Recenze: Knihy pro dospělé

Tajemné Česko

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Jan A. Novák je muž mnoha profesí. Od 90. let 20. století byl novinářem a psal do mnoha deníků (např. Prostor, Český deník, Národní listy ad.). Později se jeho činnost ustálila v MF Dnes, kde jednou za čas přispíval do rubrik zaměřených na vědu a techniku. U tohoto tématu zůstal dodnes. Jeho knihy se soustřeďují na záhady, techniku a vědu. Mezi Novákovy knižní publikace patří Tunguzský meteorit (Praha: Extra Media 2009), Záhadné vynálezy (Frýdek-Místek, Alpress 2010), Život ve vesmíru (Praha: Daranus 2009) nebo Největší záhady středomoří (Praha: XYZ 2009). Od roku 2006 zastává funkci redaktora Hospodářských novin se stejným zaměřením uvedeným výše.knihaNa svém webu uvádí, že se v posledních letech rychle mění podmínky novinářské práce. Zatímco dřív se do příloh psal jeden až dva rozsáhlé a kvalitní články týdně, dnes to jsou dva až tři články denně – pochopitelně na tomu odpovídající úrovni. Grafika se stává důležitější než obsah, od čtenáře se očekává nechuť zbytečně moc myslet, to, pod čím je "autor" podepsaný, ve skutečnosti představuje kolektivní dílo, na němž se podílí řada editorů, arteditorů, šéfů, nadšéfů i podšéfů – od výběru témat až po stylistické úpravy. Možná, že čtenář může děkovat právě těmto omezením, že Jan A. Novák zaměřuje více svou tvorbu na psaní knih.

Knihu Tajemné Česko s podtitulem Průvodce po největších záhadách a magických místech vydalo nakladatelství XYZ (Praha 2010). Jako ostatní knihy Jana A. Nováka se i tato publikace začleňuje do okruhu vědy, záhad a tajemství a z části i techniky. Čtenář zde najde logicky vysvětlené nejasnosti, ačkoliv nechybí mystičnost a jakési napětí. Recipient není ochuzen o tajemno, které poskytuje naše česká země. Již v úvodu knihy je upozorněn na to, že není třeba hledat záhady v zahraničí, stačí se porozhlédnout po České republice, tedy kolem sebe. Možná budeme překvapeni, kolika zajímavými příhodami je opředena naše malá, ale z vesmíru dosti dobře viditelná země.

Kniha je rozdělena do čtyř tematicky laděných okruhů (Záhady přírody, Poselství z úsvitu věků, Země mudrců, mágů a zasvěcenců a poslední Záhady nové doby), které se poté člení do jednotlivých kapitol. Kromě motivů záhad a tajemství se objevují motivy magie, přírody, dále pak smrti a života. Kniha má velké časové rozpětí. Sahá do minulosti, zmiňuje přítomnost a nastiňuje budoucnost. Autor vytyčuje důležitá a především zajímavá místa v celé České republice. Jedná se o velice čtivý text, který místy působí chytlavě, napínavě a především tajemně.

Kniha není ochuzena ani o fotografie, které s textem souvisí a slouží jako názorné ukázky. Některé z nich jsou černobílé, jiné zase barevné – ty jsou ve středu knihy. Fotografie doprovází popisek. Obrázky autor knihy čerpal ze svého archivu. Najdeme zde například vyobrazenou Evropu jako královnu, dno Macochy nebo pohled pod hladinu Černého jezera na Šumavě.

Co můžeme v knize najít? Dozvíme se například, jak to bylo s Golemem. Přečteme si o čarodějnictví a černé magii. Přijdeme na kloub tomu, zda měl Adolf Hitler nějaké tajné zbraně, které se podobaly létajícímu talíři. Zjistíme také, jak hluboká je Hranická propast a jaké legendy a pravdivé historky se k ní váží.

Jan A. Novák svou knihou oslovuje široké obecenstvo. Každý si v ní může najít to, co ho zajímá. Sestavení knihy navíc umožňuje otevřít ji na kterékoliv straně a dát se okamžitě do čtení.

Knihu Tajemné Česko vydalo nakladatelství XYZ

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení