Recenze: Knihy pro dospělé

Deník jako únik ze života na frontě

1 1 1 1 1 (1 hlas)
krajina

Přestože druhá světová válka skončila před 66 lety, dodnes to není pro válčící národy nadobro uzavřená kapitola dějin. Stále se objevují nová fakta ohledně zločinů spáchaných během válečných let. Vzhledem k tomu, že čtenáři mají stále o tuto problematiku velký zájem, vycházejí nové publikace, které se snaží přiblížit konkrétní výpovědi jednotlivých účastníků boje.knihaJedním z příkladů vyprávění skutečných zážitků vojáka na frontě druhé světové války je kniha s názvem Nezapomeň na zlé časy, kterou vydalo nakladatelství Jota v rámci své beletristické sekce opravdových příběhů. Autorem je člen německého wehrmachtu Günter Koschorrek, který se do války zapojil v roce 1942, tedy těsně po dokončení výcviku a dovršení 18 let.

Vzpomínková kniha Nezapomeň na zlé časy je psána formou deníkových záznamů, které si mladý voják psal během svého tříletého boje proti nepříteli. Vše začíná dlouhou cestou vlakem, který stovky mladých vojáků veze blíž k bojišti. Nikdo netuší, co je jejich cílem a ještě dříve, než to zjistí, zažívají první letecký nálet na zásobovací vlak.

Koschorrek si svůj deník psal téměř každý den. Často se v něm věnuje úplně obyčejným věcem, jako bylo počasí, objekty viděné z vlaku nebo zájmy ostatních vojáků – karty, harmonika nebo spánek. Z jeho dalšího vyprávění je patrný údiv nad realitou válečného života. Píše o vších, zimě, malém prostoru v zákopech nebo o ohlušujícím výbuchu zbloudilých střel. Kromě období mezi samotnými válečnými střety voják popisuje boj. Díky zápiskům se s vypravěčem dostáváme do blízkosti Stalingradu, kde se jeho divize snad jen s pomocí štěstí vyhnula největším bojům. Zavede nás do bitev na Donu, Dněpru i na území Rumunska.

Mimo východní frontu Koschorrek sloužil také jako instruktor v Dánsku a na konci války se dostal i na naše území. Pobýval na území Sudet poblíž Chebu. Všechny tyto události, které jako jeden z mála svých kamarádů přežil, jsou doloženy autentickými fotografiemi Güntera Koschorreka s přáteli. Ostatní obrazový materiál připomíná například velitele pluků, bojiště, techniku či zbraně, které zapadají do jeho vyprávění.

Nezapomeň na zlé časy
je o německém vojákovi, který přiznává boj o holý život. Koschorrek se nesnaží tvrdit, že by ve svých 18 letech bojovali za vyšší cíle jako velitelé rozhodující z pohodlí generálního štábu. Čtenáři jsou svědky přerodu naivního sebejistého chlapce, nedotčeného pocitem nebezpečí, ve zkušeného vojáka wehrmachtu, který si je vědom své smrtelnosti a blízkosti rizika.

Kniha je velmi poutavá a čtenáři se zde dozví fakta okolností, o kterých se v učebnicích dějepisu nedočtou. Jde o deník vojáka bojujícího v druhé světové válce,  a tomu odpovídá i styl psaní. Nejde o žádný vypracovaný román, který je typický pro „ztracenou“ generaci. S tím vším však čtenář počítá. Jediné co mi trochu bilo do očí, byla některá přeložená hovorová slova, která by se hodila spíše do hantýrky současné armády. Ve výsledku ale výpověď nazvaná Nezapomeň na zlé časy splní očekávání a čtenář bude moci nahlédnout na druhou světovou válku očima mladého vojáka, navíc člena poraženého wehrmachtu.

S podporou rumunského dělostřelectva a našich samohybných houfnic zaháníme nepřítele přes jeho silný odpor zase zpět. Nad námi se odehrávají tvrdé vzdušné souboje mezi našimi a ruskými letadly. Když po nějaké době přijdeme k novému pásu sovětských zákopů, vítá nás vražedná palba dělostřelectva a minometů. Nepřítel už není ochoten dál ustupovat. Nás postup vpřed se zastavuje. Zalézáme do okopů, které tady všude Ivan po sobě zanechal.

(Koschorrek G.: Nezapomeň na zlé časy. Brno: Jota 2010, s. 300.)

Knihu Nezapomeň na zlé časy vydalo nakladatelství Jota

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení