Recenze: Knihy pro dospělé

Ne každý dotyk lidské ruky je správný

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
abstrakce

Titul Dotyky zla aneb nezletilá milenka je autentická zpověď ženy, kterou zneužíval její otčím. Není určen pro děti a mládež do 18 let, neboť obsah je syrové a naturalistické formy a knihu také nenajdete v běžné distribuci ani v knihkupectvích, aby se nezletilým nedostala do rukou. Takovéto upozornění není z mé hlavy, nachází se na předsádce knihy a já s ním plně souhlasím. Nechte se vést následujícími řádky a poznejte sami, proč tak nakladatel učinil…

 

Přebal knihy nepůsobí nijak pozitivně. Spatříte na něm kresbu vyjadřující bolest a utrpení, jaké si nezaslouží žádný člověk na světě, natožpak ti nejmenší z nás – děti. Ačkoliv se zdá, že se jedná o malbu z autorčina pera, opak je pravdou. Dotyky zla svými kresbami doplnila úspěšná ilustrátorka a grafička Markéta Laštuvková.

obal knihyNež se autorka začne ohlížet do minulosti, představí čtenáři jednotlivé postavy, jež patří k hlavním aktérům příběhu. V tomto seznámení jsou taktéž „vyobrazeny“ vzájemné vztahy, které mezi rodinnými členy panovaly. Během čtení prvních stránek máte stále ještě možnost knihu odložit a ušetřit sami sebe nepříjemných pocitů, které se vás postupným probíráním potištěných listů budou zmocňovat. Jakmile se však začtete do první kapitoly nazvané „Nový partner“, garantuji vám, že se již neodtrhnete, neboť ať už bude vyprávění Evy Štefkové sebetrýznivější, budete chtít znát celý její osud a doufat v co nejpozitivnější vyústění děje.

Příběh je, jak se dá předpokládat, vyprávěn v časové posloupnosti. Dozvídáme se hlouběji o pravé povaze tyrana vystupujícího navenek za slušného člověka, který nade vše miluje svou manželku a nevlastní děti, a také poznáme bolest ženy, jež se musí probírat vzpomínkami, které by ze všeho nejraději zastrčila co nejhlouběji zpět do svého nitra. Je proto až s podivem, že přes všechno zlo se v díle najdou světlé okamžiky prchavého štěstí… Celá cesta dětstvím hlavní „hrdinky“ (uvozovky jsou zde zcela na místě) je pak zakončena stejným principem, jakým započala – ohled na aktéry s odstupem času.

Vyprávění je prokládáno básničkami, v nichž se odrážejí pocity zneužívané dívky. Je dobré se nad nimi zamyslet, a odpočinout si tak od smutného dění, které vás nejednou dožene k pláči. Jedno z poetických děl si dovolím představit…

Propast času

Nemocná v posteli
usrkávám horký čaj
a potím strach včerejších dnů.
Mé myšlenky zmateně kolují
ve spirále času.
Sem a tam, tam a sem –
od budoucnosti do minulosti
a zase zpět.
S bolestí hlavy,
s bolestí těla,
s bolestí duše
ukrajuji čas po malinkých kouscích
a odpočítávám dny svého zmateného bytí.
Kolik mi ještě zbývá?
Nevím!
Anebo vím?

(Ukázka ze s. 86)

Každá báseň se nachází na sudé stránce a je podbarvena kresbou ilustrátorky.

Eva Štefková je dnes dospělá žena žijící ve šťastném manželství. Ze svého dětství, pokud se to tak dá nazývat, si odnesla tzv. endogenní deprese, je v invalidním důchodu a má syna Filipa. Pokud vás její pohnutý osud zaujal, můžete navštívit internetové stránky, které spravuje zcela sama. Naleznete zde další informace o knížce, o autorce, domácí fotografie i video. V případě, že byste chtěli Evu Štefkovou zkontaktovat, je na webovkách k dispozici diskuze i chat. Prosím, račte vstoupit: http://evazjersina.webovastranka.cz/.

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení