Recenze: Recenze knih

Vražda české studentky na anglické silnici

1 1 1 1 1 (8 hlasů)
detail

B. M. Horská je autorka, jejíž jméno je zatím v české detektivní literatuře neznámé. Kniha Pach smrti, kterou vydalo v únoru 2013 nakladatelství Moba, je její knižní prvotinou, která si ovšem nezadá s díly zkušených autorů. Autorka vybrala zcela netradiční námět i prostředí a uvedla do světa fiktivních detektivů novou ženskou postavu – Elen Jollyovou.

B. M. Horská je mezi autory detektivek vydaných v řadě Původní česká detektivka nakladatelství Moba zatím nováčkem. Abych mohla novou autorku představit, hledala jsem potřebné informace. Podařilo se mi zjistit, že autorka má poměrně čerstvou stránku na sociální síti Facebook, kde prezentuje svou knižní prvotinu, a také webové stránky: bmhorska.cz. Můžete se také těšit na rozhovor, ve kterém na sebe autorka prozradí víc.

detailPro svůj příběh vybrala netradiční prostředí anglického městečka Milton Keynes, ve kterém se rozběhne pátrání po studentce doktorského studia. Tato studentka, původem Češka, je jednoho dne nalezena mrtvá. Zprvu to vypadá jako dopravní nehoda, kdyby ovšem pitva nepotvrdila smrt udušením. Autorka rozehrává pátrání na české i anglické straně, čtenář se seznamuje s množstvím postav – některé s příběhem souvisí více, jiné méně – a objevuje prostředí univerzity a akademického života.

Hlavní roli zde sehrála inspektorka českého původu žijící v Anglii – Elen Jollyová. Čtenář ji zastihne ve věku, ve kterém mnoho žen znovu hledá sebe sama. Dcera je již dospělá a manžel ji opouští, neboť už dále nehodlá trpět manželku – workoholičku. Elen bilancuje, zda si zpackala život svou prací, a zda by nebylo bývalo lepší, kdyby pověsila policejní řemeslo na hřebík už v době, kdy byla její dcera malá. K jejím pochybám navíc přispívá, že kolem sebe vidí najednou plno vědců, kteří dokázali soukromý i pracovní život provázat – jako právě zavražděná studentka Veronika Kolouchová.

Autorka píše svižně a nebojí se odborných názvů a netradičního vědeckého tématu. Vtahuje čtenáře především do každodenního života policistů a ukazuje možné směry policejního vyšetřování. Kdo má rád prostředí policejní stanice, přijde si v knize na své. Naopak čtenář, který má rád psychologické rozbory a emotivní výstupy, bude z knihy zklamaný. Nic takového v ní nenajde. Autorka si udržuje odstup od podezřelých i od hlavních hrdinů. Nezdržuje se podrobnými popisy míst a její postavy nejsou nijak zvlášť složitě vykresleny a charakterizovány.

Chaoticky působí řazení jednotlivých scén a postup policejního pátrání. Ač jsou postavy v knize prezentovány jako naprostí profesionálové s dlouholetou zkušeností (především Jollyová), spoustu důležitých informací získávají až na konci knihy. Proč? Autorka očividně potřebovala utajit vraha až do samého, poměrně dramatického závěru a snažila se vrahovi samotnému v knize věnovat co nejméně pozornosti. Motiv však byl tak předpokladatelný, že odhalit vraha bylo možné již od poloviny knihy a postup policejního vyšetřování se zdál nesmyslný a místy naivní.

Na knize oceňuji především objektivní pohled, kterým autorka popisuje scény v Anglii a především v Čechách. Velmi zajímavá byla zkušenost inspektorky Jollyové s Prahou, anglickými turisty na „pivních výletech“ i s pražskou policií. Výborně autorka zvládla také spád děje a rychlé zvraty. Pokud čtenář nedává přednost detektivce s vyšetřováním v jednom místě a s jednou skupinou podezřelých, má možnost vydat se s Pachem smrti na dobrodružství rozeseté napříč několika státy i vědními obory.

Čtěte také: rozhovor s autorkou B. M. Horskou

Knihu Pach smrti vydalo nakladatelství Moba

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení