Recenze: Knihy pro dospělé

Lékařský dekameron

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
lekar
Předmluva docenta Jaroslava Zvěřiny je věcí v knize Lékařský dekameron téměř zbytečnou, zejména pak pro ty netrpělivé a nesmírně zvědavé. Malé písmo slibuje v poměrně tlusté knize dostatek skvěle strávených večerů a jen letmé prolistování a začtení se tu sem a tu tam slibuje závislost prvního stupně. A sice: začtete se a nebudete moci přestat. A to je při počtu bezmála 300 stran docela průšvih.

 

Lékařský dekameron si vypůjčil název od Boccaccia a stejně jako on se zabývá mužem a ženou. A lékařským prostředím. Co vás čeká, to vám velmi barvitě prozradí již zmiňovaná předmluva… Kromě pikantních zážitků a nahlédnutí pod pokličku lékařského řemesla jsem čekala od profesora Doležala, nositele mnoha prestižních ocenění a autora této knihy, lidské slovo, útěchu a pohlazení na duši, které tak ráda hltám z knih profesora Zdeňka Matějčka. Očekávání bylo tedy smíseno do výbušné a netrpělivé směsi.
A jak to tedy dopadlo?

obal knihyTahle knížka nezklamala ani v nejmenším a nemohu jí vytknout ani nejmenší ťuk. Když budu hodně přemýšlet, vzpomenu si maximálně na dva či tři překlepy v textu, ale to jsou věci v takovém množství třaskavé zábavy nepodstatné. Hned na úvod vás pan docent a profesor uvede do tajů řemesla lékařského a hlavně do jejich životního kréda… napadlo vás někdy, jak to mají lékaři těžké, když se neseznámí hned někde na škole v hnízdišti „sobě rovných“?

Upozornění první – nečtěte tuhle knížku v přítomnosti ostatních. Budete se u toho totiž poťouchle, shovívavě usmívat nebo se více či méně chichotat či bouchat smíchy, tudíž by si o vás mohlo okolí myslet, že jste blázni. Na druhou stranu je to skvělá věc k vzájemnému předčítání, dělá-li ho dnes ještě někdo… Autor má smyslný bravurní styl humoru, čte se jedním dechem, sází tu do úst svých kolegů vtipná přirovnání a originální obraty.

Upozornění druhé – vyhraďte si na tuto publikaci čas. Je totiž poměrně obsáhlá, a i když čtení odsýpá jako hodiny, ne a ne se dobrat konce, což rozhodně není na škodu, protože takové svěží potěchy není nikdy dost. Chce to čas, už jen proto, že jde opravdu o knížku, k níž sednete a nedáte pokoj, dokud nebude buď přečtená nebo vás nebudou ve tři ráno zoufale bolet oči.

Pojďte se tedy ocitnout na jakémsi srazu lékařů, kde si všichni kolem vyprávějí o svých zážitcích vesměs v tématu muž, žena, nevěra, sex a sexuální vztahy s pacienty, lékaři či rozverné příhody z porodních sálů, rehabilitací nebo ze zájezdů lékařských konferencí. Celkový dojem – s doktory je prča! A také to nemají lehké, druhá strana mince je tu také velmi znát a možná si někdy neuvědomujeme z pozice obyčejných pacientů, že lékaři a zdravotní sestry to mají velmi těžké… oni jsou jen lidi, i když  někdy velmi zajímaví…

Mívám ve zvyku psát si na papír ke každé knize poznámky, dojmy… tady jsem v naivitě také začala, ale špatně by to dopadlo. Co příběh, to perla – musela bych vám tu vypsat všechno. Autor je mistrným vypravěčem, smísil zajímavé příběhy, chytlavé zápletky s občasnými slovíčky lékařské terminologie a občasným vulgarismem a vzniklo dílo, které nemá vyloženě slabá ani extrémně silná místa.  Celé ho lze zařadit do kategorie TOP – od začátku do konce…

Na závěr si dovolím malou ukázku z knihy, a sice prezentaci vyprávění kolegy chirurga… Nejen o sexu tu bude řeč, ale i o věcech jinak lidských…

Chirurg vpadl do řeči: „Pro chirurga je přítomnost nadměrných plynů po břišních operacích známou noční můrou. Pak je tu další nebezpečí, střevní plyn je hořlavý. Prázdninové tábory, kde mládež z bujnosti zkouší střevní plyny zapálit, není bez nebezpečí ožehnutí konečníku, od hořící svíčky může vzniknout i požár. Menší spáleninu takto vzniklou u mladého kajakáře jsem ošetřoval v Bechyni…

Též se dozvíte, že hlasité prdění před vojenským doktorem bylo chlapeckým projevem branců při vojenských odvodech v Německu. Není jasné, jak je flatulence řešeno v společenstvích církevních, u mnichů a jeptišek, ale této přirozenosti se nevyhnou, jak píše Jaroslav Hašek, ani světci… (Citace str. 234,235)


Knihu Lékařský dekameron vydalo nakladatelství Maxdorf

Čtěte také:

Profesor Antonín Doležal: „Někteří čtenáři hledají konkrétní, reálné osoby mých příběhů“


Aktuality

 • Lednové akce v knihovnách

   

  Chcete vědět, co zajímavého se děje v knihovnách a jaké akce si pro své čtenáře připravily? Pak sledujte rubriku Knihovny, v níž vás budeme pravidelně informovat o dění v knihovnách a akcích s nimi spojených.

  Číst dál...  
 • Lednová Pevnost láká na Asasína

  Vánoce jsou konečně tady, proto si člověk musí najít čas i na nějaký ten sváteční odpočinek. A co jiného si vzít k teplu krbu (nebo topení), než aktuální číslo časopisu Pevnost.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Dívky nalehko

  Ode dneška soutěžíme o knihu Dívky nalehko z nakladatelství Paseka. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení