Recenze: Knihy pro dospělé

Naděje pro nemocné tuberkulózou

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kytka
Spisovatelka Ilona Borská se ve svých knihách věnuje lidem výjimečných osudů. Hlavní postavou knihy Kdo zachránil jeden život je MUDr. František Hamza. Hamza zasvětil svůj život léčbě skrofulózních dětí (skrofulóza je jednou z forem tuberkulózy) a věnoval značnou část svého majetku, času a energie budování léčebny v Luži-Košumberku.

 

Na přelomu 19. a 20. století byla tuberkulóza smrtelnou nemocí a on se, jako lékař, s tímto problémem chtěl poprat, chtěl dát každému dítěti šanci na lepší a delší život. Každý jeden lidský život mu stál za námahu i mimo pracovní hodiny. Kniha je tak především o muži s touhou pomáhat, obětovat se ve prospěch cizích dětí. Chtěla jsem vědět, jak tento člověk mohl vybudovat léčebnu na „zeleném drnu“. Jaká byla cena za tento úspěch v osobním životě? Jak se s danou situací vyrovnala rodina lékaře? Jaký byl muž, který zachránil stovky dětí?

obal knihyCo můžete od knížky čekat? Pečlivě zpracovaná osobní data jakoby propojená s příběhem jedné rodiny, která přišla o několik dětí kvůli tuberkulóze. Součástí knihy jsou také fotky, což dodává příběhu na autentičnosti. Hamza vypadá na fotkách rozšafně a čiší z něj energie i po stovce let. Což nemůžu říct o některých živých lidech. Autorka dotváří obraz tohoto lékaře drobnými detaily. Hamza prý rád cestoval a poznával nejen nemocniční prostředí v zahraničí, ale velmi se inspiroval každodenními drobnostmi, jak lidé pracují, jak žijí, přírodou. Tento pohled je mi blízký, a tak mi byl doktor Hamza sympatický.

Hamza byl za studií členem mnoha studentských spolků. Jeho milá, Julinka, čekala 10 let, než dostudoval, teprve poté byla svatba. Hamza se jevil jako činorodý člověk, který současně „honí více než jednu ovci“. Po svatbě naložil manželku a s několika kufry se vydal do Luže. Zpočátku zde pomáhal jako praktický lékař, přiváděl na svět děti a často přijímal naturální platby za léčení. Jako každý přesídlenec i Hamza hledal svoje místo ve společnosti. Julinka chodila vymáhat poplatky za léčení, vyřizovala korespondenci a vůbec byla muži oporou. A to i v době epidemie záškrtu, kdy jim zemřelo jedno z dětí, jejich milovaný syn Božej. Hamza nepřestal pečovat o svoje malé pacienty.

Starousedlíci nebyli nakloněni Hamzově myšlence na otevření léčebny. Měli obavy z rozšíření nemoci do městečka. Stejně jako dnešní lidé, i naši předchůdci dávali přednost známému před novotou. Jak by ne, vždyť je jistější jít v rozšlapaných botách (i když do nich teče). Deepak Chopra ve své knize Kouzelníkova cesta říká: „Abys byl skutečně naživu, musíš pohřbít minulost.“ Podle mne byl Hamza přesně takový, syn mlynáře, nepopulární pro občany Luže, přesto jdoucí za svým cílem. Člověk žijící současností. Existují dnes takoví lidé jako on? Asi ano, jen je není moc slyšet přes velkohubý řev vyznavačů hesla ANO, ALE…

Kdo má rád příběhy „silných“ lidí, tuhle knihu ocení.  „Bude-li naslouchat moudrý, přibude mu znalostí, a rozumný získá schopnost porozumět přísloví a jinotaji, slovům mudrců i jejich hádankám.“ (Přísloví Šalamounova, Př1, 5,6) Pokud bude možnost, pročtu si další romány Ilony Borské. Nejen z jakéhosi historického voyeurismu, ale právě pro možnost inspirovat se lidmi, kteří to dělali „jinak“.

Knihu Kdo zachránil jeden život vydalo nakladatelství Motto

Komentáře   

 
Retina
+2 Retina 2010-02-10 19:51
Hani, děkuji za recenzi na zajímavou knížku. Už proto, že máme Luži za humny, ráda si přečtu i opravdový příběh zajímavého člověka, jehož jméno tu každý zná. Ale méně lidí už o něm něco ví. Inspirovala jsi mne.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení