru, který vám přinášíme, prozradili, jak začínali svou kariéru, na čem pracují v současnosti a kde se s nimi můžeme setkat. Proslavili se knihou Doktor Racek jede na prázdniny, Doktor Racek na horách, pak přicházely další knihy jako jsou úspěšné Babočky či kniha, která vyšla v letošním roce, Hurá na kajak! Ostatně, zda jsou autoři také vodáci, prozradí více v našem rozhovoru.


autorPane Urbánku, kreslíte rád od dětství? Paní Rezková, v kolika letech jste začala psát?

L: Ano, jako malý kluk jsem vždycky chtěl být malířem. Kreslil jsem pořád, rytíře, kovboje, indiány, pirátské bitvy. Když se starší sestra Silvie začala připravovat na talentové zkoušky na střední uměleckou školu, tak mě kresby utěrek a vajíček a ovoce vyděsily, že jsem na docela dlouho přestal kreslit. Nakonec si mě to stejně kolem osmnácti let našlo.
M: Bavilo mě psát už na základce, slohovky a tak. Ale nikdy jsem netrpěla žádným tvůrčím přetlakem. Nemám v šuplíku stovky popsaných stránek… Čas od času jsem někomu napsala básničku k narozeninám. Můj první vážný pokus o psaní byla až říkadla do knížky Doktor Racek jede na prázdniny. Že kniha nakonec opravdu vyšla, považuji za neskutečný zázrak. Od té chvíle se začaly dít věci…

K jaké knize se rádi vracíte?

L: Nemám asi jednu konkrétní nejmilovanější. Moje dětství, to je Maxipes Fík, Karel May, Jaroslav Foglar a Mach a Šebestová!
M: Jsem na tom podobně jako Lukáš. Nemám jednu nejmilovanější. Ale poetika a humor M. Macourka je něco, co mě asi nikdy nepřestane bavit, udivovat a motivovat…
Jste autoři krásné knihy Babočky, jak vlastně vznikl nápad napsat tuto knihu?
L: To vám řekne spíš Milada, je to hezký příběh.
M: Svět Baboček ke mně přiletěl tak trochu sám. Ležela jsem v houpací síti na chatě u Berounky a krátila si čas šitím takových malých látkových figurek s křídly. A říkám si: „HA! Babočky!“ V jeden moment jsem z ničeho nic znala celý příběh. Musím říct, že možná právě proto jsou mi Babočky ze všech našich knížek asi nejbližší. Mimochodem, originály těch hadrových panáčků jsou k vidění na fotkách v závěru knížky.

Oba máte děti. Jsou vaše děti prvními čtenáři vašich knih?

L: Něco vám prozradím, my některé z těch dětí máme spolu! A na to, aby byly naše děti čtenáři našich knih, byly ještě moc malé. Ale já mám i dvě děti starší, ty vlastně stály u vzniku Doktora Racka. Nikdy na nich nějaké testování textů neprobíhalo, ale vytištěnou knížku vždycky četly mezi prvními a chválit musely!
M: Jojo…a je to venku :o)

Vaše další kniha Hurá na kajak! vypráví o velkém vodáckém dobrodružství. Jste oba nadšení vodáci, nebo raději pevně stojíte nohama na zemi?

L: Já se spíš než vodákem cítím být pirátem. To je taková mánie, která nás společně s Jakubem Kašem (grafik našich knih) asi od patnácti let provází. Milujeme Stevensonův Ostrov pokladů a zkřížené hnáty a rum. Na toto téma jsme spolu dělali první společnou knížku beze slov – Flintova smrt – a i moje celá diplomka z VŠUP, film ZLATÝ OSTROV, je o pirátech. Ale i vodáctví máme rádi a každý květen, ještě než začne sezóna, se snažíme zdolat s dětmi Vltavu.
M: Než jsem poznala Lukáše s Jakubem, byla jsem slušné děvče. Oni mne ale strhli na temnou stranu síly a ze mě se stal pirát v sukních! Na vodáctví mám ráda všechno kolem. Stavění stanů, navlhlé oblečení, zapařený spacák, buřty na ohni, piva ve stánku… Ale samotná plavba kanoí mě vlastně trochu nudí. A také mám strach, že když se uděláme, uplavou mi brýle, což pro mne znamená stav blízký slepotě…

Pracujete v současnosti na nějaké nové knize?

L: Já jsem asi před půl rokem dodělal velkou knížku pro Kašpárka v rohlíku, a tam jsem si tak na rok dopředu užil. Bylo to strašně kreslení. V tuhle chvíli dělám spoustu věcí, u kterých maluju. Kniha to není, ale pevně doufám, že příští rok s Miladou něco provedeme!
M: Malinko teď bojuji s časem. Děti jsou ještě hodně malé a začala jsem pracovat pro komunikační studio Yinachi jako šéfredaktorka webu rodinanasbavi.cz. Takže psaní teď trochu zanedbávám. Ale pro příští rok máme s Lukášem a Jakubem v plánu velkou knižní pankáčovinu…snad bude nápadu nakloněn i náš úžasný nakladatel Labyrint neboli Joachim Dvořák.

Můžeme vás potkat na nějakém autorském čtení nebo besedě pro děti?

L: Určitě ano, (to je škoda, že to vyjde později) teď jsme byli na Komiksfestu. Snad bude v létě zase dětský Komiksfest na Lodi Tajemství, a když si nás třeba nějaká knihovna pozve, rádi přijedeme. Teď se ozvali z Vídně a v tamní městské knihovně chtějí čtyři workshopy, tak to se moc těšíme! Snad se i s vámi někde potkáme! Mějte se krásně!!!
M: Jak říká Lukáš. A mějte se krásně!

 

Komentáře   

 
Jitka Ferencová
0 Doktor Racek nás bavíJitka Ferencová 2016-09-22 22:45
Milá milado, díky za pozvání na křest knihy, doktor Racek nás baví, bavil mé děti a baví vnoučata. Jsem moc ráda, že píšete dál a těším se na knihu. Hodně tvůrčích úspěchů.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Píseň z pytlíku na zvratky

  Ode dneška soutěžíme o knihu Píseň z pytlíku na zvratky z nakladatelství Argo. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení