Rozhovory

Mým mravním zákonem je Desatero

1 1 1 1 1 (7 hlasů)
il

Spisovatelka plná optimismu, která jej vkládá do svých knih pro děti, to je Lenka Rožnovská. Zajímá vás, jakou knihu by si autorka vzala na pustý ostrov, jaké jsou její zájmy či kde se s ní můžete potkat? To vše se dozvíte v našem rozhovoru, z kterého vychází Lenka Rožnovská jako naprosto pozitivní člověk plný radosti ze života, což přenáší na své malé čtenáře, kteří chodí rádi na její besedy a čtou rádi její knihy. Pojďte se začíst do rozhovoru s tímto milým člověkem.


ilJako spisovatelka knih pro děti jste populární. Poznávají vás lidé na ulici?

Myslíte si, že jsem populární? (úsměv) Děkuji. Spíš bych řekla, že jsou populární mé knihy, já se za nimi schovávám. Mám hrozné štěstí na ilustrátory. Jsou to lidé, se kterými souzním, kteří dokážou můj text dotáhnout. I oni mají nemalou zásluhu na oblíbenosti mých knížek.

Co teď píšete?

Nedávno vyšla kniha Tatínku, nezlob! s nádhernými ilustracemi Markéty Vydrové. Protože se kniha líbí, pustila jsem se do podobně laděného textu, jen za ty „zlobivé“ budou babičky.

Co nyní čtete?

Knihu Ljudmily Ulické Daniel Stein, překladatel. Moc zajímavý román, vřele doporučuji.

Kde berete inspiraci na vlastní tvorbu?

Nepokrytě se přiznávám, že všude. Zrovna nedávno jsem četla v komentářích pod článkem o čokoládě větu: Čokoláda je z kakaa, kakao z bobů, boby jsou z kakaovníku, to je strom, ten je zelený a z toho plyne, že čokoláda je salát. No řekněte, není to půvabná věta, která by slušela nějaké pohádkově kulaťoučké bytosti? Jo, a mimochodem, mým nejoblíbenějším jídlem je salát. (úsměv)

Kterou knihu byste si vzala na pustý ostrov?

Já jsem celkem nepraktický člověk, z čehož vyvozuji, že kdybych se dostala na pustý ostrov, byla by to pro mne konečná stanice. Takže moje volba - Bible.

Je těžké psát pro děti?

Ne, není. Když jim nasloucháte, když se na svět díváte dětskýma očima, nejste ten, kdo kárá a má vždy pravdu, pak to mezi vámi a dětmi funguje. Podle tohoto pravidla pak volíte jazykové a syntaktické prostředky. Platí, že děti mají rády, když si hrajete se slovy a vytváříte různé neologismy, taktéž je pro dětského čtenáře lepší, když čte věty jednoduché a neutápí se ve složitých souvětích. Začínající čtenář ocení i délku celého textu. Mívám velkou radost, když mi nějaká maminka řekne, že právě moje knížka byla ta první, kterou její prvňáček zvládl přečíst.

Co kromě psaní děláte ráda?

Povídám si s dětmi. A když to povídání spojíme s hezkým výletem, jsem velmi spokojený člověk.
Ráda čtu, dětem čtu nahlas. Někde jsem se dozvěděla, že hlasité předčítání je nejlepší trénink mozku. Takže vzhůru do mozkové posilovny!
Máme zahrádku, na které ráda chytám lelky, nerada bojuji s babou Plevelou. Je to nezmar, nedá si říct a nejde o zahradu dál.

Jaké máte sny?

Sny, které se mi zdávají, si většinou nepamatuji. Možná je to i dobře, třeba bych zjistila, že jsou moc ztřeštěné. Mé sny – přání – jsou obyčejně maminkovské. Přeji si, aby ze synů vyrostli chlapi pro radost a jen malou starost.

Máte nějaké krédo, kterým se řídíte?

Kant: Hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve  mně. Mým mravním zákonem je Desatero, jsou v něm obsaženy nejzákladnější principy lidství.  Ne všichni lidé mají stejný či podobný mravní zákon jako já, pravdomluvnost, poctivost, soucitnost či pokoru považují za hlupáctví, pak se snažím těmto lidem vyhnout. Bylo by mi z nich zbytečně smutno.

Na jakých akcích se s vámi mohou setkat děti a vaši fanoušci?

Pražští čtenáři měli možnost mě vidět v Tapatanu. Pan spisovatel Pavel Vrána tady organizuje setkání dětí s autory knih. Dále dělávám besedy v knihovnách a školách. Kdo mi chce napsat, může si dohledat e-mailovou adresu na mých stránkách www.lenkaroznovska.cz.

Co byste vzkázala našim čtenářům?
 
Neprodávejme svou svobodu za mísu čočky. Víc neřeknu, přeberte si to, jak chcete. (úsměv)

 

Komentáře   

 
Kamila Širůčková
+4 Obdivuhodná fantazieKamila Širůčková 2013-11-21 13:11
Je to milé dívat se na svět prostřednictvím dětských knížek, skoro jsem zapomněla, jaké to bylo príma, když jsem byla dítě a díky fantazii jsem viděla svět barevnější. Čím je člověk starší, barvy se vytrácejí, nebo spíše schovávají za starosti a někdy nepříliš barevnou realitu. Prosím, prosím o nějakou takovou knížku pro barvoslepé dospěláky :-). P.S. Babu Plevelu jsem neznala, ale tušila jsem, že pracuje i u nás ....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Píseň z pytlíku na zvratky

  Ode dneška soutěžíme o knihu Píseň z pytlíku na zvratky z nakladatelství Argo. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení