Recenze: Knihy pro dospělé

Pramen života mezi námi…

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
draty

Na první pohled krkolomné jméno francouzského spisovatele a novináře nepatří mezi ta nejznámější a do podvědomí čtenářů za hranicemi země, která se pyšní Eiffelovou věží, se dostává jen velmi pozvolna. Za nejúspěšnější román d’Orvese je považován Othon ou l´Aurore immobile, který získal prestižní Prix Roger-Nimier (cena Roger-Nimier). I přes tento úspěch se však dílo nedočkalo českého překladu. Tuto poctu si vysloužil autorův v pořadí druhý sepsaný román, historický thriller Les Orphelins du Mal (2007), který bych vám ráda představila.

 

Samotný přebal knihy napovídá, jaké téma si Nicolas d’Estienne d’Orves zvolil. Dobře viditelný název Pohrobci zla podtrhuje fotografie nedávno narozených dětí, u nichž je německy napsáno Lebensborn-Mütterhilfe. Tato organizace měla během druhé světové války na svět přivést nadlidskou rasu, čistokrevné árijce. A právě o „pramen života“, jak bychom výraz Lebensborn přeložili, se román opírá. Autor věděl, na jak tenký led se pouští, a proto připojil před prolog upozornění, že ačkoliv čerpal z historických událostí, jedná se čistě o imaginaci.

obal knihyTéměř šest set stran se dělí na tři části pojmenované dle jedné z postav vystupujících v příběhu. Neznamená to však její upřednostnění, jen se jedná o mírný náznak, jakým směrem se může děj vyvinout, a věřte, že se vám jej nepodaří jen tak odhalit.

Mladou novinářku Anaïs Choudayovou osloví nakladatel FLK, zda by neměla zájem o spolupráci s jakýmsi Vidkunem Vennerem, který chce sepsat jedinečný titul zabývající se Třetí říší. Po vyslechnutí informací, jež jí je ochoten FLK podat, žena ponejprv odmítne. K nejistému souhlasu ji přemluví až astronomický honorář, o kterém se jí ani nesnilo. Po návštěvě tajemného Vidkuna je Anaïs vržena do víru událostí, povětšinou ne zrovna obvyklých, ale spíše děsivých. Co se zdálo být nevinným pátráním po minulosti, se změnilo v hledání pravd hluboko pohřbených a úzkostlivě tajených těmi, kteří byli, jsou a budou spjati s druhou světovou válkou. A když údajný norský sběratel předloží Anaïs čtyři mumifikované pravice, které mu kdosi poslal, je jasné, že na spisovatelském umu, jakým dívka vládne, pranic nezáleží…

Historický thriller je vyprávěn samotnou Anaïs, což je, vzhledem ke skutečnosti, že autorem je muž, zajímavé. Protože je ale příběh prolínán několika časovými rovinami, zhostí se „slova“ i d’Orves a další knižní postava, kterou vám ovšem neprozradím. Převážná většina událostí se odehrává roku 2005, tedy celých šedesát let po skončení druhé světové války. Abychom však pochopili i ty nejmenší souvislosti, je nezbytné se vrátit do dob 20. století, konkrétněji do roku 1987 a přelomu let 1938 až 1940. V těchto obdobích se čtenář setká s dalšími postavami, z nichž je každá nemálo důležitá.

Pohrobci zla byli přeloženi do nejméně 13 jazyků, což jasně dokazuje, jak velký zájem byl o knihu projeven. Možné důsledky zvrácených nacistických představ jsou tak neskutečné, že jen při pouhé myšlence na jejich realizaci se každému z nás sevře srdce úzkostí.

Titul uchvátí každého, kdo má rád příběh svižného a dobře čtivého rázu, napětí do poslední chvíle a přemítá nad otázkou, co by se stalo, kdyby vše neskončilo pádem Hitlerova autoritářství. Na závěr své pozvánky uvádím stejný úryvek, jenž použil d’Orves na počátku svého díla, neboť mi přijde velice trefný:

„V tom, co dělali Němci, je nejspíš něco
morbidně fascinujícího – něco, co otevírá katakomby představivosti.“
Stephen King, Nadaný žák

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení