Recenze: Recenze knih

Ekonomickým expertem snadno a rychle?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
ekonom

Ekonomika. Magické a navýsost mocné slovo moderní doby. Určuje směr vývoje celého světa, rozhoduje o úspěchu či neúspěchu politiků ve volbách a z velké části ovlivňuje i štěstí jedinců. A také jí, jen tak mimochodem, patrně nikdo pořádně nerozumí, přestože se tisíce lidí tváří že ano. Vydat nepříliš obsáhlou knihu, která by vysvětlila její fungování, shrnula mnohasetletou historii, včetně představení několika nejvlivnějších směrů, a ještě navíc by ji pochopila většina čtenářů, se zdá být přinejmenším troufalé. A přesto se o to publicista Michael Goodwin a ilustrátor Dan E. Burr pokusili a společně vytvořili komiksové dílo s výstižným názvem Ekonomix a podtitulem Jak funguje (a nefunguje) ekonomika.

 

knihaPokud bychom Ekonomix hodnotili pouze podle obalu, museli bychom se automaticky domnívat, že před sebou máme minimálně geniální dílo. Tučně zvýrazněná slova v citátech významných (a průměrnému Čechovi nic neříkajících) jmen ji vynášejí do nebes, přisuzují jí Nobelovu cenu, místo mezi stovkou nejvýznačnějších knih pro každého člověka či vyšší důležitost než má doktorát z ekonomie. I citát megastar české ekonomie Tomáše Sedláčka na přebalu se o ní vyjadřuje velmi pochvalně. Pochopitelně vše slouží k co největšímu prodeji knihy a zisku vydavatele, ale svým způsobem to i dobře ilustruje některá pravidla trhu.

Po úvodu a předmluvě - nikoho patrně nepřekvapí, že jsou oba texty velmi pochvalné - se čtenář konečně dostane k samotnému komiksu. Se způsobem i účelem vyprávění seznámí krátký prolog. Kreslené alter ego Michaela Goodwina a vypravěč v jedné černobílé osobě v něm nezastírá, že je vše bráno z jeho úhlu pohledu i to, že se v prvé řadě zaměřuje na Spojené státy americké.

Kniha je psána chronologicky a její vyprávění začíná u vzniku podnikání, ekonomické nadvlády Holanďanů v 17. století a muže, jenž se pokusil se jí postavit – Jeana-Baptiste Colberta. Ten je prvním významným teoretickým ekonomem či praktickým hospodářem (v jeho osobě obojí) z celé řady dalších, s nimiž nás kniha seznámí. Na takřka třech stech kreslených stranách se dostaneme až ke stále aktuální krizi. Čím více se kniha blíží k současnosti, tím více prostoru danému období věnuje.

Goodwinův výklad podtrhuje vynikající kresba Dana E. Burra. Ten sice šetřil tahy tužkou, ale přesto se mu podařilo každý načrtnutý problém podtrhnout výstižnou či vtipnou kresbou. Výbornou práci též odvedl na portrétech významných osobností v čele s takovými jmény jako Adam Smith, Karl Marx či John Maynard Keynes. Velké hlavy s menšími těly nemají daleko ke karikaturám, ale spíše než by zesměšňovaly, vystihují rysy tváře těchto velikánů hospodářské vědy i dalších, převážně politiků a ekonomů. Ostatně decentní a vkusný humor je silnou zbraní tohoto díla a vhodně pomáhá zapamatovat si i pochopit informace, které Michael Goodwin tak zapáleně prezentuje.

Již zmíněný postoj autora hraje v Ekonomixu velmi důležitou roli. Goodwin se k němu přiznává hned na začátku, a jakmile se kniha přiblíží současnému stavu světové ekonomiky, ještě jednou se připomene, protože v tu chvíli je již způsob jeho nahlížení nepřehlédnutelný. Ne každému může být sympatický jeho nesouhlas se soustředěním bohatství v rukou malé části společnosti či obhajobou progresivní daně, ale kniha díky vyhraněnému, avšak nijak radikálnímu názoru ještě získává na zajímavosti. Její součástí je na konci též sada opatření, jež by - dle autora - přispěly k oživení světové ekonomiky a větší rovnosti při rozdělování světového bohatství.

Kniha je vědomostmi doslova nacpaná k prasknutí, což je, vezmeme-li v potaz, že se jedná o komiks, který již ze své vlastní podstaty neobsahuje příliš textu, husarský kousek. Obrazem i slovem se však maximálně snaží zpřístupnit toto vědění co nejširšímu okruhu čtenářů, čemuž pomáhají i občasné odkazy k dříve vyřčenému a také slovníček pojmů na jejím konci. Přesto se nejedná o knihu zcela pro každého a osoba bez alespoň základní orientace v ekonomickém názvosloví může na mnoha místech ztratit nit a neporozumět autorovu sdělení či jeho odůvodňování.

Ekonomix tedy není neskutečně geniální dílo, které i z analfabeta udělá doktora hospodářských věd a jejíž autor by od švédské Královské akademie věd obdržel jedno z nejprestižnějších ocenění na světě. Jedná se „jen“ o výborný vzdělávací komiks, který je ideálním odrazovým můstkem pro studium ekonomie, hrubým shrnutím teorie i praktického využití této vědy či doplněním pro ty, kteří se již ve výše zmíněném orientují. A také je to, jen tak mimochodem, skvělá zábava, jež potěší každého čtenáře, který se nebojí přemýšlet a číst knihy s obrázky a bublinami.

BURR, Dan E. a Michael GOODWIN. Ekonomix. 1. vyd. Praha: Paseka, 2014, 304 s. ISBN 978-80-7432-492-5. 

 

Soutěže

Aktuality

 • Kniha ti sluší 2018: Světový (tý)den knihy a autorských práv se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách, zapojí se řada autorů i nakladatelů

  Další ročník osvětové kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha ti sluší podporující českou knižní kulturu se blíží – od 23. do 29. dubna se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách po celé České republice. Zapojí se do něj celá řada autorů i nakladatelů. Jedním z letošních témat je ochrana autorských práv. Pro všechny příznivce knížek a čtení je připraven dárek v podobě slevového kupónu na knihy, který bude během trvání kampaně uplatnitelný ve všech spřízněných knihkupectvích. SČKN připravilo také soutěž pro třídní kolektivy ze základních škol, kterou společně s dětskými autory Janou Klimentovou, Hynkem Klimkem a Tomášem Němečkem vyhlásí 23. dubna od 10.00 v Paláci knih Luxor. Tváří letošního ročníku se stal oblíbený youtuber Kovy.

  Číst dál...  
 • HumbookFest zveřejnil první zahraniční hvězdu

  Sara Raaschová je prvním zahraničním hostem literárního festivalu pro mladé HumbookFestu. Podpis od autorky série Sníh nebo popel si můžete přijít vyzvednout 6. října 2018 do Kongresového centra v Praze.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení