Recenze: Knihy pro dospělé

Čtenářská záliba Jeho Veličenstva

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Pokud se vám dostane do rukou drobná kniha s názvem Neobyčejný čtenář, připravte se na krátký, leč intenzivní zážitek v přítomnosti jedné britské královny. Spisovatel Alan Bennett vydal knihu s podtitulem Absurdní novela o britské královně v roce 2007. Nejde o první ani poslední dílo, ve kterém se autor věnuje panovníkům a historii Spojeného království.


knihaPříběh, jenž spisovatel rozvedl na pouhých 120 stranách, nás okamžitě zavede do Buckinghamského paláce, kde i na počátku 21. století sídlí hlava monarchie. Jednoho dne se přihodí, že královna na jednom z dvorků objeví pojízdnou knihovnu přijíždějící každou středu z Westminsteru. Jejím dosavadním jediným čtenářem byl královský kuchař Norman. Britskou královnu tato událost zaujme a rozhodne se udělat si čas i následující týden. Přes úvodní rozpaky se Její Výsost při příští návštěvě malé knihovny odhodlá vypůjčit si knihu stejně jako její zaměstnanec. Oproti němu ovšem nezvolí žádnou intelektuální četbu, ale klasický ženský román.

Tato celkem triviální situace ovšem zanedlouho vyvolá pozornost blízkých poradců Jejího Veličenstva. Zatímco panovník si královnina náhlého zájmu o knihy téměř nepovšiml, stihl znepokojit soukromého tajemníka, ministerského předsedu i osobního poradce Její Výsosti. Tito tři pánové dali okamžitě dohromady plán, jak zarazit královnino extravagantní chování, kterým bylo myšleno čtení v každé volné chvíli a nošení knih neustále při sobě. Z toho důvodu zmizí pojízdná knihovna i bývalý kuchař Norman, kterého mezi tím Veličenstvo stihlo povýšit na místo svého osobního literárního asistenta.

Královna jako správný čtenář „roste“ a rychle dohání literární vzdělání, které najednou tak postrádala. Zároveň začíná litovat dob, kdy se jako mladá setkala se známými spisovateli a nevyužila příležitostí k lepšímu poznání těchto zajímavých osobností. Když královna nad svou zálibou přemýšlí, uvědomuje si, že ji na tom nejvíce přitahuje možnost být prostřednictvím knih součástí společnosti. Uvažuje o tom, že čtenáři jsou si všichni rovni a velice ráda se počítá do široké skupiny lidí milujících literaturu.

Kniha Neobyčejný čtenář nabízí kromě originálního příběhu také řadu odkazů na spisovatele a literární díla. Mimo zavedených jmen evropské a americké literatury, jako jsou Luis Caroll, Virginia Wolfová, Marcel Proust, T. S. Eliot, Charles Dickens či William Shakespear, zde narazíme i na naprosto aktuální literární fenomén velikosti Harryho Pottera.

Z pohledu čtenáře je zajímavé pozorovat takzvaný přerod královniny záliby v něco víc. Během svého čtení se královna naučila o knihách přemýšlet a zapisovat citace ze zajímavých knih i vlastní myšlenky. V průběhu tohoto vývoje, který má sám o sobě vliv na její rozhodování ohledně záležitostí vlády, v ní zraje další a důležitější rozhodnutí.

Neobyčejný čtenář se jeví jako úsměvná satira ze života člena královské rodiny. Úvaha nad tím, co by se stalo, kdyby nejznámější hlava monarchie podlehla svým zálibám, je zároveň zajímavou formou zlidštění panovnice, kterou obklopují společenské konvence a dlouhá rodová tradice. Alan Bennett je britským autorem, který se na domácí téma umí podívat s nadhledem, humorem a kousavým sarkasmem.  


Knihu Neobyčejný čtenář vydalo nakladatelství Dybbuk

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Březnová Pevnost láká na Logana i Roberta Fabiana

  Venku se konečně začíná oteplovat, takže březnovou Pevnost si můžete vzít třeba na blízkou lavičku. Z obálky na vás vykoukne vousatej Logan alias Wolverine, který právě vstupuje do kin. Vzhledem k velikosti a zajímavosti tohoto projektu se není čemu divit, že se jedná o téma měsíce. Ale jestliže nejste jeho příznivcem, nemusíte se vůbec bát. Na následujících stranách se dočkáte mnoha jiných článků i recenzí.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Co když je to nebe?

  Ode dneška soutěžíme o knihu Co když je to nebe? z nakladatelství Pragma. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení