Recenze: Knihy pro dospělé

Kate Atkinsonová – V zákulisí muzea

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
divka
Poměrně pozdní prvotina britské autorky Kate Atkinsonové (1951) byla na ostrovech vydána v půli devadesátých let. Záhy se jí dostalo několika literárních ocenění a byla přeložena do řady jazyků. Nedávno se díky Daně Vlčkové s touto knihou mohli setkat i čeští čtenáři.

 

Přehlédněme drobné překladatelské mouchy (neobratnosti při převodu některých frazeologických výrazů a nepříliš citlivé ,,kopírování“ pro češtinu netypického slovosledu) a zaměřme se na příběh samotný. Prakticky od prvních vteřin (viz ukázka) sledujeme život hlavní hrdinky Ruby, která je zároveň jedinou vypravěčkou. Už od této chvíle cítíme, že nad jejími kroky nebude svítit zrovna šťastná hvězda a že ji v životě čeká především boj. Kupodivu největší sváry a strkanice podstoupí se svými nejbližšími příbuznými. Zejména její matka Bunty rozhodně není příkladnou a starostlivou ,,maminkou“ – chová se nedospěle, několikrát uteče z domova a podvádí svého manžela (stejně jako on ji). S její emocionalitou je to jako na kolotoči, chvíli je netečná a chvíli všetečná. Jak se dozvídáme z druhé roviny vyprávění, která se obrací do minulosti a v Rubyiných úvahách rozpracovává peripetie předků, nejsou tyto symptomy v její rodině ničím netypickým.

obal knihyKromě vrtošivé matky jsou v Rubyině dospívání neodmyslitelnými společnicemi její sestry Gillian a Patricie. Dívky si jsou spíše vzdálené, a tak i vůči nim se Ruby vymezuje. Sarkasticky komentuje téměř veškeré jejich počínání, mnohé poznámky jsou ,,pubertálně“ pronášeny stranou a tudíž je má šanci zachytit pouze čtenář. V tom spočívá celá metoda podávání historie jedné obyčejné britské rodiny – nic převratného, nic historického se neděje, nicméně každá událost má v očích dorůstající hrdinky mamutí rozměry.

Jak jsem již naznačil, Kate Atkinsonová se soustředí především na ženy. Na rozdíl od mužských postav jsou její hrdinky mnohem propracovanější a je znát, že jim autorka do posledka rozumí. (Ostatně i ve své dramatické prvotině s názvem Abandontment, jež byla před nedávnem uváděna v Národním divadle moravskoslezském pod titulem Ostatní světy, dominuji ženské charaktery.) Dokáže pochopit a v textu zprostředkovat ženskou psychiku do nejmenších nuancí a nejtajnějších zákrutů.

Velice plodným je i nápad podávat výjevy zpod pokličky jedné domácnosti na pozadí reálných historických událostí. Největší plochu románu pokrývají léta Rubyina dětství a dospívání – 50. a 60. léta 20. století, v nichž na jakoby mimochodem zapnuté televizi v obývacím pokoji (tyto scény v románu opravdu nalezneme) zaslechneme zmínky o korunovaci královny Alžběty II., vítězství anglických fotbalistů na mistrovství světa, válce Británie s Argentinou o Falklandy a mnohé další.

Metaforický název románu V zákulisí muzea (Behind the Scenes at the Museum) lze vykládat jako jakýsi pohled do prostor, které sice nejsou tolik naaranžované a nablýskané, ale přesto si zaslouží být součástí naší paměti. Neutěšený život Ruby Lennoxové a její rodiny se sice podobá miliónům ostatním a de facto není o nic zajímavější, ale snad právě pro tuto univerzalitu jednoho lidského příběhu si citlivá kniha Kate Atkinsonové pozornost zaslouží.

Ukázka:
1951, Početí
Jsem! K mému početí dochází za půlnočního odbíjení hodin, které sem doléhá z poličky nad krbem v pokoji za předsíní. Hodiny kdysi patřily prababičce (jmenovala se Alice) a můj vstup do světa odpočítávají právě jejich unavené údery. Počátek mé existence vymezí jejich první a poslední úder, kdy se otec skulí z matky a po pěti půllitrech nejlepšího bitteru Johna Smithe, které vypil U Džbánu se svými kámoši Walterem a Bernardem Bellingem, upadne do bezesného spánku. V okamžiku, ve kterém z ničeho došlo k mému bytí, předstírala matka, že spí – v takových chvílích to dělávala často. Můj otec má však tvrdou náturu a ani to s ním nehnulo.


Román V zákulisí muzea vydalo nakladatelství Argo

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Čas žít

  Ode dneška soutěžíme o knihu Čas žít z nakladatelství Portál. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení